2005

 

Balassagyarmatért Emlékérem

Ferencsik Pál dandártábornok

 

Ferencsik Pál 1946. augusztus 14-én, Tereskén született, egyszerű, de nemes lelkű, paraszt származású szülők gyermekeként, akik a családi gazdaság jövedelmezőségéből biztosítottak számára nyugodt, kiegyensúlyozott gyermekkort a helyben folytatott alapfokú tanulmányok végéig. 1960 szeptemberében kezdte meg tanulmányait a balassagyarmati Szántó Kovács János Gimnázium és Szakközépiskolában. Az ifjúvá serdült középiskolást már nem csak diákként ismerték a városban, mert 1961-től annak sportéletében is közismertté vált, mint a helyi Határőr Dózsa futballcsapatának tehetséges játékosa. A sport révén a határőrség vezetősége előtt is ismertté és elismertté vált fiatalember 1964-ben, az érettségit követően annak polgári állományába került mint raktáros. Néhány hónap elteltével bevonult sorállományú katonának, ahonnan huszonhét hónap szolgálat után szerelt le. Kiszolgált katonaként, csupán néhány nap szabadságot engedélyezve önmaga számára 1967 februárjától hivatásos tiszthelyettesként folytatta munkáját a határőr-parancsnokságon, ahol az egység szabadidős és kulturális programjainak szervezéséért felelt. E beosztásában mindig arra törekedett, hogy az őt befogadó szervezet hasznos tagjává váljon, szakmai ismereteinek bővítését az erős elkötelezettséggel, tenni akarással végzett munka szolgálatába állította.

 

1971-ben a már birtokában lévő felsőfokú gazdasági szakirányú képesítéssel soron kívül előléptették, pénzügyi osztályvezető-helyettesnek nevezték ki. 1975-ben a kerületparancsnok tiszti beosztásba, parancsnok-helyettesi pozícióba helyezte a fiatal tiszthelyettest, aki hónapokon át felettese volt a kerület személyi állományának. Ferencsik Pált 1982 júniusában, soron kívül főhadnaggyá léptették elő, de még ezt megelőzően, az év februárjától tiszthelyettesként a parancsnokság pénzügyi-anyagi főnökévé, a kerületparancsnok helyettesévé nevezték ki. E beosztásban 1996-ig dolgozott eredményesen, tisztességes emberi, humánus vezetői magatartást tanúsítva. Szakmai feletteseinek ellenőrzései és a gyakori pénzügyi revíziók alkalmával készült jegyzőkönyvek precíz munkavégzésről, a szervezet jó gazdálkodásáról, szabályos pénzkezelésről tanúskodnak. Eközben 1983-ban vörös diplomás minősítéssel elvégezte a Rendőrtiszti Főiskolát, melynek eredményeképpen soron kívül századossá léptették elő. 1986-ban a Zrínyi Miklós Katonai Akadémián diplomázott kiváló eredménnyel, ekkor őrnagyi rendfokozatba helyezték. A Határőrség Országos Parancsnoksága és a Belügyminisztérium által számára több alkalommal felajánlott kiemelt vezetői beosztásokat városunkhoz, a Civitas Fortissimához való hűsége, első és egyetlen munkahelyéhez fűződő töretlen ragaszkodása okán utasította vissza. 1996-ban a balassagyarmati Határőr Igazgatóság igazgatójává történt kinevezésével egyidejűleg a belügyminiszter ezredessé nevezte ki. A helyi Határőr Igazgatóság valamennyi közalkalmazotti és hivatásos állományhoz tartozó dolgozója munkájának elismerését is jelentette Ferencsik ezredes 1999-es dandártábornoki kinevezése, amelyre Nógrád megye fegyveres állománya körében első alkalommal került sor. A tábornok úr nyolc éves igazgatósága idején újonnan bevezetett rendészeti, határőrizeti eljárások kimagasló sikereket eredményeztek a szervezet munkájában.

 

A fegyveres szervek összefogásával észrevehetően javult a város, a térség és a megye bűnügyi helyzete. 2001-ben az irányítása alatt működő igazgatóságon történt Európa eddigi legnagyobb menekült csoportjának elfogása, amely százkilencvenegy, a keleti államokból útnak indult személy Nyugat-Európába történő továbbhaladását akadályozta meg. Egy évvel később, az igazgató úr parancsnoksága alatt újabb százharmincegy menekült megállításával nem csak a tiltott határátlépéseknek szabtak gátat, hanem az országban nyomozóhatósági feladatot elsőként felvállaló helyi határőrök bűnszövetségben elkövetett embercsempészeti bűncselekményt is felderítettek, amely akcióban több nemzetközileg körözött bűnöző akadt fenn a katonák hálójában. Ezért az ukrán belügyminiszter, a német és a spanyol rendőrhatóság elismerését fejezte ki tábornok úrnak és az akcióban résztvevő alegység-parancsnokoknak, határvadászoknak. Szoros együttműködést alakított ki a szomszédos Szlovákiával. Az ottani határőrizeti szervekkel együttműködve az uniós csatlakozás előtt két évvel bevezették az országokat összekötő határátkelő-helyeken történő közös, "egy megállásos", EU-konform ellenőrzések rendjét. 2003 augusztusában a belügyminiszter javaslatára a köztársasági elnök, az igazgató úr szolgálati viszonyát a hivatásos állomány számára jogszabályokban meghatározott nyugdíjazás felső korhatárának elérésén túl, 2005. december 31-ig meghosszabbította.

 

Ferencsik úr sport iránti elkötelezettségét mi sem jellemzi jobban, mint hogy ő maga is tizennyolc éven keresztül, 1979-ig futballozott a már említett Dózsa, majd később, 1971-től a MÁV futballcsapattal való egyesülést követően megalakult BSE színeiben. Aktív sportmúlttal szinte elemi kötelezettségének tartja az ember, hogy élete során figyelemmel kísérje a klubok tevékenységét, elősegítse azok élvonalban maradását. Így tett tábornok úr is, amikor 1981-ben társadalmi elnöki feladatokat vállalt az akkor még sportegyesületi elnökként is dolgozó Lombos István mellett. Határőr tisztként mindent megtett azért, hogy a labdarúgásban, atlétikában és ökölvívásban jeleskedő balassagyarmati és a megye más településein élő fiatalok a helyi őrsre vonulhassanak be sorkatonai szolgálat teljesítésére, tudván, hogy így életképesek maradnak e csapatok. A kiváló sportteljesítményeket jó szívvel, bőségesen mért jutalomszabadsággal ismerte el a katonák körében.

 

Aktív társadalmi szerepvállalások sokaságával erősítette a városhoz való kötődését. 2000-ben részt vállalt a helyi polgárok személy-, vagyon- és közbiztonságát elősegítő Balassagyarmati Polgárőr Egyesület életre hívásában, számtalan egykori kollégáját is bekapcsolódásra biztatva a lakosság jó közérzetét elősegíteni hivatott szervezet munkájába. Parancsnokként mindig segítőkész magatartást tanúsított, kiváló kapcsolatot tartott fenn a város egyéb intézményeivel. Sokszor vállaltak szerepet katonái az ünnepi események díszesebbé, méltóságteljesebbé tételében. Kezdeményezésére jöttek létre a helyi Mikszáth Kálmán Középiskolában és a nagybátonyi Fáy András Szakközépiskolában a rendészeti, határőrizeti ismereteket is nyújtó fakultációs osztályok, amelyek a szakember-utánpótlást hivatottak segíteni.