2010. június 3.

Hunčik Péter: Határeset

A 81. Ünnepi Könyvhét eseményeként a Madách Imre Városi Könyvtár Helytörténeti Gyűjteményében találkozhattak a Balassagyarmati Honismereti Kör tagjai és az olvasók Hunčik Péter ipolysági származású pszichiáterrel, Ipolyság díszpolgárával, Bródy Sándor és Talamon Alfonz-díjas szépíróval, a Magyar Köztársaság Érdemrendje lovagkeresztjével idén kitüntetett közéleti személyiséggel Határeset című regénye bemutatóján. A sikeres szerző beszélgetőpartnere Kovács Ferenc tanár, a Honismereti Kör elnökségi tagja volt.

Kovács tanár úr a könyv szereplőiről készített "családfával" lepte meg az írót, melyet Gábor fia készített a bonyolult cselekményszövésű mű szereplőinek családi kapcsolatairól. Hunčik Péter örömmel fogadta a táblázatot, mint mondta, ezt hiányolta a kötet budapesti kiadója, s olvasóinak egy része is. A családfát a rendezvény előtt lelkesen tanulmányozta Balassagyarmaton élő unokatestvérével, Révész Anikóval és annak családjával. Később a beszélgetés folyamán az alkotó elmondta, hogy műve nem családregény és igazán nem is történelmi regény, ezért ő a megjelenéskor nem tartotta fontosnak a szereplők családi kapcsolatait bemutató családfa készítését.

   

Kovács Ferenc bevezető szavaiban szólt arról, hogy a mű önéletrajzi indíttatású. Egy felvidéki kisváros, Ipolyság életén keresztül bemutatja a 20. század első kétharmadát, ugyanakkor mégsem történelemkönyv, a szereplők személyes élete keveredik bele a világtörténelembe. Olyan sorsokat, kiemelkedő képességű embereket ismerhetünk meg benne, akik a második világháborúban valóban találkozhattak volna akár Churchill-lel vagy Roosevelt amerikai elnökkel is, hogy tanácsot adjanak nekik. A szereplők magyarok, szlovákok, evangélikusok, katolikusok és zsidók, akik megtanulták, hogy a mindennapi életben nekik csak együttműködésben lesz lehetőségük a továbbélésre.

Hallatlan humorral, iróniával írta meg Hunčik Péter a regényét, mely rendkívül élvezetes, izgalmas olvasmány. A szereplői tinédzserek, akik magukban hordják a kamasz lélek érzékenységét, mely a körülötte zajló "történelem" eseményeire sajátosan reagál. Hunčik Péter elmondta, hogy hálás azért, mert kisebbségi sorban született, így ugyanis nagyobb benne az érzékenység a világra, mintha többségi nemzet képviselője lenne.

Ipolyságon járt magyar alapiskolába és gimnáziumba, s volt tanárainak - Vas Ottó, Korpás Pali, Láncos Tamás stb. - nagyon sokat köszönhet. Pozsonyban végezte az orvosi egyetemet, szlovák nyelven. Egyetemi évei alatt rájött, hogy ő nem is orvos akar lenni, hanem író, így tanulmányai mellett végigolvasta a magyar és a világirodalmat. Tizenkét évig körzeti orvosként dolgozott, majd elmegyógyászatból szakvizsgázott. Foglalkozott a szexológia és az öngyilkosság kérdéskörével, s arra a következtetésre jutott, hogy mindkét területen a legfontosabb a kommunikáció. A kilencvenes évektől már elsősorban a kommunikáció és - lévén szlovákiai magyar - a konfliktuskezelés került érdeklődése középpontjába. Két évig Václav Havel köztársasági elnök tanácsadója, majd konfliktuskezelő tréningeket vezet Szlovákiában és a világ minden táján. Konfliktusaink alapja, hogy nem ismerjük egymást, ezért ha megismerkedünk a másik szokásaival, kultúrájával, s megpróbálunk az ő szerepkörébe belehelyezkedni, átélni az ő problémáit, van lehetőség a feszültségek csillapítására - mondta.

