PALÓCFÖLD 2008/4.

BEMUTATÓ A MADÁCH IMRE VÁROSI KÖNYTÁRBAN

 

Ötvennégy éve jelenik meg a Palócföld irodalmi, művészeti, közéleti folyóirat. 2004-ben elnyerte Nógrád megye Madách-díját, 2005-ben Salgótarján Pro Urbe-díját. Kiadja a Balassi Bálint Megyei Könyvtár és Közművelődési Intézet Salgótarjánban.

Új szerkesztőség új koncepcióval indította a lapot 2008-ban.

A Madách Imre Városi Könyvtárban 2008. november 10-én volt a Palócföld legújabb számának bemutatója. Mizser Attila főszerkesztő röviden ismertette a szerkesztési elveket. A szerzők kiválasztása a szerkesztőség ízlését tükrözi, de csak a minőség a meghatározó. Főleg megyei alkotók műveit kívánják megjelentetni. Szerencsére bőven van választási lehetőség.

 

Katona Ágota - Szabó Andrea - Ádám Tamás - Handó Péter - Mizser Attila - Nagy Csilla

 

A Palócföld egy-egy kötete aktuális, kiemelt témát dolgoz fel. A 2008/4. számban a halálra és 1956-ra reflektáló munkákat olvashatunk.

KÁVÉHÁZI SZEGLETEN - Mezősi Miklós, Ádám Tamás, Csepregi János, Szunyogh Pál versei és a Szávairatok Szávai Attilától - mind-mind finom utalás 56-ra.

PRÓZA ÉS VIDÉKE  -  Szabó Andrea, Kiss László, Szirmai Péter, György Norbert írásai.

EGY NOVEMBER REZONANCIÁJA - Marafkó László Pártálladalom, Solymár József Egy alvó ügynök ébredése - a levert forradalom és a halottak napja hangulatát idéző írások.

TALÁLKOZÁSI PONTOK - Sulyok László Kirakatper avagy a rendfenntartás jutalma - a kor és a kor rajza. Riport egy ötvenhatossal.  A megyében végbement események.

KUTATÓTERÜLET - tanulmányok G.Toronyi Judit, Koós Iván és Szabó Edina tollából.

AMI MARAD - Debreceni Boglárka, Szőke Kornélia, Handó Péter, Molnár Krisztián, Nagy Csilla, Szirácsik Éva - kritikák, recenziók.

 

Szövegdoboz: A borító 
Gelencsér János Vándor a tájban című festménye felhasználásával készült.

A belső illusztráció válogatás 
Birkás Babett Halál Velencében című grafikáiból.

.

A kötetben megjelent művek közül részletek hangzottak el a balassagyarmati Komjáthy Jenő Irodalmi és Művészeti Társaság tagjainak - Ádám Tamás, Szabó Andrea, Szávai Attila, Szunyogh Pál -  alkotásaiból Halaj Zsófia előadásában.

 

 

KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS BALASSAGYARMAT IRODALMI ÉLETÉRŐL

 

Közreműködtek:

Ádám Tamás költő

Katona Ágota költő

Szabó Andrea újságíró

Mizser Attila a Palócföld főszerkesztője

Handó Péter szerkesztő

A moderátor Nagy Csilla irodalomtörténész volt.

 

Az alábbiakban néhány gondolatot felidézek a beszélgetésből.

 

NCS - Kinek ír az író?

SzA - Beleszülettem az irodalomba. Irodalomtanár szüleim, kiváló gimnáziumi tanáraim példája, a sikeres Irodalmi Színpad munkája mind hatottak rám. Kinek írok? Nincsenek illiúzióim. Elsősorban magamnak. Örülök, hogy néhány ember érti és érzi írásaimat.

ÁT - Nem érdemes mérlegelni, hogy kinek ír az ember. Ez zsákutca. A mű halála. Nem kell azt sem mérlegelni, hogy melyik rétegnek szánjuk az írást. Tenni kell a dolgunkat és mindíg a legjobban.

