A Palócföld Könyvek két új kötetének bemutatója Budapesten

 

2009. március 5-én, a budapesti Liszt Ferenc téri Írók Könyvesboltjában a 30 éves múltra visszatekintő Palócföld Könyvek két új kötetét mutatta be Mizser Attila sorozatszerkesztő.

 

Nagy Csilla: Magánterület c. kötete kritikákat, recenziókat, tanulmányokat tartalmaz, amelyet Kulcsár-Szabó Zoltán irodalomtörténész mutatott be.

A szerző bátran, kitűnő szemmel nyúl írásaiban, kritikáiban a mai magyar irodalom kevéssé ismert és neves (Tandori) szerzőinek prózai és verses műveihez, sőt a vizualitás, képi megjelenítés irodalmi összefüggéseit érintő gondolatai, elemzései már a XXI. századot érintik.

Nagy Csilla kedvenc témája a 30-as évek lírája, a kötet címét adó Magánterület az Én határvonalait elemzi József Attila és Szabó Lőrinc 30-as évek végi költeményeiben.

 

Nagy Csilla 1981-ben született Balassagyarmaton, az általános iskolát Őrhalomban, középfokú tanulmányait a Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskolában végezte, majd 2005-ben diplomázik magyar nyelv és irodalom, bölcsész és tanári szakon a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karán, ugyanitt német nyelvtanári diplomát is szerez. Készülő disszertációja témája a harmincas évek magyar lírája, kutatási területe a harmincas évek lírapoétikája, kortárs magyar irodalom, vizualitás és textualitás viszonyrendszere.

Tagja többek között a József Attila Körnek és a Komjáthy Jenő Irodalmi és Művészeti Társaságnak. Jelenleg  középiskolai tanár a balassagyarmati Szondi György Szakközépiskolában és Szakiskolában.

Nagy Csillát a Balassagyarmatiak 2008. évi budapesti találkozójának műsorvezetőjeként is sokan megismerhettük.

 

 

A másik művet, Handó Péter: Alvó konfliktusok mezején című könyvét Biczó Gábor kulturális- és vizuális antropológus mutatta be. (Mindkét mű esetében a szubjektívnek is tekinthető kiegészítések a honlap szerkesztőjétől származnak.)

 

Handó Péter a Palócföld folyóirat szerkesztője, 1961-ben született Salgótarjánban, író, költő, kulturális antropológus. 2008-ban kiadott kötete a Miskolci Egyetemen folytatott tanulmányait lezáró szakdolgozatára alapul, amelyben a lakóhelyén, Sóshartyánban élő magyar és roma lakosság együttélését mutatja be. A szerző 15. éve él a településen.

 

Handó Péter (fotónkon jobbra) a településen iskolai nevelőtanárként, az ifjúsági klub vezetőjeként, szervezőjeként testközelből szerzett tapasztalatokat a két kultúra, életforma közötti egyezőségek és különbözőségek terén.

A szerző hideg tényeken, és pontos helyzetelemzésen alapuló leírása jó keretet, lehetőséget ad a különböző élethelyzetek, tapasztalások, valós vagy megalapozatlan ítéletek és előítéletek megismeréséhez, Sóshartyán demográfiai életfájával való szembesüléshez.

 

A kötetet mindenkinek ajánlani tudom, aki a kis magyar valóság ezen nógrádi példájával közelebbről akar megismerkedni.

 

 

Összeállította: Nagy László