BALASSAGYARMAT közösségéért

DÍJAT KAPJÁK

2014

 

Pistyúr József

Magyar Politikai Foglyok Szövetsége

Nógrád Megyei Szervezetének tagja

 

1940 áprilisában született Érsekvadkerten. 1956-ban Balassagyarmaton volt asztalos ipari tanuló. 16 és fél évesen került szülőfaluja és Balassagyarmat forradalmi eseményeibe. A szovjet emlékművek lerombolásában vett részt, ennek következtében lett a megtorlás egyik áldozata. 1957 tavaszán letartóztatták, a bíróság hat hónap börtönbüntetésre ítélte, melyet a fiatalkorú fiatalemberrel le is töltettek. Ezekről a hónapokról 2011 májusának végén a salgótarjáni megyeháza dísztermében tartott Pofosz-emléknapon a helyi középiskolások nagy nyilvánossága előtt is beszélt - mint szerénységére jellemző: először az életében. Forradalmi szerepvállalásának volt többek között következménye, hogy nem végezhetett középiskolát, nem kaphatott útlevelet, miközben közvetlen munkatársai már rendszeresen átjártak a közeli Csehszlovákiába. Pistyúr József: A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége Nógrád Megyei Szervezetének tagja - feleségével együtt - igen sokat tesz azért, hogy a szervezet minél színesebb és színvonalasabb tevékenységet fejtsen ki az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeinek és eszméinek őrzésében és ápolásában, illetve a tagság érdekvédelmének a képviseletében.

 

 

 

A balassagyarmati Palóc Kertbarát kör

 

 

A balassagyarmati Palóc Kertbarát kört 1973-ban Láng Mihály alapította, melynek jelenleg is tiszteletbeli elnöke. Az elmúlt évek alatt e szervezet helyben 40 szakmai tanácsadással egybekötött kiállítást rendezett és öt alkalommal vett részt az Országos Mezőgazdasági Kiállításon. A Kertbarát kör Láng Mihály elnök úr vezetésével féltucat országos és régiós kertészeti kiállításon, továbbá három nemzetközi, külföldi szakmai kiállításon vett részt, amelyeken bemutatójukat első díjjal, más alkalommal nagydíjjal illetve különdíjjal jutalmazta a neves szakmai zsűri. A Palóc Kertbarátok Kör alakulása óta is igen sikeres tevékenységet végez városunkban, öntevékeny civil társadalmi szervezetként működik. Céluk a kertkultúra tovább fejlesztése, kapcsolattartás az országban működő kertbarát körökkel, azok kölcsönös meglátogatása tapasztalat szerzés céljából. Az ide látogató kertbarát körök részére - a szakmai tevékenységünkön túl- a város nevezetességeinek bemutatása is szerepel feladatkörünkben. Szakmai és kulturális tevékenységünkhöz tartozik, hogy évente termékbemutató kiállítást szerveznek, a város lakosságának nagyfokú elismerésével. A kiállításaikat igen sokan tekintik meg, melyet az emlékkönyvbe beírtak igazolnak. Szakmai tevékenységünk elismeréseként évente 1-2 kertbarát kör látogat Balassagyarmatra tapasztalatszerzés céljából. A 4-5 évente megrendezésre kerülő Országos Mezőgazdasági kiállításon 6 alkalommal értek el helyezést, innen az országos ismertségük.

 

 

 

PALÓCTÁJ Méhész és Környezetvédő Egyesület

 

A Palóctáj Méhész és Környezetvédő Egyesületet 14 magánszemély méhész hozta létre 2005. március 15-én, hogy "Palócország" városaiban és településein élő méhészek, környezetvédők a közös cél érdekében egy szervezeti, jogi formát találjanak. Taglétszám: 524 fő méhész. A tagok által kezelt méhcsaládok száma: 28.812. Az Egyesület közhasznú, Nógrád megye egyetlen méhész szervezete. Tevékenységeit elsősorban a nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés területén fejti ki. Működése során kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelem és az egészségmegőrzés, betegségmegelőzés tevékenységekre. A szervezet tagja a 11.000 méhészt tömörítő Országos Magyar Méhészeti Egyesületnek. Országos és EU-s érdekeit e két szakmai szervezeten keresztül érvényesíti. A társadalmi szervezet célja, hogy összefogja Nógrád megye városaiban és kistérségi településein élőket és mindazokat a jogi személyeket, akik személyes ügyüknek tekintik a környezeti tudatosság formálását a különböző környezet és természetkímélő mezőgazdasági méhész termelési módszerek bevezetésének, elterjesztésének elősegítését. Az egyesület részt vállal a méztermelés, mézértékesítés, méhegészségügy környezet- és természetvédelmi érdekek érvényesítésében. Az egyesület célja mezőgazdasági méhész termelési módszerek bevezetése és elterjesztése. A környezet és természetkímélő termelési módszerek bevezetése és elterjesztése. Az egészségmegőrzés, betegségek megelőzése. A méhészeti termékek bemutatása, népszerűsítése. A környezeti tudatosság formálása. A térség természeti és kulturális örökségének fenntartható fejlesztése. A palóc kultúra és a palóc hagyományok, kulturális értékek megőrzése.