BALASSAGYARMAT  VÁROS  ÖNKORMÁNYZATÁNAK

KÉPVISELŐ TESTÜLETE

 

KUNNÉ KUBICZA ERZSÉBET

részére,

az elmúlt évtizedek alatt tanúsított önzetlen közéleti szerepvállalásáért, valamint annak elismeréseként, hogy számtalan civil szervezet tagjaként, a város kiemelkedően lelkes lokálpatriótájaként egész életen át szenvedéllyel, odaadással és hittel küzd azért, hogy városunk történelmi, irodalmi és művészeti értékei az utókor számára fennmaradjanak, a

 

BALASSAGYARMATÉRT  EMLÉKÉREM

kitüntető címet adományozza.

 

 

Kunné Kubicza Erzsébet 1930-ban született. Édesapja, Kubicza István jogvégzett ember, Nógrád - Hont vármegye főjegyzője volt 1942-ig, aki főispáni titkárként aktívan részt vett az 1919-es cseh kiverés eseményeiben.

 

Tanulmányait a Szatmári Irgalmasnővéreknél a Zárdában, majd a Polgári Iskolában végezte, a Közgazdasági technikumban érettségizett.

 

Iskoláinak befejeztével 1948-ban az akkori Törvényszéken vállalt munkát. Az 1952-ben megkötött első házasságból két gyermekük született, László és Rita, majd férje korai elvesztését követően megkötött második házasságában még egy gyermekkel, Ágnessel ajándékozta meg a sors.

 

Aktív pályafutását a Balassagyarmati Fémipari Vállalatnál fejezte be 1985-ben. Munkás évei alatt is szívesen vett részt a helyi közéletben, de nyugdíjazását követően vált igazán közösségi emberré, a rendszerváltozás éveiben kibontakozó civil szerveződések aktív résztvevője. Vallomása szerint napjainkban közel 20 szervezetnek tagja, közülük többnek vezetőségében is tevékenykedik.

Ezek közül a legfontosabbak: Balassagyarmati Honismereti Kör, Pulszky-, Mikszáth-, Madách-, Palóc Társaság. A Beszélni Nehéz Körben az anyanyelv ápolás elkötelezett híve. Állandó résztvevője a Honismereti Akadémiának.

 

Közéleti aktivitása alapján méltán esett rá a város vezetőjének választása 2000-ben a Palóc ligetben rendkívüli ünnepélyességgel megtartott Millenniumi zászló átadásakor, ahol mint zászlóanya büszkén vállalta a magyarság ezeréves fennmaradásának emléket állító jelkép sorsának nyomon követését.

 

A városhoz való töretlen hűsége, szinte minden zsigerében megnyilvánuló lokálpatriotizmusa több szellemi érték és tárgyi dokumentum Balassagyarmatra kerülésének szolgált alapul.

Az egyes szervezetekben való részvételét minden körülmények között arra is felhasználja, hogy Balassagyarmat jó hírét közvetítse határainkon belül és azokon túl az egyes rendezvények, szakmai, baráti találkozók alkalmával.

Gondolatait maradandó formában is igyekszik átadni az utókornak; több, a város múltjával, neves történelmi egyéniségeivel foglalkozó cikke látott napvilágot a Honismereti Híradóban és a Szlovákiában kiadott Múltunk emlékei című folyóiratban.

  

A legteljesebb mértékben magáévá tette, s tevékenysége során kiválóan megéli Pulszky Ferencnek a magyar régészet és művészettörtének nagy alakjának gondolatait, melyek szerint A múltnak képviselői az emlékek; ezek testesítik meg a köteléket, mely bennünket összefűz. Igen, Erzsi néni az emlékek gondos ápolója, a hagyományok elevenen tartója, s így kapocs a város múltja és jelene között.

 

Nevét gyakran megtaláljuk a Civitas Fortissima mecénásai között. Jelentős adományokkal segíti a helyi irodalmi, kulturális, művészeti élet eseményeit, alapítványokat támogat, szinte nincs olyan rendezvény, amelyen ne találkoznánk Kunné Kubicza Erzsébettel.

 

Korát meghazudtoló nyitottsággal, érdeklődéssel viseli szívén a város sorsát, fejlődését minden igyekezetével törekszik előmozdítani.