Balassagyarmatért Emlékérem

MAJDÁN BÉLA

várostörténész

Majdán Béla 1955. június 21-én született Balassagyarmaton. 1973-ban érettségizett a Balassi Bálint Gimnáziumban. 1974 és 1990 között a Palóc Múzeum munkatársa volt különböző beosztásokban. 1983-ban diplomát szerzett a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, történelem-népművelés szakon. 1980 és 1990 között Balassagyarmat helytörténész muzeológusaként városszerte megbecsült munkát végzett. Ebben az időszakban - többek között - létrehozta, majd tíz éven keresztül magas színvonalon működtette a Palóc Múzeum Nagy Iván Múzeumbarát és Várostörténeti Körét.

Az 1980-as években publikált egyes tanulmányai úttörő jelentőségűek voltak Balassagyarmat rendszerváltás előtti évtizedének helytörténetírásában. Ő volt az, aki már 1984-ben tudományos publikációt készített - és a Nógrád megyei Múzeumok Évkönyvében meg is jelentetett - Trianon Balassagyarmatra gyakorolt hatásáról. 1987-ben elsőként publikált a balassagyarmati 1919. januári eseményekről. A csehkiverő Vizy Zsigmond életéről írt történészi "portrévázlata" mellett számos - pl. gróf Mailáth Gézáról, Áninger Lászlóról és másokról közzétett - tanulmánya a korabeli helytörténetírásban mind témaválasztásában, mind hangnemében rendhagyó volt. Közreműködésével, lektorálásával jelent meg később Vizy Zsigmond leányának visszaemlékezése az 1919-es eseményekről.

Még a rendszerváltás előtt, 1990 januárjában Majdán Béla volt az, aki, addig nem tapasztalt nagy létszámú tömeg előtt - elsőként 1945 után -, először tartott ünnepi beszédet a városháza falán meglévő emléktáblánál, a balassagyarmati 1919. január 29-ei események valódi történelmi jelentőségéről. 1990 és 1994 között immáron a frissen megalakult Civitas Fortissima Körrel közösen évente megszervezték az ún. "csehkiverés" emléknapját, melyre Majdán Béla szellemiségére jellemző módon meghívta előbb a Csehszlovák, majd a Cseh és Szlovák Köztársaságok nagyköveteit és kulturális attaséit, akik jelen voltak, sőt koszorúztak is a megemlékezéseken.

Javaslatára került a megyeháza falára Janko Král-nak, a szlovákok Petőfijének emléktáblája, aki egykoron a balassagyarmati megyeházán hivatalnokoskodott. Az emléktáblát Rudolf Chmel, a Szlovák Köztársaság magyarországi nagykövete és Jókai Anna, a Magyar Írószövetség korabeli elnökasszonya avatták föl. Nem sokkal ezután egyik fő szervezője volt a Balassagyarmaton megrendezett magyar-szlovák történész konferenciának. Javaslatára és szervezésében került emléktábla a magyar Wallenbergnek, Mikó Zoltánnak balassagyarmati szülőházára, Tildy Zoltán-dombormű a balassagyarmati református lelkészlak falára az 1945 utáni időszak első köztársasági elnökének, az 1956-os elítélt emlékére, aki városunkban nevelkedett.

Majdán Béla 1990 és 1995 között a város Polgármesteri Hivatalának alkalmazásában állt, mint várostörténész. 1995 és 2002 között a Balassagyarmat és Térsége Fejlesztéséért Közalapítvány munkatársa, ahol részben várostörténeti, részben kistérségi kulturális, idegenforgalmi menedzseri feladatokat látott el. Ezekben az években egyik fő kigondolója és megvalósítója volt a vármegyeházi Ipoly-parti Vásároknak, a Balassagyarmati Nyári Kulturális Fesztiválnak. Ebben az időszakban vált fő szervezőjévé a Szent Anna-napi Palócbúcsúnak, amely az elmúlt tíz év alatt a határon átnyúló Ipoly Régió legnagyobb népi vallásos folklór rendezvényévé vált.

Több, az országos médiumok által Balassagyarmatról készített városfilm forgatókönyvét írta meg, tucatnyi alkalommal népszerűsítette hosszabb-rövidebb interjúban Balassagyarmat kultúrtörténeti értékeit.

Jelentős közreműködője és előszó írója volt a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézete által kiadott Balassagyarmat XX. századi társadalmi szerkezetét bemutató Kisvárosi elit című országos visszhangot kiváltott kötetnek.

Ugyancsak ebben az időben kezdte előkészíteni az Ipoly-menti Zsidó Gyűjtemény és Kiállítóterem kivitelezését, melyet 2000 nyarán - többek között - Zoltai Gusztáv, a magyarországi zsidó hitközségek szövetségének vezetője, az európai zsidó tanács alelnöke, valamint Keller László, a Zsidó Világkongresszus Kelet-európai Irodájának vezetője avatott föl. Az Új Élet című magyarországi zsidó újságban 2000 júliusában megjelent méltatás szerint Majdán Béla az Ipoly menti Zsidó Gyűjtemény és Kiállítóterem megálmodója és végrehajtója. Napjainkra ez az intézmény Balassagyarmat egyik legjelentősebb idegenforgalmi célpontja, melyet a világ mind az öt kontinenséről rendszeresen látogatnak. Az immáron hatodik esztendeje itt folyó rendhagyó ifjúsági holocaust órák, illetve zsidóságtörténeti tudományos ismeretterjesztő előadássorozatok - többek között - az izraeli Yad Vasem és a magyar zsidóság emlékét gyűjtő cfati múzeum, valamint az előző magyar kormányzat kulturális miniszterének az elismerését is kivívták. 2002-től a Kertész István Alapítvány alkalmazottja, amelyet hosszú évekig Róth Józseffel közösen vezetett.

A mai napig tagja a Balassagyarmati Honismereti Híradó szerkesztőbizottságának. Az 1980-as években a Balassagyarmati Városszépítő és Városvédő Egyesületben tevékenykedett elsősorban a műemlékvédelem terén, évekig a Komjáthy Jenő Irodalmi és MűvészetiTársaság, a Nagy Iván Történeti Kör, a Városi Polgárőrség, a Városi Bűnmegelőző Bizottság működésének aktív résztvevője. A szegény gyermekek segélyezését célul tűző Wells Gabriel Alapítványnak, illetve a nagy múltú balassagyarmati cigányzene kultusz fönnmaradását elősegíteni kívánó Baranyi "Rekett" Dezső Alapítvány létrehozásának egyik fő szorgalmazója. Reiter László mellett, több mint negyedszázada, a Balassagyarmatra érkező turisracsoportok legfőbb műemléki, idegenforgalmi kalauza.

1994-2002 között önkormányzati képviselő, 2002-től a képviselő-testület oktatási-, művelődési bizottságának külső tagja.

Publikációi közül mindenképpen említésre érdemes az Egy magyarországi kisváros építészeti emlékei, a Magyarország Kisrégiói sorozatban Balassagyarmat és térsége című könyvek, valamint A balassagyarmati zsidó közösség emlékezete című kiadvány.

Kérem Majdán Bélát, hogy e gazdag életút méltó elismeréseként vegye át polgármester úrtól a Balassagyarmatért emlékérmet.