Javaslatok Balassagyarmat városközpontjának fejlesztéséhez

 

 

A Nemzeti Fejlesztési Terv (2007-2013) észak-magyarországi régiós tervezetének Balassagyarmat városközpont és óváros fejlesztése, rehabilitációja az említett tervezet részét képezi.

 

Az alábbi rövid javaslati anyag annak alapján készült, hogy a városvezetés lakossági fórum keretében kért és várt véleményeket a város távlatosabb fejlesztése érdekében.

 

Javaslataink azonban alapvetően olyan fejlesztésekre irányulnak, amelyek az NFT kiírások reális pályázati részei lehetnének, feltételezhetően városi tulajdonban lévő épületekre vonatkoznak. A nem városi tulajdonú épületekre javaslatokat, vagy jelen projekt realitását véleményünk szerint meghaladó elképzeléseket külön jelölve hozzuk ill. eleve nem is szerepeltetjük.

Így nem szerepel itt az Óváros tér helyzete sem, amelyre egyébként a korábbi városvezetés nyilvános elképzelést nem mutatott be, de jelen anyag elkészítői sem látják realitását a terület olyan rekonstrukciójának, amely e projekt céljainak megfelelne.

 

A terület régi arculatát elveszítette, kiesik a város fő tengelyéből, teljes újjáalakítása és egy új városmag kialakítása olyan költségekkel járna, amely nem állna arányban a ráfordított és így más területektől elvonandó összeggel.

 

Javaslataink elsődlegesen azt a célt hivatottak támogatni, hogy Balassagyarmat megőrizhesse és továbbfejleszthesse polgárias arculatát. Ezt a célt jelentősen támogatja az a tény, hogy a korábbi szocialista-jellegű fejlesztések a várost elkerülték, így sem a város főutcája, sem a belváros és közvetlen környezete nem szenvedett maradandó károsodást (nem épültek szocreál paloták, nem rombolták le a századforduló idején épült házakat, nem modernizálták a városközpontot).

 

A fejlesztéseknek véleményünk szerint két fontos célt kellene megvalósítaniuk:

1.     A város turisztikai-idegenforgalmi piacképességének fokozása révén hosszú távon munkalehetőség biztosítása és a vendégforgalom növelése, ami bevételi forrás lehetne a további fejlesztésekhez.

2.     A város lakhatóbbá és élhetőbbé tétele, ami a közösségi terek megfelelő kialakításával, tartalmas szórakozási lehetőségek biztosításával, a vendéglátás fejlesztésével, gasztronómiai érdekességek kialakításával érhető el.

 

Javasolt stratégiai irány célok:

-   munkahelyteremtés elősegítése;

-   kulturális, idegenforgalmi identitás erősítése;

-   karakteres, látványos városkép létrehozása;

-   részbeni fejlesztés esetén, későbbiekben fejlesztési kapcsolódási lehetőség.

 

Egyeztetett elképzelések nyilvánossága:

-   további javaslatok bekérése, alapvetően a vállalkozói körből;

-   továbbgondolásra érdemes elképzelések teljes körű nyilvánosságra hozatala (teljes médium nyilvánosság);

-   végső pályázati tervek bemutatása, folyamatkövetés.

 

I. sz. kiemelt prioritás

 

Volt Vármegyeháza külső és belső felújítása, ill. utóbbi részbeni funkcionális átalakítása

 

A pályázati projekt kiemelt célja és a kulcspontja a volt Vármegyeháza felújítása.

A Vármegyeházában potenciálisan rejlő, közösségi célú felhasználás visszaállítása a jelenlegi műszaki állapotában, ill. többfunkciós, a modern kor követelményeinek megfelelő működtetése jelen állapotában nem alkalmas.

Megoldandó és nehéz feladat a belső udvarban a börtön épületétől történő hang- és látkép elkülönítés.

 

II. sz. kiemelt prioritás

 

Köztársaság tér és a hozzá kapcsolódó területek átalakítása

 

A cél a jó adottságokkal rendelkező, de jelenleg kihasználatlan, jellegtelen terület reaktiválása a város vérkeringésébe és kultur-turisztikai fejlesztésbe hozása.

