Balassagyarmat, 2011. július 20 - 31.

 

 

A balassagyarmati zenei tábor 1986 óta működik. A tábor tanárai a magyar zeneoktatás kiemelkedő személyiségei a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémiáról, egyetemekről, művészeti szakközépiskolákból és zeneiskolákból, valamint vendégprofesszorok Európa több főiskolájáról, neves zenekaraiból.

A hallgatók (résztvevők) köre: Pályakezdő művészek éppúgy jelentkezhetnek, mint néhány éve zenét tanulók, az oktatás egyénre szabott. A résztvevőknek az egyéni órák mellett kamarazenei, énekkari vagy zenekari munka vállalható. Az énekkar és a zenekar minden évben új, előre megadott műveken dolgozik. A hallgatók általában otthon előkészített művekkel foglalkoznak, mindenki hozza a táborba saját kottáit, de zongorakísérő biztosított. Rendelkezésre áll a zeneiskola 12.000 kötetes kottatára is. Legalább öt egyéni órát és egy szereplési lehetőséget minden résztvevő kap. Természetesen több egyéni foglalkozásra is lehetőség van (a hangszeres tanárral vagy a korrepetitorral).

Az egyéni gyakorlás mellett szabadidős programokra van lehetősége a résztvevőknek. Délelőttönként a fiatalok egyéni hangszeres foglalkozáson vesznek részt, délutánonként csoportos műveltségi kirándulásokat tehetnek a táborozók, megtekintik a környék nevezetességeit, megismerkedhetnek a palóc kultúra, s az egyetemes magyar kultúra itteni értékeivel.

A Balassagyarmaton 25 éve megrendezett "Zene határok nélkül" Nemzetközi Muzsikustábor, Verseny és Művészeti Fesztivál kiemelkedő kulturális értéke a városnak. Rendkívüli vonzerőt jelent a hazai és külföldi művészek, diákok és a közönség számára. Az elmúlt időszakban a professzionális zeneművészet számtalan kiváló képviselője és itt felkészített tanítványaik sokszínű műsoraiban gyönyörködhettünk.

 

A fesztiválon nagyrészt a 7-20 év közötti fiatalok vesznek részt, akik egyébként is zenei tanulmányokat folytatnak hazai zeneiskolákban, zenei szakközépiskolákban és külföldön. Az amatőr résztvevők már rendelkeznek zenei ismerettel, és ezt a tudásukat fejlesztik, valamint a zenei pályán tanuló hallgatók szeretnék ismereteiket tökéletesíteni.

 

A fesztivál célja új tehetségek felfedezése és szakmai előrejutásuk támogatása. A nem zenei pályára készülő fiataloknak is alkalmuk nyílik arra, hogy olyan művészekkel kerüljenek kapcsolatba, és dolgozhassanak együtt, akik nemzetközileg is elismert képviselői a zenei életnek.  Nemzetközi rendezvény lévén a fiatalok Európai Unión belüli kapcsolatainak kiépítése is lehetővé válik.

 

...A művészetek ismerete, művelése nem csak emberként tesz jobbá, de többre is tesz képessé másoknál,

az emberi élet minőségét javítja...

 

 

A Nemzetközi Muzsikustábor hallgatói az egyéni hangszeres versenyre két kategóriában nevezhettek:

Weiner Leó műveinek előadásával és 1945 után íródott magyar művek előadásával.

 

A verseny célja: a magyar zeneszerzés nemzetközi megismertetése, Weiner Leó műveinek bemutatása.

 

A produkciókat a Nemzetközi Muzsikustábor tanáraiból alakult 5 tagú zsűri bírálja el. A zsűri adhat nagydíjat. Ezen túlmenően I., II., III. helyezéseket hirdet, melyeket kiemelt nívódíjnak, nívódíjnak és dicséretnek neveznek.

 

 

"Zene határok nélkül" 25. Nemzetközi Muzsikustábor, Verseny és Művészeti Fesztivál 2011

 

Meghirdetett szakok és azok tanárai:

 

ZONGORA:

Kerek Ferenc dékán, Szegedi Tudományegyetem, Zeneművészeti kar

Szokolay Balázs Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

Eckhardt Gábor zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

Fenyő Gusztáv - Skócia;

Pollice, Paolo - Olaszország.

 

ÉNEK:

Keönch Boldizsár, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

Nádor Magda (Gombai-Nagy Magda)  Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

 

MUSICAL:

Kővári Judit Színház és Filmművészeti Egyetem - Budapest

 

BESZÉDTECHNIKA:

Fehér Ildikó

 

KÜRT: 

Molnár Gyula Széchenyi István Egyetem, Varga Tibor Zeneművészeti Intézet – Győr

 

FUVOLA:

Csetényi Gyula Miskolci Egyetem, Bartók Béla Zeneművészeti Intézet

Kanyó András Tanszakvezető tanár, Rózsavölgyi Márk AMI - Balassagyarmat

 

KLARINÉT

Klenyán Csaba klarinétművész - Budapest

 

GITÁR:

