325 éve született Bél Mátyás, a 18. század legnagyobb tudósa a Zólyom megyei Nagyócsán. Fő műve az Új Magyarország történelmi és földrajzi leírása volt. Születésének évfordulóját nevezték ki a kései utódok a Honismeret Napjának. A Honismereti Kör stílusosan a Honismeret-napi rendezvényén köszöntötte a 80 éves Reiter László helytörténészt és örökös dísztagjai sorába választotta.

"Oklevél Reiter László gyógyszerészasszisztens, helytörténész, a Honismereti Kör alapító tagja, Balassagyarmat díszpolgára részére, aki fotóival, várostörténeti és gyógyszerészettörténeti előadásaival, cikkeivel és könyvével hozzájárult Balassagyarmat és Nógrád megye helytörténetének alaposabb megismeréséhez. 80. születésnapja alkalmából a Balassagyarmati Honismereti Kör a tagság határozata alapján Reiter Lászlót örökös dísztagjai sorába választotta. További jó egészséget, eredményes alkotókedvet, sikeres munkát, magánéletben sok örömöt és boldogságot kívánunk! Balassagyarmat, 2009. április 2."

 

A termet zsúfolásig megtöltötték a tisztelők, barátok. Az ünnepelt ajándékkal lepte meg közönségét. Röviden felvázolta helytörténeti munkásságát. Reiter László negyven éve kutat, ír, fotografál, dokumentál, publikál, előadásokat tart. Töretlen hite, szerető családja és a város megbecsülése segítette élete során, mint mondta. Jelenleg képei digitalizálásával foglalkozik, már negyvenötezernél tart. Fényképalbumait őrzi a könyvtár és a digitalizát képeket is a városnak adományozza. Majd a hetvenezres képgyűjteményéből (gyűjtött képek reprodukciói és saját fotók) kiválogatott száz érdekes képet levetítette. A közönség nagy érdeklődéssel és élvezettel figyelte az elmúlt korok lenyomatait. Álljon itt néhány érdekes kép emlékeztetőül.

Láttunk egy régi mentőautót a kórház udvarán. Láttunk képet a főutcáról, amikor a nagytemplommal szemben még csak földszintes házak álltak és kettős fasor szegélyezte járdát, a zárda földszintjén elegáns üzletek voltak, a Balassi Bálint Gimnázium pedig léckerítéssel volt körülvéve. Emlékeztetőül a szovjet emlékmű, aminek nyoma sincs már, a Madách utcai kishíd, amikor még az Ipoly alatta folyt, a főutca bontásra váró házsora, és egy bádogos légtornász mutatványa a templomtorony fedésének javítása közben.

Jellegzetes fakapu, ami már a múlté, viszont az Ady Endre utcai kovácsoltvas kapu ma is régi pompájában megtalálható. A múzeum ablakrácsa, Jeszenszky-címeres ablak a plébániáról. Régi utcanév táblák.

Köszöntőt mondtak: Vas Ágnes a Honismereti Kör titkára, Pálinkás Katalin a Madách Imre Városi Könyvtár igazgatója, Görög Imréné a Kiss Árpád Általános Iskola igazgatója, Pulay László a Civitas Fortissima Kör és a Szent Cecília Kórus részéről. Kunné Kubicza Erzsébet a lokálpatrióták nevében egy Kölcsey idézettel fejezte ki nagyrabecsülését.

 

2009. április

 

Összeállította: Nagy Angela