1994

Balassagyarmatért Emlékérem

Merczel Miklós

Balassagyarmaton született 1918. december 4-én. Édesapja Merczel István kötélgyártó, édesanyja Hortolányi Mária, akik mindketten iparos családból származtak. A Nemzeti Iskolába 1924-től járt elemibe, majd négy osztályt a Balassi gimnáziumban végzett. A szülők ismerve a város akkori lehetőségeit, a munkahelyek hiányát, úgy döntöttek, hogy órás tanulónak adják fiukat. Két és fél év után szabadult, és segéd lett egy nagyon rendes helybeli zsidó mesternél, aki mellett hét évig dolgozott. 1941. január 19-től 1943 októberéig tényleges katonaidejét töltötte. Miskolcon vonult be, írnokkiképzésen vett részt és végig írnokként szolgált.

Leszerelés után Pestre ment állást keresni. Egy koszorús órásmesternél talált munkát, s szakmailag képezte magát. 1943 novemberétől 1944 augusztusáig tartott ez az időszak, majd újra behívták Miskolcra, ahonnan Észak- és Dél-Erdélybe vonultak. Fogságba esett, s 1945. november elején került haza. Megérkezése után rögtön felvette a kapcsolatot az Órás Ipartestülettel. A mestervizsga tanfolyamot még Pesten elkezdte, de a vizsgát csak 1946 februárjában tudta letenni. Áprilisban már órásként itthon dolgozik, s később az ékszerész ipart is kiváltotta, s a szeptember 2-án megnyitott kis üzletében 1946. december 31-ig mint ékszerész is működött. Ekkor az ékszerállamosítás törte derékba pályáját, pedig egyetlenként foglalkozott a városban ezzel a munkával. Büntetést soha nem kapott, s becsületet sikerült szereznie Balassagyarmat polgárai és zsidó szakemberei körében is.

Pestről hozott magával egy segédet és tanulót is foglalkoztatott, ám az államosítás után el kellett küldenie őket, mert a tevékenysége csak az órásmesterségre korlátozódhatott. Mivel egyre többet bélyegezték maszek, kizsákmányolónak, így 1952-ben el szándékozott menni az erdészethez dolgozni, de a város ipari osztálya és a KIOSZ kérte, hogy folytassa tovább a munkát, mert szolgáltatását nem tudja nélkülözni Balassagyarmat és környéke.

Mivel egyedül maradt, munkaidejének éjszakába nyúló meghosszabbításával pótolta munkatársait. A precíz, alapos, tisztességes munka időigényes, lassú folyamat, és Merczel Miklóst sohasem a gyors gazdagodás vonzotta.

1952-ben megnősült, s feleségével albérletben kezdték közös életüket. Később egy 43 m2-es lakást sikerült szerezniük s ott nevelték fel négy gyermeküket.

Zeneszeretete végigkísérte életét: először az énekkarba hívták, majd megtanult klarinétozni, s így lett a dr. Bertalan Ákos vezette együttes, valamint a levente fúvós zenekar tagja. Hosszú évekig csak a szövetkezeti vegyeskarban közreműködött, s örömmel töltötte el, hogy Réti Zoltán vezetésével országos sikereket értek el. A katolikus Szent Felicián egyházi kórusban már több mint 40 éve énekel.

A Múzeumbarát körben szívesen hallgatta az ismeretterjesztő előadásokat, és a Honismereti kör rendezvényeinek állandó vendége - s ha felkérést kap -, előadója. A város életével kapcsolatos fontos észrevételek elhangzásának, elhatározások megszületésének különös értéket tulajdonít.

Egyik alapító tagja a helybeli kertbarát körnek, ahol fiatal kora óta szerzett megfigyeléseit, tapasztalatait igyekezett átadni és hozzásegíteni a közösséget országos elismerésekhez, nagydíjakhoz, sőt a vándorserleg háromszori elnyerésével örök tulajdonjogához, ezzel nem kis elismerést szerezve Balassagyarmatnak. Gyakran rendeztek helyi kiállításokat, fajtaismertető bemutatókkal. Ha kellett, társaival részt vett közérdekű munkákban és ellenszolgáltatás nélkül 48 db pirosvirágú vadgesztenyefát adományozott, amely ha továbbra is körültekintően gondozzák, pár év múlva dísze lesz a városnak.

Merczel Miklós a költővel vallja: Vadócba rózsát oltani, hogy szebb legyen a föld. Hallatlanul szimpatikus és tiszteletreméltó magatartás Merczel Miklósé, a vállalkozóé, akinek a pénz sohasem volt olyan fontos, hogy mellőzte volna miatta azokat a közösségeket, amelyben számítottak hozzáértésére, jelenlétére. A zenélés, az éneklés, a kulturális életben való részvétel, az ismeretek gyarapításának vágya, a természet kiolthatatlan szeretete gazdagította, s tette igazán emberré. Fiatalokat meghazudtoló nyitottság, az élénk és sokszínű érdeklődés változatlan ébren tartása valamint szellemi frissesség jellemzi a 76 éves Merczel Miklóst.

Mentalitására magyarázatot az időközben felnőtté vált gyermekeiben, és unokáiban lelt öröme ad.

Mária leánya az ELTE francia-népművelés szakának elvégzése után a Magyar Állami Operaházhoz került, ahol ma már a művészeti titkár, és a segédrendező poszt betöltése után játékmester.

Miklós fia folytatja az édesapa mesterségét. Budapesti tanulmányai után Párizsban gyarapította szakmai ismereteit. Dolgozott a márkás Omega képviseletnek, a Cartier cégnek, s három éve Svájc egyik leghíresebb óraüzemének csoportvezetője, megbecsült, elismert, kiváló munkatársa.

Péter a budapesti képzőművészeti gimnázium elvégzése után a televíziónál díszletmunkákon dolgozott. Később elvégezte a képzőművészeti főiskola grafika szakát, s most önálló művészeti vállalkozóként tevékenykedik.

György a Zeneakadémia karvezetői szakán szerzett diplomát, s most végzős hallgatója az egyházzenei szaknak. A Scola Hungarica énekkarral bejárta a világot. Egyébként a Terézvárosi templom kántor-karnagya.

Merczel Miklós máig nap mint nap bejár üzletébe és megfáradt, tönkrement szemmel javítja az órákat, s fájlalja, hogy a túl apró szerkezeteket nem tudja már elvállalni. Újra lehetne ékszerész, de Arany János Epilógusából kölcsönözve a gondolatot:

Az életet, ím, megjártam;

Nem azt adott, amit vártam:

Néha többet,

Kérve, kellve kevesebbet...

Most, ha adná is már, késő...

48 esztendeje a város és környéke polgárainak szolgálatában áll. A sorstól kér kegyelmet, hogy az ötvenéves iparos időt kitölthesse! Kívánjuk, hogy romló egészségén úrrá legyen a halaszthatatlan tenni akarás!

 

Balassagyarmat, 1994. szeptember 15.

Oroszlánné Mészáros Ágnes felterjesztése