Fogarasi Béla gitárművész, Rózsavölgyi Márk AMI - Balassagyarmat

 

HEGEDŰ:

Ácsné Szily Éva Tóth Aladár Zeneiskola - Budapest

Perényi Eszter Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

Svikruha Márta Széchenyi István Egyetem, Varga Tibor Zeneművészeti Intézet - Győr

Somogyi Péter Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

 

 

GORDONKA:

Déri György Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

a Nemzetközi Bartók szeminárium gordonka és kamarazene professzora

 

GORDON:

Járdányi Gergely Conservatorio Arrigo Pedrollo - Vicenza, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

 

CIMBALOM:

Herencsár Viktória Művészeti Akadémia - Besztercebánya

 

KAMARAZENE:

Madarász Iván zeneszerző, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - Budapest

FENYŐ Gusztáv - Skócia

 

KARMESTERKURZUS:

Porat, Roni - Israel

 

SZIMFONIKUS ZENEKAR:

Porat, Roni - Israel

Borsuk, Karol - Berlin

 

KÓRUS:

Ember Csaba - karvezető, Rózsavölgyi Márk AMI - Balassagyarmat

 

 

A "Zene határok nélkül" Nemzetközi Muzsikustábor, Verseny és Művészeti Fesztivál alapítója és művészeti vezetője immár huszonöt éve Ember Csaba, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatója. A rendezvénynek a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészetoktatási Intézmény ad otthont. A vendégtanárok mellett az iskola művésztanárai is közreműködnek az oktatásban és a sikeres lebonyolításban.

 

 

Részlet a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészetoktatási Intézmény programjából és történetéből:

 

"...A zeneoktatásban - a kodályi hagyatéknak köszönhetően - az érték és a gyermek áll középpontban. A többi művészeti ágak oktatása ugyanebben a szellemben folyik intézményünkben. Egy nem kötelező iskolatípusban igyekszünk megfelelni a szülői elvárásoknak, s megvalósítani saját elképzeléseinket, mellyel az embernevelés egészéhez kívánunk eredményesen hozzájárulni. Törekszünk megismertetni minél több újat, s közben megmutatni, hogy miben mi az érték. Nevelőmunkánk nem csak a gyermekek körét öleli fel, de a művészetek megismerésébe, művelésébe minél több embert szeretnénk bevonni, teljesebbé téve életüket… A gyermekekért vagyunk, együttműködünk szüleikkel az iskola szűkebb és tágabb környezetével. A Nógrád Megyei Közgyűlés önkormányzati intézményeként állami feladatot látunk el. Célunk, hogy munkánkat közmegelégedésre végezzük...

 

 

A Balassagyarmati Dalegylet fennállása 100. évfordulóján 1963-ban kezdte meg működését zeneiskolánk 8 tanárral és 114 növendékkel, a Salgótarjáni Állami Zeneiskola fiókintézményeként a Mikszáth Kálmán Kultúrház Óváros téri épületének négy tantermében. 1966-ban önállóvá váltunk, igazgató 1983-ig Réti Zoltán, majd az 1983/84-es tanévtől a mai napig Ember Csaba.

1967-ben a zeneiskola új épületbe költözött (Deák Ferenc u. 6.), ez az épület azonban az 1977-ben épített udvari faházzal kibővülve is hamarosan kicsinek bizonyult. 1982-ben kerültünk jelenlegi helyünkre, az átalakított kultúrház Óváros téri épületébe.

1973-ban zeneiskolánk hivatalosan is felvette Rózsavölgyi Márk - a Balassagyarmaton született zeneszerző - nevét, halálának 125. évfordulóján.

A 18 zenei tanszakon folyó oktatás mellett 1992-től rajz-képzőművészet, 1994-től dráma, 2002-től moderntánc, 2003-tól néptánc és népzene tanszakon is lehetőség nyílik a tanulásra.

A 40. évforduló évében iskolánkban már közel ezerkétszáz - zenét, képzőművészetet, drámajátékot, táncot s népzenét tanulni kívánó - gyermeket tanítottunk 62 tanár közreműködésével.

Kihelyezett tagozataink: 1972-1973-ig, majd 1974-től 1980-ig Cserhátsurány, 1972-1973-ig, majd 1974-től folyamatosan Érsekvadkert, 1976-tól Rétság, Szécsény (1991-2003-ig önálló zeneiskola), 1980-tól Magyarnándor, 1990-től Romhány, 1992-tól Diósjenő, 1994-től Patak, 1995-től Drégelypalánk, 1997-től Nógrád, 2001-től Szügy, 2003-tól Szécsény (Tagintézmény).

40 év alatt 181 tanár tanított a zeneiskolában közel 7000 növendéket a zene szeretetére és a hangszeren való játék fortélyainak elsajátítására, akik közül százan választották hivatásul a zenei pályát. Iskolánk 1987-től folyamatosan szervezi és otthont ad a "Zene határok nélkül" Nemzetközi Muzsikustábornak mely két éve művészeti fesztivállá fejlődött, egyre több külföldi érdeklődő részvételével. Három éves ciklusokban rendezzük meg az Országos Zeneiskolai Négykezes és Kétzongorás Versenyt, az Országos Zeneiskolai Fuvoladuó és Kisegyüttes Versenyt, valamint a Nemzetközi Fuvoladuó és Kisegyüttes Versenyt.

