Balassagyarmatért Emlékérem

 

Paule László

 

 

Paule László 1933-ban született. Alapiskolai és középiskolai tanulmányait is a városban végezte el, 1953-ban érettségizett a Balassi Bálint Gimnáziumban. Továbbtanulását egykori tanára - nem munkás származása miatt - nem javasolta, így Balassagyarmaton a Volán Vállalatnál helyezkedett el, ahol egészen a forradalom kitöréséig dolgozott.

 

Komoly, megfontolt, igazságszerető egyénisége miatt nem volt kérdés számára, hogy részt vegyen-e az ország szellemi függetlenségét, a polgárok zsarnoki elnyomástól való felszabadulását hirdető szabadságharc eseményeiben. Így a Nógrád Megyei Levéltár archívumai között, amelyek a Balassagyarmati Járás Ideiglenes Forradalmi Nemzeti Tanácsának üléseiről készült jegyzőkönyveket tartalmazzák, sorra fellelhető Paule László neve, Dr. Daróczi Gusztáv, Juhász Aladár, Várkonyi Róbert és a mindannyiunk által ismert és nagyrabecsült Dr. Magyar Pál társaságában.

 

A Petőfi emléktábla megkoszorúzásában szervező, vezető szerepet vállalt, mint a járási munkástanács tagja. A forradalmi események balassagyarmati történéseinek helyszínein aktív résztvevője, intézője volt a személy-, élelmiszer- és üzemanyag szállításnak.

1957. március 7-én letartóztatták, majd ítélet hirdetése nélkül háromszor hat hónap börtönbüntetést kapott. 1958 áprilisában szabadult, amelyet nehéz időszak követett életében. A forradalom erkölcsi, fizikai és tevőleges támogatása okán folyamatos megfigyelés, élete, mindennapjai nyomon követése lett osztályrésze.

Évekig csak segédmunkás beosztást kapott a mélyépítőknél. 1961-ben a Fémipari Vállalat jogelődjénél helyezkedett el a szállítási osztályon. Munkahelye biztatására gépipari technikus végzettséget szerzett.

E vállalatnál 29 évig dolgozott, ahol feladatainak lelkiismeretes elvégzésén túl, egyéb, esősorban kultúra közvetítő tevékenységet is folytatott. Szerepet vállalt a városhoz kötődő költő, Jobbágy Károly verseinek, életrajzának, könyveinek népszerűsítésében. Tanulmányi kirándulásokat szervezett, melynek célját a programokat fémjelző Ismerd meg hazánkat mottóval igyekezett kifejezni.

 

Paule László életében csendesen, a feltűnést kerülve dolgozott. Több helyi társadalmi szervezetnek is tagjává vált, ahol nem vezető tisztségekre törekedett, hanem szorgalmával igyekezett hozzájárulni az adott szervezet életének gazdagításához. Hosszú évekig tagja, aktív kiállítója volt a Palóc Kertbarát Körnek, valamint az Egészségvédők Egyesületének.

Élete tanúbizonysága egy olyan kornak, amelyben őszintének, tisztának maradni szinte azonos volt a kitaszítottság, a nélkülözés, a mellőzöttség életre szóló vállalásával.

 

Mi, kései utódok azonban az ő példájukból tanulhatunk emberi tartást, mint ahogyan az élet módot adott Paule Lászlónak is arra, hogy élettapasztalatát, történelmi élményeit megossza gyermekeinkkel, a város lakóival azokban a dokumentumfilmekben, rendhagyó történelem órákon, amelyeket volt szerencsénk az elmúlt két évtized alatt élvezni városszerte.

 

Sajnos az élet úgy hozta, hogy nem érhette meg a mai napot, hiszen 2011. május 30-án csendesen bevégezte földi pályáját és visszatért teremtő Istenéhez, akihez élete során őszinte, megbonthatatlan kapcsolat fűzte.

 

(laudációt összeállította: Selmeczi Zoltán)