2004

Balassagyarmatért Emlékérem

Lengyel Péter művésztanár

 

Minden feltűnést mellőzve, csendben él egy festőművész Balassagyarmaton. Az Ipoly úti házban nagy a nyugalom, a család boldogan éli hétköznapjait. Minden bizonnyal ez a nyugodt háttér is kell ahhoz, hogy a festő alkothasson. -. E szavakkal jellemezte Lengyel Péter tanár urat az elmúlt év októberében a Gyarmati Újság.

Lengyel Péter 1950. május 11-én született Balassagyarmaton, tősgyökeres Ipoly-partiként. Már a gyarmati általános iskolás években felfigyeltek szülei és tanárai kivételes kézügyességére, jó térlátására, kifejező ábrázolásmódjára. Az iskolai évek alatt növekedett bölcsességben, sok hasznosítható ismeretet szerzett a rajzolás, festészet terén. A művészetek iránti vonzalmát a középiskolában csillapíthatatlan alkotóvágy követte, melynek pallérozgatásában, megszilárdításában Farkas András festőművész, akkor a Szántó Kovács János Gimnázium rajztanára jeleskedett. A szárnyait bontogató tehetség mestere műveiben megfogalmazódó és tanító szavaira mindig magasra emelt tekintettel figyelt. Kedves tanárával gyakran járták a Palócföld erdőit, mezőit, együtt utaztak ki a szomszédos falvakba, hogy a munkában megfáradt, tisztességes életutat bejárt idősödő emberek arcvonásait vagy a táj látványában gyökerező léleknyugvást tükröző színkompozíciót megfigyelve, azt az alkotóterembe megtérve, vászonra illeszthessék.

Alig múlt el tizenhét éves az ifjú festő, amikor a megyei tavaszi tárlaton kiállított képei sikert arattak. Művészi tevékenysége, az alkotásra fordított jelentős idő ellenére remekelt a tudományokban is. Kedvenc tantárgyának, a földrajznak kiváló ismerője és tudója volt: a középiskolai tanulmányi versenyen országos harmadik helyezéssel tüntették ki. Lengyel Péter korai életszakaszában megjelent vonzódása kiteljesedéseként 1972-ben, az egri Tanárképző Főiskola rajz-földrajz szakán szerzett tanári képesítést. Tanulmányai közben, 1970-ben a Károlyi Mihály Alapítvány támogatásával hat alkotása szerepelt egy dél-franciaországi tárlaton. A kiállításra ajánlott képek kiválasztásában a kuratórium olyan neves egyéniségei vettek részt, mint Kondor Béla, Gross Arnold és Barcsay Jenő.

Szülővárosába visszatérve pedagógiai munkáját az Ifjúság úti Általános Iskolában kezdte meg, előtte két évig Zánkán, az Úttörővárosban dolgozott grafikusként. 1992 óta a Dózsa György Általános Iskolában tanít, három esztendeje óraadóként bekapcsolódott a Szondi György Szakközépiskola és Szakiskola nevelőtestületének munkájába. 2002 óta szakkörvezetőként az Őrhalmi Általános Iskolában is tevékenykedik.

Lengyel Péter művésztanár az elmúlt harminc évben több mint negyven önálló kiállításon mutatta be alkotásait, amelyek között diópác, tusrajz, tollrajz, akvarell és olajfestmény is található. A megyei pedagógus kiállításokon szinte minden alkalommal díjjal jutalmazták. Valamennyi művész életében szárnyat adó esemény az elismerés, különösen akkor, ha annak gondolata szülőföldjén fogalmazódik meg a kollégák, a városlakók, vagy pedagógus esetében a tanítványok között. Ezért jelentett számára különös megbecsülést az 1995-ben átvett Horváth Endre-díj. Pedagógiai munkája során folyamatosan gondot fordít az utódok nevelésére, a tehetséggondozásra. Ennek eredményeként tanítványai közül többeket felvettek a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumba, majd később a művészeti főiskolákra. A tanár úr szakmai hitvallásában büszkén vállalja, hogy ő hagyományos festő, ami számára egyet jelent az avantgárd irányzattól való tartózkodással. Őt sokkal inkább megfogja a valóság, a természetes szépség, ami az emberi arcok sokféleségében, a tájak teremtett változatos formáiban, a pipacsos mezőkben, az Ipoly-parti csendben és a Palócföld omladozó házaiban, életben tartott parasztportáiban rejtőzik.

A festészet és a megannyi mosolygó gyermekszem mellett örömét leli saját két gyermekében is, akik közül a 16 éves fiú apai örökségként, tehetséges művészpalántaként már túl van első önálló kiállításán. Műveiből 2003-ban kiállítást tekinthettünk meg a Dózsa György Általános Iskola Galériájában. Lengyel Péter életútját összegezve, személyében rendkívül tevékeny, szorgalmas, a művészetek és a nevelés iránt elkötelezett embert ismerhettünk meg, aki ezért a városért sokat fáradozik. Ő a képzőművészet iránti alázattal, tehetségének adománya által létrehozott alkotásain keresztül, évek óta kimagasló igyekezettel ábrázolja a város és a Palócföld népi hagyományait, szokásvilágát, tájegységeit, s így hozzájárul a szülőföld korabeli értékeinek megismertetéséhez és megőrzéséhez.