Volt egyszer egy Vágóhíd...

 

 

 

Balassagyarmat egykori emblematikus épülete, a Vágóhíd történetéről tartott előadást a Helytörténeti Gyűjtemény épületében 2019. április 11-én Kőszeghy Tibor, aki 1993-tól a felszámolásig látta el a rendszerváltozásig még szebb napokat látott üzem igazgatói feladatait (előadását különböző forrásokkal és szubjektív megjegyzésekkel egészítette ki jelen írás szerzője).

 

 

 

*

 

Balassagyarmaton a sertés és szarvasmarha feldolgozás igen régi múltra tekintett vissza, a XIX-XX. század fordulója körül már működött vágóhíd, amelynek egy része 1910-ben tűz martaléka lett. Ezt követően a szükséges javításokat elvégezték, de végül az épületet szeszfőzdévé alakították át.

A vásárlói igény és így a kereskedői hajlandóság is szükségessé tette, hogy megépüljön az új vágóhíd. A város (ill. akkor még nagyközség) megvásárolta a szükséges földterületet Schmidl Samu birtokostól, sőt azt is jelezték, amennyiben jéggyárral bővül a vágóhíd, további területet is készek birtokba venni.

 

1911-ben Szeghő (Sztancsik) Lajos tervei, Munk Dezső kivitelezése révén elindult a munka és 1912 szeptemberében már át is adták a város új büszkeségét, a Közvágóhidat.

Elvonatkoztatva a pátoszos újságírói stílustól, amely a Nógrádi és Honti Híradó tudósítóját már az átadás előtt eluralta, a büszkeség mégis jogos volt, hiszen az elkövetkező évtizedek igazolták, az ipari üzem a maga nemében időtálló beruházásnak (és építménynek) bizonyult.

A tudósító kiemelte:

"Közvágóhidunk létesítésénél a város vezetősége igazán dicséretes buzgalommal iparkodott azon, hogy Balassagyarmaton egy olyan modern vágóhíd létesüljön, amelyhez hasonló egész Észak-Magyarországon nincsen. A vágóhídnak úgy építészeti része, mint gépészeti berendezése teljesen európai niveaun áll, amely a külföldi leghíresebb vágóhidakkal is összehasonlítható."

 

forrás: Balassagyarmat régi képeslapokon

 

A közvágóhidat, majd a megépülő jéggyárat tehát a város üzemeltette, biztosították az állategészségügyi és higiéniai követelményeket is.

 

Az 1930-as években 24 fő hentes- és mészáros mester, 4 fő segéd, 5 fő tanonc alkotta a vágóhídi létszámot, akik a felvásárolt állatokat az üzemben vágták le, majd feldolgozás után a tőkehúst a mesterek a húsüzleteikben árusították.

A II. világháború alatt, bár találat érte az épületeket, de a károkat gyorsan helyreállították. Ennél nagyobb gond volt az állatállomány hiánya, ezt a hadilovak vágása és feldolgozása pótolta, fellendítve a lókolbászfogyasztást.

 

Az 1950-es évek a húsfeldolgozásban is elhozták a tervteljesítés időszakát, az ún. vágási bárcák leosztásából természetesen az Ipoly-parti város is részesült.

1950. november 1-től a húszfős dolgozói stáb, ha nem is túl kreatív, de új névvel ismerkedhetett, immáron a Balassagyarmati Vágóhíd névvel.

1950-52 között a magán húskimérőket államosították, a kisipart felszámolták.

1960-ban a létszám 100 főre emelkedett, napi átlagban 180 db sertést és 20 db szarvasmarhát dolgoztak fel, 50 q húskészítményt gyártottak.

1961-ben a cégnév Nyugat-Nógrád megyei Húsipari Vállalatra változott, 1967-ben új töltelékraktár, étkezde, öltöző, fürdő létesült, korszerűsítették a hűtőrendszert.

 

1969-től a cég fuzionált az Állatforgalmi Vállalattal, a cégközpont Budapestre került. Az új név, a Pest-Nógrád megyei Állatforgalmi és Húsipari Vállalat (PENOMAH) már tartósabbnak bizonyult elődeinél, ennek egyik gyáregysége lett a balassagyarmati.

A váltás tovább növelte az állományi létszámot, immár 270 fő dolgozott az üzemben, ennek "fedezete" a szocialista országok felvevőpiaca volt, hiszen napi 360 db sertés, 160 db marha vágását látták el a húsipari szakemberek, 135 M Ft értékű terméket létrehozva. Jó hírnévre és népszerűségre tett szert a balassagyarmati turista szalámi, ami nem a töltelékanyag egyediségének, hanem a füstölés során a helyiségek falán megtelepedett "gyarmati" érlelőgombáknak köszönhette a vásárlói elégedettséget és sokáig reményt adott arra, hogy ezzel az egyedi termékkel erős piaci részesedést szerezhetnek.

