ILONA NAP - 2006 - MOHORA


A Mohora, Balassagyarmat, Horpács, Szklabonya útvonalon tartott Mikszáth-zarándoklat után a központi ünnepséget Mohorán tartották. Jelen voltak és koszorút helyeztek el a szklabonyai önkormányzat, a szklabonyai Mikszáth Múzeum és a Palóc Társaság képviselői.
Az evangélikus templomban, ahol másodszor kötött házasságot Mikszáth Kálmán és Mauks Ilona, ökomenikus istentisztelet keretében történt a megemlékezés. Kertész Erzsébet regényéből hangzott el részlet, mely Mohorán játszódik. A Mauks kúria parkjában Mikszáth Kálmán és Mauks Ilona szobrainak megkoszorúzásával folytatódott a megemlékezés. Ezután az új kenyér megáldása következett. A négy új kenyeret Balla Mihály országgyűlési képviselő (FIDESZ), a római katolikus plébános, az evangélikus lelkész és a színművésznő szegték meg. Nagy sikere volt a közönség körében a finom kenyérnek, melyet népviseletes mohorai asszonyok osztottak szét, miközben a szintén színpompás népviseletbe öltözött Csesztvei Népdalkör szórakoztatta a vendégeket.
Mohora címere Balla István bőrész, a mohorai Tolnai Klári emlékkiállítás megálmodója és létrehozója Mohora címerét ábrázoló bőrképet ajándékozott a falunak.
Praznovszky Mihály ismertette a címer történetét és leírását.
A Vid család 1414-ben Mohorán lakhatott. Vid, aki Mihály fia volt, Zsigmond kíséretéhez tartozott. Részére „Vitus Filius Michaelis de Mohora” 1418. július 4-én Strassbourgban címerlevelet adományozott.
Fő alakja a címerlevélnek egy szakállas török vitéz, fejét hátrakötött hátul lefelé lengő fehér kendő fedi, homlokát arany abroncs veszi körül.
Feltételezhető, hogy mivel a címerképet maga Mohorai Vid terjesztette föl Zsigmond királynak, a főalak valamely vitézi tettre vonatkozhat.
Mohorai Vid alapítója lett a mohorai Vidffy családnak, utódai róla kezdték magukat Vidffyeknek nevezni.

Ez a címer látható Jeli Ferenc: Mohora története 1970-ig című könyv címlapján is.
A könyv szerint Mohorai Vid czímere 1418-ból.

A mohorai Mauks kúria területén mára már egy komoly irodalmi emlékhely alakult ki. Mikszáth Kálmán emlékére szobrot állítottak, valamint tábla jelöli azt a fát, mely alatt a hagyomány szerint Mikszáth a Lohinai fű című elbeszélését írta. 2003-ban Dóra Ottó Nógrád megye közgyűlésének elnöke avatta föl Párkányi Raab Péter szobrászművész Mauks Ilona bronz szobrát. A Mauks Ilona emlékkiállítást dr. Kovács Anna irodalomtörténész rendezte és Jókai Anna nyitotta meg. 2006. augusztus 18-ra, Ilona napra Mohora Önkormányzata és a Mikszáth Kálmán Társaság hívta a vendégeket.

A következő esemény a Helytörténeti Gyűjtemény megáldása és megnyitása volt. A Mauks Ilona emlékkiállítás mellett, a teményt folyamatosan gyarapítani fogják és mindent megtesznek annak érdekében, hogy állandóan látogatható legyen.

A programdús nap végén az önkormányzat megvendégelte az ünneplő közönséget.


Fotók a Fényképalbumok oldalon láthatók.

Összeállította: Nagy Angela