Házigazda a Honismereti Körben: dr. Zonda Tamás

2010. március 18.

Az idei első igazi tavaszi estén régi kedves ismerősként köszöntötték a zsúfolásig megtelt Helytörténeti Gyűjteményben a Balassagyarmathoz ezer szállal kötődő pszichiátert, költőt, aki a Honismereti Körben házigazda szerepet vállalt. A volt kollégák, barátok, érdeklődők sokszínű programon vehettek részt a "házigazda" jóvoltából. A műsor elején Szél Imre és a költő saját előadásában versösszeállítást hallgathattak meg a Nincs félelem és a Törtarany c. kötetből.

Zonda Tamás beszélt székely apai és a felvidéki anyai őseiről, a Szlanyina-Szalontay-Frecska családról, szülei Frecska Hédi és dr. Zonda József találkozásáról, majd házasságáról. Szólt a kisgyerekkor parajdi időszakáról, a szécsényi - balassagyarmati boldog gyerekévekről, s e korszak - az ötvenes évek eleje - ideológiai ráhatásáról a gyermeki személyiségre. A balassis diákévek, az ötvenhatos nemzetőrködés, a boldog nyarak, s a "pályaválasztás" nehézsége, kedvenc tanára szavajárásával: bárzenész lesz-e vagy úszómester a strandon, majd villanyszerelői tanulmányok után az orvosi egyetem, s az orvosi hivatás szépségei - mind-mind témájául szolgált Zonda Tamásnak, aki lényegre törően, humorral fűszerezve "adta elő" élete eseményeit. A régi fotókról megismerhették családja tagjait, csoportképeket láthattak a régi gyarmati kollégákról, a dr. Bacsik Katalin vezette osztály dolgozóiról, a kórházi orvosok futballcsapatáról.

Zonda Tamás beszélt "kettős állampolgárságáról", szakmai és művészi elhivatottságáról. Orvosi, pszichiáteri tevékenysége mellett életét végigkíséri a szépirodalom. Alapító tagja a Komjáthy Jenő Irodalmi és Művészeti Társaságnak, s 1988-tól tagja az Írószövetségnek. A verseskötetek mellett számtalan neurológiai és pszichiátriai cikket írt; az igazi sikert az öngyilkosságot művelődéstörténeti, társadalmi környezetben vizsgáló kötetei hozták meg - Az öngyilkosság kultúrtörténete 1991, Öngyilkos nép-e a magyar? 1995, 2004, Öngyilkosság, statisztika, társadalom 2006 -, melyekért két ízben Nyírő Gyula-díjban részesült (1992, 1996). 1996-ban PhD tudományos fokozatot szerzett A hazai öngyilkossági ráták területi különbségeinek vizsgálata c. értekezésével. Szakmunkáiban kitekintést ad a humaniórák világára, a művészetek (irodalom, zene, képzőművészet), a társadalomtörténet, a filozófia területére, ezzel széles olvasóközönség érdeklődését irányítva szakterülete lényeges problémái felé: így kapcsolódik egybe szakmai és művészi tevékenysége.

    

Az est befejezéseként a Zonda Tamást a legutóbbi időkben foglalkoztató irodalomtörténeti kutatások eredményeként megjelent Nagyok árnyékában és Lisznyai Kálmán versei c. kötetekből összeállított verscsokor hangzott el Dropka Andrea és Tarjányi Alex, a Mikszáth középiskola tanulói, valamint Szél Imre átélt tolmácsolásában. A versbetétek között Nagy László és Lazsán Péter gitárjátékában gyönyörködhetett a közönség, mindketten a Rózsavölgyi Márk művészeti iskola növendékei.

A rendezvény végén közelgő születésnapja alkalmából a Balassagyarmati Honismereti Kör tiszteleti tagsággal köszönte meg Zonda Tamás sokirányú működését, mellyel Balassagyarmat hírnevét öregbíti, s elismerő oklevéllel adózott Szél Imre több évtizedes előadóművészi tevékenységének.

Lejegyezte: Vas Ágnes

Fényképek: Ács Zsuzsanna

(Az est képei megtekinthetőek a Fényképalbumokban is!)