Kovács Ferenc méltatása

Tisztelt ünneplő közönség!

Kovács Ferenc minden cselekedetével igazoltan vallja Kölcsey gondolatát, miszerint:

Fontold meg jól, mit kezdesz, válaszd meg az eszközöket okosságod szerint, munkálj fáradhatatlanul; s ha mindent, amit erőd s körülményed enged, megtettél: nem vádolhatod magadat - eddig az idézet.

Kovács Ferenc a Balassi Gimnáziumban eltöltött több mint négy évtized alatt megszámlálhatatlanul sok diákot nevelt és nevel a szó legnemesebb értelmében. Gyarapítja ismereteiket, s a személyiségéből fakadó hatni tudása, közvetlensége, példaértékű embersége, naprakész tájékozottsága Nógrád megye egyik legnépszerűbb tanárává avatta.

Kovács Ferenc a pedagógusi hivatás gyakorlásán kívül számos területen dolgozik figyelemre méltó eredményességgel. A következőkben a legfontosabbakat szeretném felsorolni, kiemelve az utóbbi időszakban vállalt feladatait.

Tájfutó versenyedző, s a tanulók megmérettetésre való felkészítésén túl - akik országos versenyeken érnek el előkelő helyezéseket - ösztönzése nyomán népes családjának tagjai is aktív hódolói a sportágnak.

Már ifjú korában kialakult benne a fotózás iránti lelkesedés. A természeti táj megörökítése, a művészbarátok alkotásainak rögzítése és a Balassi Gimnázium eseményeinek dokumentálása adja képeinek legfőbb témáit. Fotókörösként kiállításokon mutatja be legszebb fényképeit. A közelmúltban Nógrádi kastélyok, kúriák címmel két sorozatban tárta a látogatók elé remek felvételeit a Palóc Múzeumban. Nagyon sok tárlatot rendezett, illetve nyitott meg fotóstársai munkáiból, így 2008-ban Karancslapújtőn, Hollókőn, Rétságon, itthon a Balassiban és a Dózsa iskolában.

A gondolkodó, a világ működésének logikáját kutató, minden iránt fogékony férfiú megszerzett tudását az iskolán kívüli művelődésben is kamatoztatja. Korábban a TIT Nógrád megyei elnökségi tagjaként népszerűsítette a tudomány legújabb vívmányait. Ma már az elődadások mellett a városi televízió aktuális kérdésekről szóló eszmecseréinek résztvevője. Az Országos Földtudományi Választmányban évekig képviselte Nógrádot. A Magyar Földrajzi Társaság tevékeny tagja.

Képzőművészeti kiállítások megnyitására rendkívül gyakran kap felkérést helyben és vidéken. 2007 végén Réti Zoltán Mikszáth-akvarelljeinek bemutatásával ünnepelték a Balassi Gimnázium galériája életre hívásának 10. évfordulóját. A középiskolában megrendezett tárlatokat Kovács Ferenc tervezi, szervezi, ő kéri fel a művészeket, a technikai feladatokat is ő látja el, s legtöbbször ő ajánlja a diákok és a meghívottak figyelmébe a műveket, az esztétikai nevelés és ízlésformálás misszióját betöltve. 2007-ből még három kiemelkedő, kiállítással egybekötött, Kovács Ferenc nevével is fémjelzett programról kell említést tennünk. A Kossuth-díjas dr. Peja Győző geográfus, az intézmény egykori tanára 100. születésnapjára rendezett emléknapot, Jobbágy Károly: ...mondják, a Himnuszt énekelték c. tárlatot és a dr. Kiss Árpád centenáriumára szervezett emlékülést. Az elmúlt év szeptemberében Farkas András négy Madách Tragédia illusztráció-sorozatát mutatta be a Balassiban.

A Madách Imre Városi Könyvtár és Kovács Ferenc kapcsolata harminc esztendőt ölel át. Az 1978-ban alakult Honismereti Kör választmányában töltött be funkciót, 2007 őszétől pedig a hattagú elnökségben dolgozik.

A három évtized alatt előadást tartott például: Nógrád megye természeti viszonyairól, Horváth Endre pénzjegytervező grafikusművészről, Mikoviny Sámuel mérnök-térképész rézmetszőről, Balassagyarmat barátainak találkozóján a Duna Palotában és a Csillagházban az Ipoly folyóról. A Honismereti Kör kirándulásainak többször volt szakmai vezetője, amikor is a meglátogatott tájegység földrajzi, természeti és művelődéstörténeti nevezetességeivel ismertette meg a tagságot.

A könyvtárban az Ezredvégi beszélgetések c. rendezvénysorozat lebonyolításához kiváló tudósok meghívására tett javaslataival, kapcsolatainak felhasználásával járult hozzá. Képzőművészeti alkotásokat elemzett a kiállítás-megnyitókon, és kiadványokat, helyi szerzők munkáit mutatta be a könyves ünnepeken.

A fentieken kívül a szépirodalom szenvedélyes szeretetéről tett tanúbizonyságot több alkalommal is. Érdeklődéssel követi a modern irodalom útkereséseit, de szívesen búvárkodik az elmúlt századok lírájában is.

A fellelt veretes gondolatok személyes sorsának vezérfonalát adják.

Az 1999. évi Nógrád megyei Madách-ünnepségen a Balassi Bálint Gimnázium diákjai Kovács Ferenc rendezésében pódiumra állították a Tragédia X. színét. A csesztvei Madách Napon előadással jeleskedett. Évek óta a költészet napi összejövetelek főszereplője a könyvtárban. Baudelaire, Ady Endre, József Attila, Szabó Lőrinc műveiből és a róluk szóló irodalomból összeállított önálló estjeivel bűvölte el a közönséget. 2006-ban Nagy Lászlóra emlékezett Ágh István Kossuth-díjas költő, Nagy László testvére jelenlétében.

Ezeken az alkalmakon ismertette a poéták életútját és tucatnyi verset mondott el könyv nélkül egy-egy szerzőtől, lényeglátóan értelmezve, egyéni stílusban interpretálva a gondolatokat. A felkészülés során filológusi alapossággal tekintette át a legfrissebb kutatási eredményeket, feldolgozta az elérhető forrásokat és ezek szintézisét nyújtotta át hallgatóságának, irodalmi élményt és ismereteket adva egyúttal. Páratlan szellemi teljesítménye tiszteletre méltó.

Kovács Ferenc hallatlanul nyitott és sokszínű egyéniség. Kiváló pedagógus, az ismeretterjesztés apostola, a tájfutás megszállottja, a fényképezés mestere, a képzőművészek mentora és patrónusa, a versek szerelmese, népszerűsítője, tolmácsolója. Adyval szabadon szólva: ő az, aki ma sem engedi feledtetni az ember Szépbe-szőtt hitét.

Kovács Ferenc korát meghazudtoló lendülettel végzi nap mint nap szerteágazó kulturális tevékenységét, értékközvetítő munkáját és nagy odaadással vállalkozik az említett szellemi bravúrok véghezvitelére, a közösség épülésére és javára.

Kedves Tanár Úr! John Masefield soraival köszöntelek:

 

Nevess hát és hörpints az ég kupájából nagyot,

és kövesd a sok rohanó, ujjongó nagy csillagot,

nevess, harcolj, sürögj,...

...míg a muzsika zeng és míg a tánc forog,

játékunk míg véget nem ér, legyünk mind boldogok.

Szívből gratulálok!

 

Mészárosné Oroszlán Ágnes laudációja, amely elhangzott a 2009. évi Madách ünnepségén