- Kicsi korban is írtam már verseket. A gyerekek körülálltak és csodálkoztak, örültek. Később már csak saját magamnak írtam. Az emberek általában csak a kötött formában írt verseket kedvelik, de szerintem a vers akkor is lehet jó, ha szabadvers.

 

NCS  - a Palócföld szerkesztőjéhez - Éreztek-e generációs ellentétet a befogadásban?

HP - Más a válasz szerkesztőként, más alkotóként. A nyelv is állandóan változik. A régi szöveget azért könnyebb érteni, mert már van egy olvasata pl. az iskolából. Újabb mű befogadásánál kell egy többlet, ami lehet kihívás, de nyűg is. Van, aki örömmel veszi a kihívásokat.

 

NCS - a Palócföld főszerkesztőjéhez - Változik a kánon, így az olvasás is egy játék. Megtalálják-e a szövegek a közönségüket?

MA - Bizonyára. Csak remélni tudom. Kicsi a szerkesztőségünk. Kettőnk ízlését tükrözi a folyóirat. A négy lapszám után mondhatom, vannak jó szerzők. Utalhatok itt a Komjáthy Jenő Irodalmi és Művészeti Társaságra.

 

NCS - Gyarmatnak súlyos irodalmi hagyományai vannak. A mostani generáció mennyire tudja folytatni a hagyományt?

SzA - Nem látom a folytatást. A harminc éves Honismereti Kör részéről erős szándék van a hagyományok továbbvitelére. Pl.: A diákoknak Balassagyarmati Pantheon címmel vetékedőt szerveznek rendszeresen. Egyéb irodalmi rendezvényeken viszont sem diákok, sem tanárok nem vesznek részt.

- Most vettem részt Budapesten a Verstranszfer című rendezvényen, ott sem voltak fiatalok.

ÁT - Akik írnak, olvasnak-e eleget? Van miről beszélni, van mit pótolni. A Komjáthy Jenő Irodalmi és Művészeti Társaság 30 éves. Van, akinek egy-egy írása megjelenik, de azután elmarad. Nem jönnek a fiatalok. Nem látom bennük a tüzet.

MA - Mit kaphat a fiatal egy hagyományos irodalmi társaságban? Valószínűleg ott csak szorong, nem az ő világa. Úgy tűnik e téma is az internetes fórumokra tevődik át.

- Pedig kell a megmérettetés, a szakmai kontroll. Az interneten erre is van lehetőség. Én már kipróbáltam, kiváncsian várom a választ.

 

NCS - Él az irodalmi hagyomány Nógrád megyében?

HP - Salgótarjánban a Balassi Bálint Asztaltársaság 20 éves. Van még a Szerdatársaság.

Mindkettő változó intenzitással működik. Korábban a SITI ifjúsági irodalmi pályázatokat írt ki tizenéveseknek. A kortárs irodalom mindig problémás volt. Csak egy szűk réteg olvasta.

A minőség fontos, idővel utat tör magának, fennmarad.

SzA - A Nyugat című folyóirat is nagyon nehéz körülmények között, kis példányszámban jelent meg. Gondoltuk volna, hogy a nehéz sorsú, korában elutasított József Attiláról lesz elnevezve a Költészet Napja?

MA - A lapunknál is csak a minőség számít. Tudom, hogy bukni lehet vele. Az irodalom egy élő organikus valami. Energiát kell befektetni és akkor sikerülni fog!

 

Az irodalom ugyanis halálosan komoly dolog

(Kiss László)

 

Birkás Babett Halál Velencében – Részlet

A folyóiratot Budapesten az Írók Könyvesboltja, Balassagyarmaton a Madách Imre Városi Könyvtár, az Estante Y Cafés és a Kincsestár Könyvesbolt forgalmazza. A Kiadónál előfizethető.

 

Összeállította: Nagy Angela