Gyarmati szállodák: készen, félkészen és...

 

 

Évtizedek után újra élet költözött a város egyik emblematikus köz/épületébe, 2009. nyarán megnyílt a Hotel Ipoly földszintjén a kávézó és biliárd szalon.

 

1904-ben, az akkori nevén Vasút utcában Tóth István építtette az egykori Rák, majd Kaszinó Szállót, amelyet későbbi tulajdonosáról Sümegh Szállóként is ismertek.

Viszont lassan már a középkorúak sem emlékeznek a 70-es évekre, amikor még szállóvendégeket is fogadott a város akkor egyetlen szállodája, amely abban az időben is csak alig felelt meg a szocialista realizmushoz szokott vendégkör minimális elvárásainak.

 

Az ezredforduló közeledtével életfája további, alig gyógyítható sebekkel gazdagodott.

 

A házra lakat került, de a tulajdonosi háttérben ennél azért aktívabb mozgások történtek. A rendszerváltáskor a Nógrád megyei Vendéglátóipari Vállalat eladta tulajdonát, ezt követően volt, akit hosszas procedúrákat követően jogi úton sikerült megszabadítani érdekeltségétől, mások turisztikai és vagyonnövelési lehetőséget láttak benne. A csalódásokat a szocialistát követő tőkés realizmus is fokozhatta, míg végül a legutolsó tulajdonos 2004-ben a Hotel Ipoly Kft lett.

 

Egy tény, valódi változás csak 5 évre rá, 2009-ben történt az épületben, a kávézó és biliárd szalon megnyitásával. A további, hangzatosnak tűnő terveket nyilván a tulajdonos gazdasági lehetőségei fogják megszabni. A földszinten, a tér felöli oldalon létesült kávézó/biliárd szalon kellemes színvilága, mívesnek is mondható kialakítása dicsérendő és örömteli, de erős kontrasztban áll az épület további, még felújításra váró részeivel. Azonban a Civitas térre nyíló terasz kellemes hely, fogyasztásra, beszélgetésre inspirál.

A Hotel Ipoly Kft. a közelmúltban alapítványt hozott létre, amely sport és kulturális versenyekkel, eseményekkel próbál minél több városlakót megszólítani, így vendégkört kialakítani.

Az alábbi képeken látható, miből alakult ki az üzemelő vendéglátóhely, mivé lett és így az is, mennyi munka hárul még az építtetőre, ha az ígért szálláshelyet megnyitni kívánja.

 

     

                                           

    

                                                

 

Amíg a Hotel Ipoly ajtaján szállóvendégek egyelőre hiába kopogtatnának, tőle nem messze, a Luther utcában rövidesen szerkezetkészen áll a Gösser Club Panzió új szárnya. Magyar Piroska, a panzió tulajdonosa jelentős EU és állami támogatásért pályázott, és lám sikeresen, 221 M Ft vissza nem térítendő összeghez jutott.

Sőt a szálláshely immár három csillagos wellness hotelként üzemel majd, hiszen 8 x 16 méteres uszodával, jacuzzival, szoláriummal, szaunával bővül.

 

  

 

Ahol nem építenek, nem fejlesztenek, hiszen már 4 éve vendégeket fogadnak, az a Blues Panzió, a Baltik Frigyes utcában. A 10 szobás panzió sörözővel, étteremmel, kerthelyiséggel is rendelkezik, belsőépítészeti munkáira a tulajdonos Agroholps láthatóan nem sajnálta az anyagi forrásokat. Emlékezzünk meg az egyedi munkákat végzőkről: Pelyhe József, Kolozsvári Grandpierre Miklós, Orosz László festőművészekről, Antalfi Zoltán, Zorvan László belsőépítészekről.

 

következő       következő       következő

 

Meg kell említenünk még a Kóvári út melletti Sztár Motelt is, amely azonban szobáinak színvonalában nem éri el a Blues vagy a Gösser szintjét, így valójában nem lehet versenyképes.

 

Balassagyarmaton nem beszélhetünk szállodaépítési boom-ról, hiszen a kb 60 szobányi, elfogadható minőségű szálláshely, ami most ill. majd 2010-től rendelkezésre áll, messze nem tekinthető elegendőnek. Más, hasonló méretű városokat tekintve pedig kifejezetten kevés. Igaz, ez is relatív. Ha a város szállodái olyan marketing munkát folytatnak, mint eddig tették, akkor nem jelenthet gondot a vendégek elhelyezése.

 

2009. október

 

Összeállította: Nagy László