 

II/1. prioritás

 

Városi Képtár külső helyreállítása, belső funkcionális átalakítása. A körülette lévő kültéri terület hangulatos, vendéglátó hellyé, városi közösségi térré alakítása (teraszok, szaletlik stb).

 

II/2. prioritás

 

A Bajcsy Zs. útnak az Ady Endre út és a Rákóczi fejedelem út közötti szakaszának sétáló utcává alakítása. (adalék: rideg viacolor helyett természetes kővel). Ez a szakasz így szervesen kapcsolódna a Palóc Múzeum, ill. a Liget területéhez.

N.B.:   A Rákóczi fejedelem út egyetlen szakaszát sem javasoljuk sétáló utcává alakítani, mivel a város gyakorlatilag egyutcás település.

 

II/3. prioritás

 

A Civitas Fortissima szobor épített környezetének kialakítása ill. a szoborral kapcsolatos történelmi információs fal létrehozása.

 

II/4. prioritás

 

A Palóc liget és a Szabadtéri színpad környezeti, bútorzati, ill. technikai megújítása. Távlati cél a terület újbóli hasznosíthatósága, nyári szabadtéri rendezvények szervezésére alkalmas környezet kialakítása.

 

Hosszú évek óta húzódó és jelenleg is megoldatlan probléma az Ipoly Szálló állapota. A magántulajdonban álló épület helyreállítása nélkül a jelenlegi projekt féloldalas lenne, de a tulajdonjogi helyzet ill. a forráshiány képezi a fejlesztés fő akadályát.

Nem ismert előttünk, hogy milyen lehetőség lenne ennek feloldására (ötlet szinten: teljes, vagy részbeni visszavásárlás, fejlesztési együttműködés, eredeti tulajdonjogi átruházási szerződés feltételeinek áttekintése alapján kényszerítés a felújításra), de e projekt kapcsán ennek újragondolása nélkülözhetetlen. Az idegenforgalom fellendítésének ugyanis alapvető akadálya a kulturált szállodai férőhelyek szinte teljes hiánya, ezen a helyzeten az eddigi próbálkozások alig változtattak.

 

Bármely, városi részvételű fejlesztés esetén az Ipoly Szálló képezhetné a II/1. prioritást.

 

További javaslatok

 

1./    A Művelődési Központhoz kapcsolódóan új színházterem létesítése.

 

2./    A volt városközponti autóbusz-pályaudvar területének rekonstrukciója.

Az Ipoly parti területre áthelyezett autóbusz-pályaudvar helyén parkoló és részben minipark kialakítása.

 

3./    Részben a projekthez kapcsolódó járulékos, kisebb volumenű, de részben városi forrásokból is megvalósítható fejlesztések:

 

a./   Rákóczi fejedelem u., Bajcsy u. teljes szakaszának élőfákkal történő beültetése, így fasorok kialakítása

b./   Teljes utcai bútorzat egységesítése, cseréje, új bútorzati formák bevezetése

 

Alternatív javaslatok I.

 

Amint az Ipoly Szálló esetében jeleztük, tulajdonjogi okok miatt egyes épületek, területek felújítása a városi szándékokat megakadályozhatják ill. nehezítik.

 

A MÁV pályaudvar jelenlegi felvételi épülete sem a tulajdonosi, sem a városi igényeknek nem felelhet meg. Mindenképpen támogatandónak tartunk egy új felvételi épület megépítését, és egyeztető tárgyalások megkezdését a város és a MÁV között.

 

Alternatív javaslatok II.

 

A rendőrség volt épületének felhasználása a későbbiekben állítólag megoldatlan. Az épület tulajdoni helyzete sem ismert előttünk, de jelen projektre esetleges hasznosítása célszerű lehetne, pl. kiállítási célokra. (ötlet: Trianon Múzeum, a várpalotai alteregójaként, vagy a városhoz kapcsolódó hírneves személyiségek bemutatásához).

 

 

2007. február

 

Balassagyarmatért Baráti Kör