2005

Balassagyarmatért Emlékérem

 

 

Scholtz Tivadarné Mohácsy Gitta

 

Édesapám született Balassagyarmaton, Nógrád megye fővárosában, a megye székhelyén. Amíg erre emlékezhetek és emlékezhetnek a gyermekeim, unokáim, megmarad a gyökerünk. Jóskának is ez a gyökér kellett, remélem, hogy legalább az emléktábla ezt fogja igazolni. Köszönet, hogy ez a könyvtár és a város kultúrát szerető polgárai révén lehetségessé vált.

Scholtz Tivadarné Mohácsy Gitta vetette papírra ezeket a sorokat 1999. február 14-ét követően, amikor is a család dr. Mohácsy József közgazdász, író születésének nyolcvanötödik és halálának tizedik évfordulójára emléktáblát helyezett el a nagyszülők egykori, Ady Endre út 12. szám alatti házán. Mohácsy Gitta az első világháború utolsó, zűrzavaros napjaiban született a fővárosban. A középosztályhoz tartozó, művelt, a világra nyitott családban nevelkedett két bátyjával és öccsével együtt. Iskolai tanulmányainak színhelyén, a budai modern, józanul szigorú Baár-Madas Leánynevelő Intézetben a széleskörű műveltséggel való feltöltődés mellett bőven jutott alkalom az idegen nyelvek elsajátítására, így aztán a francia, német, olasz, angol és spanyol nyelvek ismeretében egész életében magabiztosan igazodott el Európa s a világ számos országában, ahová gyakran kísérte tolmácsként építészmérnök édesapját. Ugyancsak hasznára vált soknyelvűsége, amikor a világ más-más pontjaira szóródott családtagoknál tett látogatást.

 

Dr. Mohácsy József, a most nyolcvanhat esztendős Gitta néni bátyja 1956-ban feleségével elhagyta az országot és New York-ban telepedett le. Amikor az 1970-es évek elejétől lehetővé vált, hogy hazalátogassanak - s ezt egyre gyakrabban tették -, útjuk mindig elvezetett Balassagyarmatra. Ellátogattak a gyermekkori emlékek színhelyeire, gyertyát gyújtottak a temetőben, s felkeresték a könyvtárban és a Honismereti Körben többek között Podlipszky Ervint és Kovalcsik Andrást. Ittlétükkor kitüntető érdeklődést tanúsítottak a város élete, annak kulturális pezsgése, lehetőségei és nehézségei iránt. Dr. Mohácsy József közérdekű kötelezettségvállalással háromezer dolláros alapítványt hozott létre, melynek kamatait helytörténeti, irodalmi kutatásokra, kiadványok megjelentetésére fordíthatta a város. A légtornász története című regényének bevétele is az alapítvány céljait szolgálta. Az 1987. szeptember 3-án a Helytörténeti Gyűjteményben megtartott könyvpremier nővére, Gitta vallomása szerint szép nap volt, talán az utolsó szép nap életében. Mohácsy József pedig így fogalmazott e napon: úgy hiszem, most érkeztem igazán haza, Gyarmat többet jelent nekem, mint Budapest, vagy a világ, bárhol is legyen az.

 

Bátyja halála után Mohácsy Gitta még erősebb kötődést tanúsított Balassagyarmat iránt. Ennek bizonyosságaként vált valósággá elhatározása, hogy az Ady Endre utcai házat megjelölve, mintegy zarándokhelyként megtisztelve azt, minden lehetséges alkalommal visszatér a szívéhez oly közel álló városba, ahol csalhatatlanul megleli a gyökerek éltető lelki táplálékát, hogy itt emlékezzen szeretteire. A Mohácsy nemzedék ma élő tagjai, közülük is elsősorban Mohácsy Gitta, nagy szeretettel ápolják kapcsolatukat városunkkal. Gitta néni az elmúlt évek során számtalan kulturális program közreműködőit delegálta Gyarmatra: emlékezetes a Kalevala Kórus vendégszereplése, a Párizsban élő, magyarul kiválóan beszélő Bernard Le Calloc’h Ligeti Lajos professzorról tartott előadása, a Gyökereink című, koszorúzással egybekötött, a teljes családot városunkba vonzó, életútjukat felvillantó, a legőszintébb vallomásokkal teljes este. Ez alkalomból értékes festményt adományoztak a Madách Imre Városi Könyvtárnak. Gitta nénit többször hallhattuk Budapesten, Balassagyarmat barátainak találkozóján, ahol a városhoz való hű ragaszkodás ékes példáját nyújtotta számunkra. A felénk irányuló szeretet megnyilvánulását anyagiakban is megjelenítette: testvérbátyja halála óta az alapítvány összegét egymillió forinttal gyarapította. Önvallomása szerint: a jó fa, szép és jó gyümölcsöt terem.

 

Valóban, Mohácsy Gitta olyan családban gyarapodott testben és szellemben, amely minden körülmények között megtartotta hitét, lelki tartását, szilárd meggyőződéssé nemesedő értékrendjét, melynek eredményeképpen ma is oly gyakran hallhatjuk tőle: hálás vagyok a nyugodt, szép öregkorért.