Fürjesi Csaba életútja

 

1969-ben Salgótarjánban született. Nős, 3 gyermek édesapja. Az általános iskolát Pásztón végezte, ugyanitt érettségizett. Rajztehetsége már korán megmutatkozott. Számos iskolai illetve országos rajzverseny nyertese lett. Tanulmányait a Nyíregyházi Főiskola rajz és földrajz szakán folytatta. Mestere Bodó Károly és Bényi Árpád volt. Majd a Magyar Iparművészeti Egyetem vizuális kommunikáció szakán Szemethy Imrénél szerzett újabb diplomát.

2006-ban Salzburgban, a világhírű Zhou Brothers-nél végzett mesterkurzust. Ezután meghívást kapott az egyiptomi Fayoumba, ahol közel egy hónapos nemzetközi téli akadémián vett részt. 2008-ban a Bécs melletti Münichstalban dolgozott Robert Finger grafikusnál, aki Hundertwasser kollégája és nyomdásza volt. Itt a tradicionális grafikai eljárásokban fejlesztette tovább az ismereteit.

A berlini fal leomlásának huszadik évfordulóján, 2009-ben Fürjesi Csaba meghívás kapott a Berlini Magyar Nagykövetség galériájába, önálló kiállításra. Ugyancsak ezévben a berlini GastKunstRaum 2009 fesztiválra hívták meg. Egy évvel később  a Londoni Magyar Kulturális Központba, 2011-ben Kanadába és az Egyesült Államokba, 2012-ben pedig Hollandiába és Romániába kérték fel egyéni tárlatok rendezésére.

Fürjesi Csaba 1996-ban alapította meg és indította el a Ceredi Nemzetközi Művésztelepet, amely azóta a hazai kortárs művészeti élet rangos eseménye, és Nógrád megye egyik kulturális emblémája lett. 18 országból több mint 200 művész vett rajta részt eddig. 

Olyan neves képzőművész-, irodalmár és zenei szakemberek, mint például Dr. Bereczky Lóránd, dr. Keserű Katalin művészettörténészek, Zalán Tibor író, Szakcsi Lakatos Béla dzsesszzenész nyilatkoznak elismerően a Művésztelepről, mely a 16 év alatt igen komoly szakmai rangot vívott ki magának. A Ceredi Nemzetközi Művésztelep (amely a Cered – Salgótarján Nemzetközi Művésztelep nevet is felvette) célja Nógrád megye művésztársadalmának szakmai támogatása, a megyei és külföldi művészek közötti szakmai kapcsolat kialakítása.  Irányítása alatt több együttműködés alakult ki hazai és határon túli szakmai szervezetekkel, belga, osztrák, német művészcsoportokkal. Különösen szoros a munkakapcsolat a szlovákiai Magyar Képzőművészek Társaságával. 2011-ben megjelent a Ceredi Művésztelep 1996 és 2010 közötti tizenöt évét feldolgozó könyv.

Fürjesi Csaba több mint 20 éve fest, teljesen művészetének él. Festészetének központi témái olyan képi üzeneteket fogalmaznak meg, amelyek az emberről, az emberi érzelmekről, s az emberek egymás közötti viszonyairól szólnak. Művészetét már két album dolgozza fel, egyik 2009-ben, a másik 2012-ben jelent meg a Magyar Képek Kiadó gondozásában.

Fürjesi Csaba tagja a Magyar Festők Társaságának, a Magyar Grafikusművészek Szövetségének, a Magyar Szépműves Céhnek, valamint tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete választmányának. 2005-ben elnöke lett az Ars Longa Művészeti Egyesületnek, amely kiemelkedő kulturális munkájáért Salgótarján várostól megkapta a Pro Arte - díjat.

 

Elhangzott 2013. január 25-én a Madách díj átadásakor,

Shah Gabriella által elmondott laudáció.