UTAZÁS A BŰN KÖRÜL

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA 2015

 

 

Június 20-án, a Múzeumok Éjszakáján különleges programmal várta a kíváncsi látogatókat a Balassagyarmati Fegyház és Börtön. Félóránként indultak a csoportok a rabomobil túrára.

 

Magyarország első túszdrámájáról, az ún. Pintye-ügyről írt könyvét mutatta be a szerző a Madách Moziban, az első helyszínen. Hatala Csenge levéltári kutatások, az egykori résztvevőkkel készített interjúk alapján új megvilágításba helyezve tárta az olvasók elé az 1973-ban, Balassagyarmaton történt túszejtést. A könyvbemutatón a szerző dedikálta új művét.

 

 

 

HATALA CSENGE

 

 

 

D:\Dokumentumok\Képek\0-BGY----------------------\00-BBK CIKKEK\0-BBK CIKKTERVEK\Új mappa (2)\xDSCF7724.JPG D:\Dokumentumok\Képek\0-BGY----------------------\00-BBK CIKKEK\0-BBK CIKKTERVEK\Új mappa (2)\xDSCF7728.JPG

 

INDUL A RABOMOBIL TÚRA A MOZI ELŐL

 

 

A Madách Mozitól rabszállító gépjármű (rabomobil) szállította Szügybe, majd onnan a börtönbe az érdeklődőket szigorú létszámellenőrzés mellett.

 

Szügyben a régi vármegyeházból ma már csak a bejárat, az alapfalak és a földalatti tömlöc található. A kertben épült a fel a Madách Imre Általános Iskola.

 

 

 

 

Az EGYKORI SZÜGYI VÁRMEGYEHÁZA BEJÁRATA ÉS ALAPKÖVEI. HÁTTÉRBEN AZ ISKOLA

 

 

 

 

A FÁRA FÜGGESZTETT SZÉGYENKETREC MADÁCH IMRE SZOBRA MELLETT

 

 

A szakvezetés sok érdekes részlettel ismertette meg a közönséget. A bejárat után rögtön egy fára függesztett szégyenketrec fogadta a látogatókat. Egykor a piacnapokon, vagy vásárnapokon használták az elrettentésnek ezt a nem éppen barátságos formáját. A cél mindenesetre az volt, hogy a bűnös elnyerje a büntetését, elrettentésül szolgáljon és helyreálljon az igazságosság.

 

A szügyi tömlöc a Balassagyarmati Fegyház és Börtön elődjeként tartotta fogva a bűnözőket. A Múzeumok Éjszakája alkalmából rendeztek be egy reformkori kiállítást az egykori tömlöcben, mely a kor sajátos körülményeit mutatta be.

 

 

 

 

 

 

DERES

 

 

     

 

KALODA

 

 

NYAKLÓ

 

 

Látható volt egy eredeti deres, a kaloda és a nyakkaloda (nyakló), a korabeli büntető eszközök, melyek használatával az volt a cél, hogy fájdalmat okozzanak. (Nyakló nélkül tényleg jobb bármit tenni!)

Láncok, bilincsek és egyéb kényszerítő eszközök "díszítették" a cellákat.

 

 

 

 

 

 

          

 

 

Szirénázva érkezett meg a rabomobil a Balassagyarmati Fegyház és Börtön kapujához, ahol bezsilipelt. Miután két nagykapu bezáródott mögöttünk, szállhattunk ki a 170 éves intézet udvarán. Ma is itt található az egykori harang, mely csak nagyon jeles alkalmakkor szólalt meg.

 

Az udvar közepén áll a gyarmatiak által "gömbölyű"-nek becézett műemlék központi épület, melyben 168 cella található. A max. 321 fő helyett manapság 500 elítélt tartózkodik 3-5 évig itt. Nem ritka a húsz év fölötti büntetését töltő fogvatartott sem. Három végrehajtási fokozatnak megfelelő funkció található az épületben: fogház, börtön és fegyház. Országos hatáskörű letöltő ház, valamint előzetes letartóztatásban lévők tartózkodási helye.

 

Az egyik belsőudvarban akasztófát lehetett látni. A falat rablógyilkosokról készült poszterek "díszítették".

 

A bírói meghallgatóban kamarakiállítást rendeztek a fogvatartottak művészi alkotásaiból, melyeket a szakképzés során vagy szabadidőben készítettek. Külön tárlóban mutatták be az elkobzott, tiltott tárgyakat, pl.: két alumínium villából barkácsolt vízmelegítőt (kerálót).

 

A negyedik emeleten, a középponti tömbben lévő kápolna a fogvatartottak közreműködésével került felújításra. 2009. szeptember 13-án szentelte fel dr. Beer Miklós váci megyéspüspök.

Megtekinthettünk két igazi cellát, természetesen lakóik nélkül.

 

A fogvatartottak szigorú rendszabályok között élnek. 75 %-uk dolgozik. Munkára lehetőség van a börtönben működő Ipoly Cipőgyárban és a BV költségvetési üzemekben. Sokan különféle szintű képzésekben vesznek részt és lehetőség van a szabadidős tevékenységre is.

A szabadulók társadalmi beilleszkedését segítik a legújabb integrációs programok, melyek a város lakossága körében is már ismertségre és elismerésre tettek szert.

 

 

 

 

A börtön udvarán felállított sátorban rögtönzött kiállításon ismét láthattuk a fogvatartottak által készített szép kerámia tárgyakat, az őrzők felszereléseit, védőeszközeit lehetett kipróbálni, a 60 éves Ipoly Cipőgyár Kft. gyártmányait is megismerhettük, de még hennafestést is rendelhettünk egy ügyes kezű fogvatartottól.

 

Dr. Budai István parancsnok úr által kiállított, névre szóló szabaduló levél birtokában hagyhattuk el a börtön területét ezután az izgalmas, informatív túra után.

 

Két év múlva ismét megyünk, hiszen mindig érdekes, újabb és újabb ismereteket nyújtó program részesei lehetünk a Balassagyarmati Fegyház és Börtön jóvoltából.

 

A program támogatói voltak: Madách Mozi, Szügy Község Önkormányzata, MNM Palóc Múzeuma, Gondoskodás Közhasznú Egyesület, Társadalmi Visszailleszkedést Segítő Egyesület, Balassagyarmat Város Önkormányzata, Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Megyei Levéltára.

 

2015. június

Összeállította: Nagy Angela