Vojtkó István: Ipoly-parti igaz mesék

 

 

 

Vojtkó István 1934-ben Balassagyarmaton született és 1991-ben szülővárosában hunyt el. Vasutasként, majd a helyi Volán Vállalatnál dekoratőrként dolgozott. Jelentős munkát fejtett ki amatőr helytörténészként, 1978-ban a Honismereti Kör alapító tagja volt, annak munkájában haláláig részt vett. Kéziratban számos írása maradt fenn, köztük jelen kötet alapjául szolgáló, család- és várostörténeti kordokumentumnak tekinthető kéziratgyűjtemény, amelyeket a Helytörténeti Gyűjtemény őriz.

Joggal mondhatta róla Kovalcsik András, a Kör alapító elnöke: „Ha valaki igazi balassagyarmati lokálpatriótát keresett, elsőként csak ő juthatott az eszünkbe… Nem készülhetett igazán tudományos tanulmány, sem tanulói dolgozat Balassagyarmat e századi történelméről, amely ne támaszkodott volna az ő munkásságára.”

 

A kéziratokból, a szerző naplóiból készült az Ipoly-parti igaz mesék című, a Madách Imre Városi Könyvtár kiadásában, 2023-ban megjelent kétkötetes, együttesen 700 oldalas könyv, amelyet Ács Zsuzsa könyvtáros szerkesztett.

 

A Felvidékről, Turóc vármegyéből Őrhalomba, ill. Balassagyarmatra került Vojtkó ősök történetét a XIX. század második felétől 1945-ig, az anyai ágról, Léváról származó Kiss családét szintén ebből a korból ismerheti meg az olvasó, köztük természetesen a szerző és családja életútját.

 

A nagyapa Vojtkó András (1866-1933) és Marendeák Erzsébet (1868-1930) házasságából nem kevesebb, mint 12 (!) gyermek született.

 

András nagyapa, majd a könyvíró Vojtkó István édesapja (szintén István) is úri szabóként dolgoztak és közismert, köztiszteletnek örvendő polgárok lettek az Ipoly-parti városban.

 

A könyvből számos érdekes részlet megtudható a vasút megjelenéséről, Ferenc József látogatásáról a vármegyében és természetesen Balassagyarmat főbb történéseiről, a századforduló koráról, 1919-ről, a II. világháború éveiről. De alapvetően családtörténetet olvashatunk, a lapokon megelevenednek a Vojtkó-Kiss famíliák mindennapjai, a szorgos, törekvő családtagok, örömek, születések és gyásznapok, a mindennapok apró történései. Utóbbiak adják különlegességét a Vojtkó meséknek, hiszen ilyen terjedelemben és részletességgel a város mindennapjai aligha ismerhetők meg más írásokból. A könyvet a Helytörténeti Gyűjtemény anyagából sok fekete-fehér fotó kíséri, amelyek megidézik az egykori épületeket, tereket, utcákat.

 

Sajnálatos, hogy a kézirat nem folytatódott az 1945-öt követő években, pedig bizonyára ezekből is számos érdekességet megtudhattunk volna.

 

A kétkötetes Ipoly-parti igaz mesék 7000 Ft-os áron a Városi Könyvtárban és a Helytörténeti Gyűjteményben kapható.

 

 

 

2024. január

összeállította: Nagy László