Versényi György

(1926-2007)

Rövid időn belül két nevezetes személyiségét veszítette el Balassagyarmat és a Balassi Bálint Gimnázium, Kovalcsik András után, 2007. március 20-án eltávozott közülünk Versényi György is.

(Búcsuztatása 2007. április 4-én, szerdán délután 2 órakor lesz a balassagyarmati temető ravatalozójánál.)

Versényi György 1926-ban született Salgótarjánban. Polgári családban nevelkedett, a három gyermek iskoláztatására a szülők nagy gondot fordítottak.

Salgótarján után a felső gimnáziumi osztályokat Versényi György már Egerben végezte, majd 1944-ben érettségizett a ciszterek Szent Bernát Gimnáziumában. Papi pályára készült, a háború utolsó éveit, a budapesti ostromot a Szemináriumban töltötte, ahol tanára volt többek között Trikál József is, aki kezdeményezője volt a balassagyarmati Szalézi templom építésének.

Élete fordulatot vett, elhagyta a Szemináriumot, és a Pázmány Péter Tudományegyetemen latin-francia szakos bölcsészként folytatta tanulmányait. Rövid ideig Eötvös kollégista is volt.

1950-ben szerzett tanári diplomát, ez évben került Balassagyarmatra, a Balassi Bálint Gimnáziumba, ahol a saját szakjain kívül matematikát, később pszichológiát, logikát és magyart is oktatott.

1953-ban megházasodott, és testnevelés szakos feleségével diákok ezreit tanították évtizedeken keresztül a gimnáziumban. Házasságukból egy leánygyermek, Judit született, aki szintén a Balassi Bálint Gimnázium tanára lett.

Az ötvenes években irodalmárokkal, tanártársaival irodalmi színpadot alapított, amely komoly lendületet adott Balassagyarmat kulturális életének.

Az 1961/62-es tanévben egy évig a salgótarjáni Madách Gimnázium igazgatója volt ugyan, de a következő tanévben újra visszakerült városunkba és a gimnáziumba. Előbb igazgatóhelyettese, majd 1967-tól a Balassi Bálint Gimnázium igazgatója lett.

Oktatási terveinek, távolabbi célkitűzéseinek célt és irányt adott franciaországi ösztöndíja, hazatérte után még mint igazgatóhelyettes sikeresen győzte meg a megyei és oktatáspolitikai irányítókat, hogy a Balassi Bálint Gimnáziumban - kevés iskolák egyikeként - francia tagozatos képzés induljon.

Vezetése alatt az iskola az UNESCO integrációjú gimnáziumok sorába lépett, ez azt jelentette, hogy a Balassi Európára nyitott intézménnyé vált.

Ez új európai szellemiséget hozott abban a korban, amikor egy ún. gazdasági nyitás előtt, de a politikai bezárkózás korában voltunk, és ne felejtsük hogy kinevezése után egy évvel zajlik a prágai tavasz közös elfojtása.

A francia kultúra és irodalom ismerete, szeretete, valamint latinos műveltsége kiváló retorikai képességekkel párosult, nem okozott gondot számára az iskolai ünnepségek évzárók, évnyitók - mint 1967-es évkezdő diák jobbára csak ezt érzékelhettem - beszédeinek papír nélküli, élvezetes előadása. De szakmai ismereteit nyilván ennél jobban is kamatoztatta, aktív UNESCO-s kapcsolatai, országos fórumokon tartott előadásai, publikációi a megyei határain túl is ismert és elismert személyiséggé tették.

Remek diplomáciai képességei voltak, ügyesen lavírozott a hol erősebb, hol gyengébb oktatáspolitikai befolyások között, híres volt arról, hogy mindig biztosította a zavartalan szakmai munkát és elhárította a tanári kar feje fölül a politikai hatásokat.

1985-ig, nyugdíjba vonulásáig állt a gimnázium élén. E közben 1980-ban Kiváló Pedagógus kitüntetést kapott. 1996-tól Nógrád Megye Díszpolgára, majd 2001-ben Balassagyarmat díszpolgára is lett. Kitüntetését Juhász Péter polgármester adta át.

Versényi György több évtizedes pedagógiai munkássága során fiatalok ezreinek adott megfelelő indíttatást életpályájuk megkezdéséhez. A megszerzett tudást az ember mások számára is köteles kamatoztatni, ez volt egyik vezérelve.

Ismét egy meghatározó pedagógussal vagyunk kevesebben, fájó szívvel búcsúzunk Versényi Györgytől, vele a város és saját múltunk egy darabja is immár eltávozott.

Szellemiségét leánya, a Balassi Bálint Gimnázium tanára, Versényi Judit viheti tovább.

A nekrológot lejegyezte: Nagy László