 

Az 1970-es évek végére megjelentek az első sötét felhők a Vágóhíd felett, a megyeszékhelyen létrejött a Karancshús, amely Salgótarján jobb ellátását volt hivatott szolgálni, azonban a feldolgozható állatállomány nem növekedett, az élőállatokért ádáz országos hús-beszerzési vetélkedés indult meg a két cég között.

 

Újabb fordulatként furcsa módon a balassagyarmati gyáregység vesztét az anyacég által az 1980-as években alapított ceglédi sonkaüzem alapozta meg. Az alföldi egység létrehozása érdekében a cég közel 1.3 Mrd Ft rossz konstrukciójú hitelt vett fel, amelyből 100 M Ft-ot nemes egyszerűséggel kiterheltek a balassagyarmati gyáregységre. A hitel visszafizetését a jövedelmezőség nem tette lehetővé, ráadásul a budapesti központ egyre több és több bevételt vont el a gyáregységtől.

 

Utolsó erőfeszítésként az 1980-as évek végén megnyitott a városban a Rákóczi fejedelem úti, igaz, jövedelmező húsáruház, azonban a Vágóhíd mellé telepített 2. számú bolt már kevésbé bizonyult sikeresnek.

 

A rendszerváltozást követő évek már traumaként érték az anyacéget, a hitelek visszafizethetetlenné váltak, 1992-re megkezdődött a PENOMAH elleni csődeljárás, ekkorra 2 Mrd hátralékot halmozott fel a cég.

A csőd okai a korban megszokottak voltak: figyelmen kívül hagyták a keleti piacok időközbeni megszűnését, rossz hitelkonstrukciókat választottak, a nyugati piacra való export csak remény maradt, ráadásul a belföldi vásárlói szokások is változtak, sőt megjelentek a multi beszállítók. 1993. novemberre a gyarmati gyáregység leállítása mellett döntöttek a fővárosi vezetők, a dolgozókat ún. állásidőre küldték.

 

Ezt követően, az akkor még állami, 2700 főt alkalmazó PENOMAH egységeinek privatizációját is elindították, azonban a szépreményű befektetők egy része csak papíron rendelkezett tőkével, másokat pedig, köztük az MRP keretében pályázni szándékozókat, különféle távoli ígéretekkel igyekezett távol tartani a Vagyonügynökség, vagy a dolgozói tulajdonlás éppen a banki hitelfelvétel akadálya miatt bukott el, de nem segítette pályázatuk sikerét, hogy az akkori önkormányzat nem engedélyezte a földterület bérbeadását részükre. Voltak jobban támogatott tervek, a városvezetés támogatását bírta egy kft., amely a MAZSIHISZ megbízásából kívánt volna kóser vágóhidat üzemeltetni Balassagyarmaton. Azonban a kis volumen és a minőségi hús hiánya miatt a projekt meghiúsult.

 

Az épületegyüttes 2010-ben. Forrás: Helytörténeti Gyűjtemény

 

Alig követhető a cég ezt követő sorsa, a vad-kapitalizmus korszaka azoknak kedvezett, akik jól kiigazodtak a szövevényes érdek-ellenérdek útvesztőiben. Közéjük tartozhatott Takács Mihály a PENOMAH vezetője, aki sikeresen mesterkedett, a céget a Ceglédi Húsfeldolgozó Rt. vette meg. Ott is cégvezetői kinevezésben részesült, így immár el tudta adni a balassagyarmati egységet egy társ-érdekeltségének, az Oros-Hús Kft-nek.

Mint köztudomású, a korszak (is) bővelkedett gazdasági furcsaságokban, így nem volt meglepő, hogy időközben kiderült, az Oros-Hús Kft. a cégvásárláshoz valótlan fedezetet nyújtott be, így az új tulajdonos ún. "kilistázásra" került.

 

1994 nyarán elkezdődött a cég felszámolási eljárása, felmondtak a dolgozóknak, erre a sorsra jutott az est előadója, Kőszeghy Tibor is. Az újabb kiírás során 1995 áprilisában az Ipoly-Hús Kft. jelentkezett a meghirdetett pályázatra és 65 M Ft-ért megvásárolta az üzemegységet, nagyravágyó elképzeléseiket a 200 fősre tervezett állományi létszám is mutatta. Egy év múlva azonban a fizetési listán szereplő 60 fős gárda megkapta felmondólevelét, ez a cég is bedobta a törölközőt.

