Balassagyarmat Díszpolgára

REITER LÁSZLÓ

helytörténész

Reiter László 1929. április 4-én látta meg a napvilágot Balassagyarmaton. Tizenegy éves korában, kisgyermekként elveszítette édesanyját, így az I. világháborúban hadirokkanttá vált édesapa nevelte fel őt és bátyját. A polgári iskola elvégzése után a Gál nyomdába szegődött inasnak. Ismereteinek bővítése érdekében beiratkozott egy ötéves szakmai tanfolyamra, melyet másfél esztendő után félbeszakított a második világégés. A háború után laboránsnak jelentkezett Rebmann Rókus patikájába. 1950-ben, az államosítást követően került a Gyógyszertár Vállalathoz, ahol áruátvevőként kezdte pályáját. Letette az asszisztensi, később a drogista mestervizsgát Budapesten. E képzettséggel különféle álláshelyeket töltött be. Előbb folyadék-vegyszer részlegvezetői, majd 1962-től 1989 júniusáig, nyugdíjazásáig központi raktárvezetői beosztásban dolgozott. Munkájában precíz, megbízható, mindenkori vezetői elégedettek voltak tevékenységével.

Reiter László élete során minden körülmények között azt gondolta, s a mai napig szent meggyőződéssel vallja, hogy az ember múltjában gyökerezik jövője, a társadalmak vagy egyes társadalmi csoportok jelene és jövője egymástól soha el nem választható egységet alkot. Talán e gondolkodásmód inspirálta arra, hogy az elmúlt évtizedek alatt szinte folyamatosan történelmi, helytörténeti kutatásokat végezzen. Az 1960-as évektől gyógyszerész- és patikatörténeti kutatásai során számos vidéki, ódon patikáról gyűjtött dokumentumokat, fényképeket. Nem csak Balassagyarmat levéltárának volt rendszeres vendége, ismerték nevét a megye és az ország más közgyűjteményeiben is. Kutatásairól az országos gyógyszerésztörténeti konferenciákon tartott előadásokkal, szakfolyóiratokban, hírlapokban megjelent cikkekkel, ismeretterjesztő előadásokkal adott hírt a szakmai és a szélesebb nyilvánosságnak. 1980-ban országos I. díjat kapott Nógrád megye gyógyszerész történelméről írott munkája. Az írásos dokumentumok mellett igyekezett minden fellelhető tárgyi emléket összegyűjteni a történeti írások hitelességének alátámasztására, így hozta létre az egykori Rebmann-féle patika megmaradt tárgyaiból, restaurált berendezéseiből a nógrádi szakmatörténeti kiállítást, amely a kilencvenes években megszűnt megyei gyógyszertárközpontból (Colonia Pharma) átkerülve a Helytörténeti gyűjtemény kiállításait gyarapítja. Ugyancsak átható szenvedéllyel végzi a mai napig a Palóc főváros történelmének felkutatását, az értékek megörökítését, a napvilágra került új ismeretek dokumentálását. A Honismereti kör alapító tagjaként évtizedek óta egyik fő külső ismertetőjegye az oldalán függő, szinte állandó készenlétben lévő munkaeszköz, a fényképezőgép, amely a több mint tízezer helytörténeti vonatkozású diakép és annak sokszorosát kitevő fénykép életre hívásához elengedhetetlen. A városban nem múlhatott el egyetlen esemény sem, amelyen ne villant volna fel Reiter Laci bácsi vakujának fénye. A rendezvények fotóiból készített albumok száma megközelíti a kettőszázat, ezek a Madách Imre Városi Könyvtár gyűjteményét gyarapítják. Több mint kétszáz diavetítéssel kísért várostörténeti előadásán ismerhették meg a hozzánk látogató vendégek szűk pátriánk múltját és jelenét. Részt vállalt a Városi Televízió ismeretterjesztő munkájában, a Maiaknak - régiekről című sorozata a helyi polgárok népszerű és nézett műsorává vált.

Kétéves gyűjtőmunka nyomán, 1998-ban jelentette meg Hirdesse e márvány... címmel a balassagyarmati emléktáblákat bemutató, azok elhelyezésének történetét kronologikus sorrendben, igényesen feldolgozó könyvét. A kötet lapjain 1752-től 1997-ig nyomon követhető a város történelme, a legfontosabb események leírása, a kiemelkedő személyiségek életrajzi adata. Javaslatot tett a város különböző helyein lévő, az idő vasfoga által kikezdett emléktáblák és szoborfeliratok újrafényezésére, aranyozására is, melyre a közelmúltban sor került. A publikációit felsoroló bibliográfia 172 tételt tartalmaz, ami kiemelkedő bizonyosság Reiter László lokálpatriotizmusáról, szülőföldjéhez való ragaszkodásáról, a lakóhely iránti elkötelezettségéről, polgártársainak feltétel nélküli szeretetéről. Laci bácsi minden városlakó által tisztelt, nagyra becsült közéleti egyéniség, aki éppúgy nélkülözhetetlen alkotója az egyházi Szent Felicián Kórusnak, mint a Honismereti körnek.

Példás családi életével, szerteágazó érdeklődésével, közel félszázados kutatómunkájával tiszteletet és figyelmet vívott ki magának, szinte észrevehetetlenül, csendesen tevékenykedve. Személyében a díszpolgári címre érdemes honfitársaink közül az egyik legméltóbb járul majd polgármester úr elé, hogy átvegye az elismerő oklevelet, amelyhez ez úton gratulálunk!