2002-ben meghívást kapott Kanadából, hogy Ottavában a Carleton Egyetemen 20. századi politikai pszichológiát tanítson. Miközben készült az előadásokra, megjelentek előtte az ipolysági évek szereplői, s követelték, hogy azt írja le, amit ők mondanak. Így kezdődött a regényhez a jegyzetek készítése, melyekből Csanda Gábor szerkesztő segítségével, a Kalligram Kiadó jóvoltából a Határeset című könyv született. Kovács Ferenc kiemelte, a regény hatalmas érdeme, hogy sok szempontból mutatja be az eseményeket, és egymás mellé rakja az igazságokat, anélkül hogy meg akarná nevezni, melyik az "örök" igazság. Tudomásul kell venni, hogy egyszerre több igazság létezik, aszerint, hogy kinek a szemszögéből nézzük a történteket. A trianoni traumát nekünk még nem sikerült kiheverni, de ugyanez a Trianon egészen mást jelent a cseheknek és a szlovákoknak, hiszen nekik önálló államiságot hozott. Ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni a 20. század történelmi sokkjain, kölcsönösen jobban bele kellene illeszkedni a másik nézőpontjába, s megtalálni azokat a közös pontokat, ahonnan az egymás mellett élés nem a viszálykodást, hanem az együttműködést hozza el mindannyiunk számára. József Attilát idézve rendezni végre közös dolgainkat - ez lenne, ez lehetne a feladatunk itt Közép-Európában, s ez lenne a kiút egy békés és szebb jövő felé.

Hunčik Péter szólt az önismeret fontosságáról. Ha valaki önmagát megismeri és képes őszintén feltárni, megnevezni az érzéseit, érzelmeit, az könnyebben megérti a másik embert is. A konfliktuskezelő tréningek egyik legnagyobb tanulsága volt számára, hogy a fiataloknak nincsenek szavaik az érzelmekre, ugyanakkor az érzelmek hiányától szenvednek a leginkább, attól, hogy nem tudják az érzelmeiket kifejezni, közvetíteni egymás felé. Történelmi példát hozott arra is, hogy a megsértett érzelmek több évszázadra viszályt, ellenségeskedést szíthatnak népek között. Beszélt szülővárosához fűződő alapítványáról, az egykori status quo zsinagóga felújításáról, a zsinagógában létrehozott Saag Galériáról, amelyben az egykori Felvidékhez kapcsolódó kiváló személyiségek arcképcsarnokát alakítják ki, az udvaron lévő Ipolysági polgár szobráról, s az emlékfalon avatott emléktáblákról. Mindezzel azt a tudatot szeretné erősíteni, hogy a kisebbségi létben élő magyarságnak nem kell kisebbrendűségi érzéssel küzdeni, hiszen kiváló elmék születtek és születnek ma is a világnak ezen a pontján. A kiváló intellektusok, géniuszok segítésében és támogatásában találhatná meg Közép-Európa azt a közös pontot, azt az összekötő kapcsot, mellyel túl tudna tenni a nagyhatalmakon, hiszen szellemi értékeinket sokszor lesöprik a vezető országok jobb feltételek között alkotó tudósai.

Kérdésekre válaszolva körvonalazta Havel elnök tiszteletre méltó személyiségét és kapcsolatukat, végezetül elmondta, hogy regényének szlovák kiadása megjelenés előtt áll, s kíváncsian várja, hogy az a szlovák értelmiségi közeg, amely elfogadja személyiségét, közszereplését, vajon el tudja-e fogadni ezt a könyvet is.

  

Kovács Ferenc a beszélgetést megköszönve ismét József Attilát idézte a Thomas Mann üdvözlése című versből: örüljünk, hogy itt volt közöttünk, fehérek közt egy európai! A több mint kétórás beszélgetés során Kovács Ferenc előadásában több részlet is elhangzott a kötetből. A rendezvény végén sokan dedikáltatták Hunčik Péterrel Határeset című regényét.

Befejezésül Hunčik Péter leveléből idézünk, melyet a könyvpremier után küldött a Madách Imre Városi Könyvtárba: Nem tudom, hogy volt-e már akkora élményben részem a könyvvel kapcsolatban, mint amilyent Gyarmaton éltem át. Hiába, a jó palócok mégiscsak megértik egymást és a szeretetüket ki is tudják mutatni... A mai "nem olvasó világban" már az a tény is melengeti az ember szívét, hogy a széksorok megteltek kíváncsi emberekkel. És... ezek olvasó, érdeklődő, művelt polgárok voltak... Még egyszer köszönök mindent és minden egyes gyarmatit szeretettel ölelek: Hunčik Péter.

Lejegyezte:       Vas Ágnes, a Honismereti Kör titkára

Fényképek:      Ács Zsuzsanna

(További képek láthatók a Fényképalbumokban!)