Balassagyarmati Honismereti Kör

Ipoly-völgyi túra

 

2009. május 11-én, ragyogó napsütésben indult kirándulásra a Polgármesteri Hivatal elől a Balassagyarmati Honismereti Kör Kovács Ferenc tanár úr, a kör elnökségi tagja vezetésével.

  

A Madách utcán befordulva megnézték az Ipoly régi medrét, s fölötte a vasbeton kishidat, az ún. Madách-hidat. Útjukat Ipolyszög felé folytatva elhaladtak az égerláp mellett, majd Dejtáron és Patakon keresztül elérték az első erőpróbát jelentő drégelyi várat.

Megemlékeztek Szondi György és katonatársai vitézségéről, s a várban megkoszorúzták a hősöknek állított emléktáblát. Urbán Aladár Ipolybalogról és a drégelypalánki születésű Csegezi Tamásné Téglás Mária helyezték el a koszorút.

 

Kovács tanár úr elmesélte az ostromhoz kapcsolódó legendákat, az áruló varga történetét, s megnézték a gyönyörű panorámát, amely térképszerűen tárult fel szemük előtt. A Drégelyvár Alapítvány kitartó munkájának köszönhető, hogy ez a szép látvány ma már minden kiránduló számára hozzáférhető.

A vártúra után a drégelyi hős Kő Pál szobrászművész alkotta szarkofágjánál tisztelegtek Drégelypalánkon.. Következő megálló a Hont-csitári kápolna volt, ahol a kegyhely megtekintése után az árnyas ligetben hűsölt a társaság, megkóstolva a csodatévő forrás vizét, majd ellátogattak az alagút bejáratához, mely a legendák szerint a drégelyi, illetve a nógrádi várhoz vezetett. Kovács Ferenc tanár úr megemlékezett Németh József Krizosztom atyáról, a kápolna búcsújáróhellyé alakítójáról és a 100 éve született Kamarás Józsefről, aki kezdeményezte és szervezte az alagút feltárását. Elmesélte az utolsó nógrádi betyár, Kumpér Jancsi történetét, aki állítólag szintén itt húzódott meg üldözői elől.

Az utat az Ipoly mentén Bernecebaráti - Kemence felé folytatva megérkeztek Nagybörzsönybe, a középkori bányavárosba, melynek szász lakosait a 15. században telepítette ide Zsigmond király az arany- és rézbányák művelésére. A gondozott, rendezett, tiszta településen végighaladva a kisvasút állomására jutottak, ahol asztalok és padok várják a turistákat. A kellemes szellő, az árnyas hely s a jó levegő felüdítették a kirándulókat. Visszaindulva jóérzéssel látták, hogy egy gépkocsivezető lefékezve, majd leállítva autóját, megkíméli egy sikló életét. A falu túlsó végén lévő Szent István templomnál Gyócsiné Évike ismertette a 13. századi román kori műemlék építésének és megóvásának történetét, s mai életét.

  

Ipolytölgyesen, Szobon keresztül Zebegénybe ért a társaság, ahol a Duna-partról elsétáltak a Kós Károly tervezte katolikus templomba.. Kapás István plébános úr, aki drégelypalánki származású, nagy szeretettel fogadta a csoportot, s bár vendégei voltak, alaposan bemutatta templomát, elemezve a tavaly felújított üvegablakokat, s a templomot díszítő freskókat.

A következő állomás Nógrád vára, amely az Árpád-korban királyi birtok volt, középpontja a róla elnevezett vármegyének. 1544-ben a török elfoglalja. Sok hányattatás után, amikor 1685-ben villám csap a vár tornyába, a törökök felgyújtják, majd kiürítik.  Sok érdekes tudnivalóval gazdagodva, kicsit megfáradt izomzattal haladt tovább a csoport, a diósjenői tó mellett megemlékezve Marcus Aurelius császárról, aki 173-ban itt csatázott a markomannokkal és a kvádokkal.

Rétságon a volt laktanyában tisztelegtek Mindszenty József emléktáblájánál, melyet annak emlékére állítottak, hogy a bíboros Felsőpetényből kiszabadítva, 1956. október 30-31. éjszakáját a rétsági laktanyában töltötte. Dr. Kovács Győzőné és Chikán József helyezte el a Honismereti Kör koszorúját.

 

A kirándulás befejezéseként Horpácsra látogattak, röviden megemlékezve Mikszáth Kálmán kúriájának parkjában azokról a nagyságokról, akik e faluban éltek. Mikszáth Kálmán, Mikszáth Kálmánné Mauks Ilona, Szontagh Pál és Nagy Iván szobrát megtekintve a temetőkert mellett elhelyezett Mikszáth - Szontagh síremlékegyüttest Cseh Marcellné és férje tisztelték meg a kör koszorújával.

A napi élményekkel eltelve, jóleső fáradtság érzésével tagjaikban érkeztek haza a Balassagyarmati Honismereti Kör tagjai, megköszönve a kiváló vezetést Kovács Ferenc tanár úrnak.

A következő kirándulást a Madách Imre Városi Könyvtár szervezésében, Kovács Ferenc tanár úr vezetésével október 5-én tartják, amikor az Ipoly forrásvidékéig tesznek meg hasonló utat.

 

2009. május

 

A Honismereti Kör összeállítása, fotók Ács Zsuzsanna.