2005

 

Balassagyarmatért Emlékérem

 

Specziár Sándor órásmester

 

Specziár Sándor közel egy évszázada, 1908. április 22-én látta meg a napvilágot Balassagyarmaton. Ifjú férfivá cseperedése idején iparos, vaskereskedő édesapja állott előtte példaképként. Gyermekkorában, két testvérével együtt a Palóc fővárosban sajátította el az általános műveltséghez nélkülözhetetlen ismereteket. Elemi iskoláit a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában (Nemzeti Iskolában) végezte, míg a szellemi érettséget igazoló okiratot a Balassi Bálint Gimnáziumban állították ki számára.

 

Azt követően órás-ékszerész szakmai végzettséget szerzett, amelyet az 1930-as évektől gyakorolt Balassagyarmaton. Az ember cselekvéseit az idő változásában más és más motiválja, de soha, egyetlen tettünk sem hiábavaló. Bizonyára így érzett Specziár Sándor is, aki szeretett mestersége gyakorlása mellett, 1935-ben édesapja újság- és könyvkereskedésében azért lett alkalmazott, hogy lehetősége nyíljon zsidó családok megmentésére. Tíz-tizenkét zsidó foglalkoztatott számára jelentett menedéket az üzlet. Bizonyára ekkor is mély meggyőződéssel vallotta az ír közmondás szavait, mely szerint: Az emberek nem élhetnek másként, csak egymás oltalmában!

 

Kedvesével 1948 januárjában kötöttek házasságot, majd a szeretetteljes együttélés során két leánygyermekkel tették gazdagabbá önmagukat és a várost. 1951-ben, amikor a Magyar Posta átvette a hírlap-árusítási szolgáltatást, újra eredeti szakmájában kereste a család boldogulását. Az órásmesterség legmélyebb szakmai ismereteinek birtokában, önálló iparossá válva órajavító műhelyt nyitott a belvárosban, ahol Balassagyarmat lakói mellett a térség polgárai is gyakran vették igénybe szolgáltatásait. Specziár Sándor ekkor másodmagával művelte e szakmát a városban. Jelet hagyni magunk után - ez a legfontosabb küldetésünk e Földön. Ha valaki, akkor Sanyi bácsi ennek is maradéktalanul eleget tett, hiszen gyermekei és unokái közül egy-egy követte a pályán. Ereje teljében, nagy gondossággal tanította a mesterfogásokra leányát és fiúunokáját, akik ma is sokrétű, megbecsült személyiségei a városnak, a kereskedő és órajavító szakmát mesterfokon művelik. Specziár Sándor tizenöt évvel ezelőtt, 1990-ben, nyolcvankét éves korában állt fel végleg a munkapad mellől. Mindaddig fiatalokat megszégyenítő aktivitással dolgozott, a kifinomult mozgásokhoz szokott, már-már ráncosodó kézpár még akkor is magabiztosan adott életet az örökös körforgásban megfáradt, korosodó óraműveknek.

Élete során gyakran örvendeztette meg családját és önmagát a szenvedéllyel bejárt hazai és külhoni tájak természet nyújtotta csodáival.