 

1996 júliusában megvásárolta az Ipoly-Hús Kft-t egy cseh-magyar cég, az Agro-Hum Kft., amelynek társ-tulajdonosa, mint az Kőszeghy Tibor "nyomozása" után kiderült, egy Bezovszky nevű, magyar származású, cseh állampolgár volt. Az új cég átvállalta az Ipoly-Hús 45 M Ft-os tartozását, 100 főnyi létszámot ígért, továbbá megcélozta a cseh és orosz piaci térhódítást, de a rózsaszín álmok csak hónapokig éltek.

 

A végső kegyelemdöfést az ezredforduló tájékán a Mur-Hús kft. tulajdonlása jelentette, érdemi termelést nem tudott folytatni, majd belátva a sikertelenséget, megkezdték az épületekből a használható vas-fém és egyéb anyagok kiszerelését, majd az épületek elbontását is.

 

2014 októberében elkezdődött az épületek bontása és 2015 júliusára bevégződött a több mint egy évszázados balassagyarmati Vágóhíd sorsa, hogy területén mára fafeldolgozó üzem működjön.

 

 

 

 

Ha a főút melletti jellegtelen építmények elbontása nem is jelentett nagy szívfájdalmat, de annál inkább az alapítástól megmaradt nagy toronyépületé, és részben, az évek során átépített, toldozott-foltozott és jelentősen átalakított egykori üzemi épületeké.

 

 

 

A vágóhídi egykori komplexum azonban sohasem került műemléki védelem alá, sőt helyi védelem alá sem, bár utóbbit megérdemelte volna, már évjárata okán is.

 

Egy bizonyosnak tűnik, Balassagyarmat városának lett volna egyedül érdeke megmenteni a tornyot, és újjáalakítani az egykori tervek alapján az épületeket, a tulajdonosnak semmiképpen. De a felvetés hipotetikus, a magántulajdon szent és sérthetetlen...

 

 

Konklúzióként Kőszeghy Tibor azzal zárta az előadását, hogy a Vágóhíd vesztét a "nagysága" okozta (mármint a PENOMAH "révén" a megyén kívüli tulajdonlás), állítása szerint, ha megmarad városi vagy megyei kezelésben és nem kerül a fővárosi döntéshozókhoz, sorsa nem így végződik.

 

De így végződött...

 

Azonban mégse keseredjünk el, amit az ember egyik kezével lerombol, azt a másikkal újjáépítheti.

Jó példa lehet erre, hogy 2016-ban, ha Balassagyarmaton nem is, de Szécsényben új húsfeldolgozó létesült, a Belügyminisztérium beruházási célú közfoglalkoztatási mintaprogramja keretében 200 milliós beruházással adtak át egy új húsfeldolgozót. Az állami támogatás révén 219 négyzetméteren, heti 50 sertés vágására, darabolására képes az üzem, öt embernek biztosítva folyamatosan munkát.

A város honlapja szerint a térség számára kiemelkedő jelentősége van a létesítménynek, hiszen "„a nógrádi állattartók jelenleg Gyöngyösre, vagy Pétervásárára kénytelenek szállítani vágásérett jószágaikat, ami drága és időigényes számukra." A vágóhidat üzemeltető szécsényi önkormányzat bízik abban, hogy "a nógrádi sertéstartók hamar megkedvelik a vágóhíd szolgáltatásait, a térségben nő az állattartási kedv, így egy marhavágóval és egy húsfeldolgozóval tovább bővülhet az üzem."

A honlap árakat is közöl: 1 db sertés vágása, tisztítása, kettéhasítása, bruttó: 9525 Ft, fél vagy negyed állati test darabolása további 2000 Ft költséggel jár.

 

Szécsényi üzem átadása, balról Stayer László polgármester, Skuczi Nándor megyei közgyűlési elnök,
Balla Mihály ogy. képviselő

 

A jövő fogja megadni, hogy a fenntartható üzemvitel megvalósítható-e.

 

A szkeptikusokat igazolhatja, hogy honlapján a város folyamatosan keres húsipari szakembereket üzemébe, de ennél nagyobb gond, hogy a nógrádi sertés és szarvasmarha állattartás az országos összevetésben erősen gyengélkedik. A KSH 2018. évi adatai szerint, bár a szarvasmarha állomány 1,2%-kal nőtt és 2000 óta az állomány egyszer sem volt ilyen magas, de a megye csak önmagához képest javult, országosan a sereghajtók közé tartozik. Ahogyan messze lemaradva, a 19. helyen áll a sertésállományban. Mindössze 6300 sertést regisztráltak a megyében, 22%-kal kevesebbet 2017-hez képest.

 

 

 

2019. április

Összeállította: Nagy László

Forrás:

Balassagyarmat régi képeslapokon. Szerk. Ács Zsuzsanna és Vas Ágnes. Balassagyarmat, 2015.

szecseny.hu

ksh.hu

 

jelöletlen fotók: Nagy László