185. éve született Madách Imre - emlékünnepség Balassagyarmaton 2008. január 19-én

 

A Köztársaság téri Madách-szobor megkoszorúzásával vette kezdetét a Tragédia-szerző előtt tisztelgő ünnepség, majd a Madách Imre Városi Könyvtár kupolatermében folytatódott, ahol Merczel Péter grafikusművész kiállítását Réti Zoltán festőművész ajánlotta a nagyközönség figyelmébe.

A Madách-ünnepségnek a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ kamaraterme adott otthont, ahol a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke, Becsó Zsolt kiemelte: különös jelentőségű az idei esemény, hiszen kerek Madách-évfordulókhoz érkeztünk. 185 esztendeje - 1823. január 21-én - Alsósztregován született Madách Imre, szeptember 21-én 125 éve lesz annak, hogy a Nemzeti Színházban Az ember tragédiájának ősbemutatóját tartották.

- Szűkebb hazánk híres-neves szülöttei között aligha lehet sorrendet felállítani, de mint tudjuk, valaki mindig első lesz az egyenlők között. Nekünk Madách Imre az első. Meglehet azért, mert ő a legismertebb nógrádi a földkerekségen. Talán azért, mert főműve, Az ember tragédiája nemcsak a magyar, hanem a világirodalomnak is egyik szellemi mécsese lett - fogalmazott Becsó Zsolt.

Ezt követően dr. Szigethy Gábor irodalomtörténész osztotta meg a Tragédiával kapcsolatos gondolatait a jelenlévőkkel.

 

- Madách minden korszakot, s minden emberi bűnt úgy mutat meg, hogy a jelenet végén Ádámban mindig feltámad a remény, mindig bízik abban, hogy a világ megváltoztatható, érdemes tovább élni és keresni a lehetőségeket. Bármi történik velünk, bármilyen mélyre süllyed egy ország, egy ember, mindig van remény: a remény feltámadásáról szól ez a darab. Adjunk hálát Madách Imrének, hogy megtanított hinni a feltámadásban! -hangsúlyozta dr. Szigethy Gábor.

A Horváth Endre képzőművészeti díjat Medvácz Lajos, Balassagyarmat polgármestere Merczel Péter grafikusművésznek adta át.

 

A Madách-díjat idén a pozsonyi Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma - amelyet Jarábik Gabriella igazgató képviselt az ünnepségen - és Lencsés Zsolt festőművész érdemelte ki.

 

A kitüntetetteket dr. Kovács Anna irodalomtörténész, a Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet vezetője, illetve Csemniczky Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ igazgatója méltatták.

Végezetül Becsó Zsolt egy oklevél átnyújtásával hivatalossá tette, hogy szűkebb hazánk tiszteletbeli jószolgálati nagykövetévé fogadta Alessandro de Medicit. A Madách-ünnepséget a Trambulin Színház pódium-előadása, továbbá Csábi István, Halmosi Tímea, Kozák Katalin és Perneczky Zsolt, valamint a Lajtorja gyermek-néptáncegyüttes balassagyarmati csoportja és az Üsztürü zenekar fellépése színesítette.

 

Horváth Endre-díj

 

Merczel Péter 1956-ban született Balassagyarmaton. Az általános iskolát szülővárosában végezte. A képző és iparművészeti szakközépiskolában érettségizett 1975-ben. 1976-ban a Magyar Televízióhoz került díszletfestőként, munkáját 1977-ben szcenikai nívódíjjal ismerték el. A Magyar Képzőművészeti Főiskola Alkalmazott Grafika Szakán 1984-ben szerezte meg diplomáját, azóta szabadúszóként dolgozik. Számos hazai és külföldi kiállításon vett részt.

Munkái főleg Budapesthez kötik, de 1984-ben illusztrációi jelentek meg a Balassagyarmati Honismereti Híradóban, s 1986-ban ő készítette a Madách Imre irodalmi és színjátszó napok plakátját, ami jelenleg is védjegye, logója a rendezvénynek. Balassagyarmaton eddig öt alkalommal mutatta be kiállításon munkáit. A 2003-ban rendezett tárlaton a 80-as, 90-es évek fordulóján készült filmplakátok voltak láthatók. Ezeknek a nyomatait a városi képtárnak ajándékozta a művész, s itt látható a Sárkányok vacsorája című egyedi technikájú grafikája, valamint a Palóc Nike című rajza is.

 

Madách-díj

 

A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma legfőbb feladata a szlovákiai magyarság tárgyi és szellemi kultúrájának kutatása. Gyűjtő és tudományos kutatómunkát, dokumentációs és módszertani tevékenységet folytat. 2003-tól a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumához tartozik az alsósztregovai Madách-kastély, valamint a szklabonyai Mikszáth-emlékház is. Alsósztregován a Madách-emlékkiállítás mellett Zichy Mihály, Kass János és Nagy Zoltán Tragédia-illusztrációi láthatók.

Felújították a kastély parkjában található Madách Imre síremlékét. Minden év januárjában és októberében színvonalas programokkal emlékeznek Madách Imre munkásságára. A másik nagy magyar és nógrádi író, Mikszáth Kálmán szülőhelyén, Szklabonyán található emlékház szintén felújításon, helyreállításon esett át. Az új emlékkiállítás 2005-ben nyílt meg falai között, emlékezve a nagy palócra. Céljuk az, hogy a Madách név, a hozzáfűződő Tragédia, s annak szellemisége, valamint a mikszáthi életmű újra a középpontba kerüljön Szlovákiában.

 

Lencsés Zsolt 1960. április 28-án született Balassagyarmaton. Első művészeti sikereit a nyolcvanas években aratta. 1983-ban a Magyar Néphadsereg grafikai biennáléjának különdíját kapta. Itthoni munka és tanulmányok után 1986–1990 között szerte Európában dolgozott és képezte magát. 1991-től freskófestészeti tanulmányokat folytatott Milánóban, Rómában és Lamezia Termében. Felélesztett és kifejlesztett egy korszerű, természetes anyagokat felhasználó, környezetbarát technológiát, amellyel új utakat nyitott a murális festészeti alkotások létrehozása számára. Egyre szaporodnak freskómunkái szerte Olaszországban, Szlovákiában és itthon, Magyarországon is.

Elévülhetetlen érdemeket szerzett az úgynevezett „antikmeszes” falfestés Kárpát-medencei elterjesztésében és a technika szakképzésének balassagyarmati megteremtésében. A kilencvenes évektől üvegmunkákat is készít. Lamezia Terme, Róma, Caposuvero és Őrbottyán épületei őrzik fontosabb munkáit. Peregrinusként szülőföldjéhez mindig hűséges volt. Alapító tagja a Terényben működő ARTTÉKA, Művészet Határok Nélkül Egyesületnek. Mozgatómotorja a községi istállógalériának, az Akolatelier művészeti alkotóműhelynek és konferencia-központnak. Elévülhetetlen érdemeket szerzett Nógrád megye és Balassagyarmat város nemzetközi kulturális kapcsolatrendszerének gazdagításában, főként Olaszország és Szlovákia tekintetében.

(Nógrád Megyei Hírlap cikke alapján)