A nagyszámú állami kitüntetéssel elismert tanáraink évtizedeken keresztül szervezői, lebonyolítói voltak az "Élő zenét a falusi iskoláknak" c. zenei ismeretterjesztő sorozatoknak.

Az iskola fennállása óta folyamatosan működött ifjúsági vonószenekar, kisebb- nagyobb megszakításokkal ifjúsági fúvószenekar, 1971-től felnőtt fúvószenekar, valamint országos és külföldi sikereket elért több, tanárokból szerveződött kamaraegyüttes. Jelenleg a J. S. Bach együttes utódjaként alakult Balassagyarmati Kamaraegyüttes és a Balassagyarmati Rézfúvós Kvintett mondhat magáénak számos hazai és külföldi elismerést..."

 

www.rozsavolgyiart.hu

 

 

 

A KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK DIÁKJAINAK MUNKÁI 2011

 

 

BALLA ISTVÁN BŐRÉSZ KIÁLLÍTÁSA A RÓZSAVÖLGYI GALÉRIÁBAN 2011 TAVASZÁN

 

 

A hallgatók a zenei tanszakok mellett képzőművészeti- és dráma tanszakon is tanulhatnak. A Képzőművészeti Tanszak tanulóinak kiállításáról a képtárban itt, Balla István kiállításáról itt láthatnak összeállítást.

 

 

 

 

EMBER CSABA ÉS A BALASSAGYARMATI DALEGYLET A HETVENES ÉVEKBEN (fotó: BALÁZS PÁL)

 

C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\ECS-SZENTGYÖRGYI-.jpg

 

EMBER CSABA  A SZENT-GYÖRGYI ALBERT GIMNÁZIUM ÉS SZAKKÖZÉPISKOLA KÓRUSÁT VEZÉNYLI  (forrás:RMMI)

 

C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\ECS-DALÁRDA2.jpg

 

C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\ECS-DALÁRDA-.jpg

 

EMBER CSABA A BALASSAGYARMATI DALEGYLET ÉLÉN (forrás:RMMI)

 

 

"Zene határok nélkül" 25. Nemzetközi Muzsikustábor, Verseny és Művészeti Fesztivál 2011

 

HANGVERSENYNAPTÁR

 

2011. július 20. 19 óra Az Ear együttes hangversenye

2011. július 21. 19 óra A muzsikustábor tanárainak hangversenye

2011. július 22. 19 óra Verseny győztesek muzsikálnak

2011. július 23. 19 óra Egyéni hangszeres előadói verseny Weiner Leó művei és az 1945 után született magyar művek

                     FIGYELEM!! Programváltozás! Új kezdési időpont!!

2011. július 24. 15 óra Hangverseny - Tolnay Klári emlékház, Mohora

2011. július 24., 26., 27., 28. 19 óra A muzsikustábor hallgatóinak hangversenye

2011. július 25. 19 óra Musical-est Kővári Judit növendékeivel - Vármegyeháza

 

2011. július 29. 19 óra Zenekari Est - Vármegyeháza

 

Verseny győztesek muzsikálnak Weiner Leó és kortárs magyar zeneszerzők 1945 után született műveiből

 

Liszt: Les Preludes

                                                                            Bach: d-moll kettősverseny                                                

Perényi Eszter és Banda Ádám hegedű

vezényel: Roni Porat - Izrael

 

Carl Orff: Carmina Burana

 Vezényel: Karol Borsuk - Németország

 

Karigazgató: Ember Csaba

 

Közreműködnek:

A nemzetközi muzsikustábor szimfonikus zenekara, Balassagyarmati Dalegylet, Rózsavölgyi Kamarakórus,

Lichterfelder Chorkreis - Berlin, Chor "Hejnal" - Chelm, Salgótarjáni Pedagógus Kórus, Szécsény Város Gyermekkara

 

2011. július 30. 19 óra gálakoncert. Közreműködnek a nemzetközi muzsikustábor tanárai és hallgatói

 

A balassagyarmati hangversenyek helyszínei:

Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Intézmény Balassagyarmat, Óváros tér 11.

Vármegyeháza - Balassagyarmat, Civitas Fortissima tér

 

 

 

 

A balassagyarmati Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Intézmény által szervezett „Zene határok nélkül” 25. Nemzetközi Muzsikustábor, Verseny és Művészeti Fesztivál védnökei: Batta András rektor, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest; Becsó Zsolt a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke; Medvácz Lajos polgármester, Balassagyarmat.

 

A rendezvényt támogatták: Nemzeti Kulturális Alap, Weiner Leó Alapítvány, ARTISJUS Zenei Alapítvány, Szabad Művelődési Alapítvány, Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlése, Balassagyarmat Város Önkormányzata.

 

Összeállította: Nagy Angela

 

2011. július