A Felvidék egyik lámpása - Z. Urbán Aladár

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült

 

 

2017. március 15.

 

Z. Urbán Aladár a kitüntetés átvételekor

fotó: www.hirek.sk

 

 

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója, március 15. nemzeti ünnepünk alkalmából Magyarország Pozsonyi Nagykövetségén Czimbalomosné Molnár Éva nagykövet több felvidéki magyar személyiségnek kitüntetéseket adott át az államfő megbízásából.

 

Magyarország Köztársasági Elnöke Z. Urbán Aladár, az ipolyvarbói Palóc Társaság elnöke, a Csemadok Ipolyvarbói Alapszervezetének elnöke részére a felvidéki magyarság önazonosságának megőrzése és a palóc hagyománykincsek továbbéltetése iránt elhivatott művelődésszervezői és honismereti tevékenysége elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta.

 

Z. Urbán Aladár a füleki érettségi után Nyitrán szerzett tanári képesítést, 1968-tól az ipolyvarbói alapiskola tanára.

Honismereti írásai, pedagógiai tárgyú cikkei az 1960-as évektől jelennek meg. Helytörténeti és honismereti füzetek szerzője. Sikeres írásokat jelentetett meg felvidéki magyar lapokban, kiemelkedő ezek közül is a Tábortűz hetilapban megjelent útleírás-sorozat, melyben elkötelezett tudatossággal irányítja rá a figyelmet a Palócföldön élt, alkotott egyéniségekre, természeti különlegességekre, építészeti remekekre, helyi múzeumokra, gyűjteményekre.

A Palóc Társaságnak a megalakulásától (1989) elnöke, valamint további felvidéki és magyarországi civil szervezetek munkájának segítője. Harminc éven át volt a Csemadok Ipolyvarbói Alapszervezetének elnöke. Számos helyi, regionális és országos esemény szervezője. A Menyecske kórus fesztivál sikereinek kovácsa. A Palóc Művelődési Klub értékes és sokszínű kulturális műsorainak szervezője, szerkesztője. Országbíró napok, emléknapok, versenyek és táborok szervezője.

Z. Urbán Aladár jó tanárként, szakmájához híven iskolát teremtett, amikor 1996-ban elindította az éves gyakorisággal megvalósuló Örökség Népfőiskolai Tábort. A magyar őstörténet iránt érdeklődőknek szervezte egészen 2011-ig.

Z. Urbán Aladár a folyamatosságra helyezi a hangsúlyt, erre példa a Palócföldi Pedagógusok Találkozója is, amelyből tizenhármat szerveztek a Palóc Társaság égisze alatt. A rendezvény keretében eredményesen mozgatta meg a Nagykürtösi járás magyar tanárait, az iskolákat és az óvodákat, de valamennyi találkozóra meghívót kaptak a szülők képviselői, polgármesterek és egyházi személyiségek is.

A jelentősebb eredményei között tartjuk számon a nagy elődeink tiszteletére állított emléktáblákat, így Madách Imréét Alsósztregován és Felsőzellőben, Zsélyi Aladárét Bussán és Csalárban, Kubinyi Ferencét Kóváron, Gyürky Antalét Szelényben, Kubányi Lajosét Alsóesztergályban, Balassi Bálintét Kékkőn és Zólyomban, Mikszáth Kálmánét Szklabonyán, Sajó Sándorét Ipolyságon. E két utóbbi helyen szobrot is avattak. Magyar diákoknak vetélkedőket, előadóművészi versenyeket szervezett, bebarangolták a Kárpát-medence első világháborús csatatereit Erdélytől a Délvidékig, az Őrségtől Magyarországig - ezt örökíti meg a Honszerető barangolások c. könyve.

Palócföldi pedagógusok találkozóinak szorgalmazója, szervezője. Évkönyvek megjelentetője. Írásaival nevel, tanít. A honismerettel a honszeretethez jelszóval a magyar művelődéstörténeti emlékeket felkereső tanulmányi kirándulások és bemutatók szervezője. A Falvak Kultúrájáért alapítvány megítélése szerint a felvidéki magyarság „lámpása”. A nevéhez fűződik Krúdy Gyula múltjának ápolása is.

Z. Urbán Aladár köszönőbeszédében azt hangsúlyozta, hogy eddigi munkásságával csak azt tette, amit tennie kellett. A támogatásért, amit mindig kapott, köszönet jár nemcsak a családjának és a barátainak, hanem a magyar közösségnek is. Aki ide születik, másként nem gondolkodhat, s másért nem dolgozhat, csak a közösség érdekében - fogalmazott Z. Urbán Aladár.

*

Őszintén gratulálunk Z. Urbán Aladárnak a magas állami elismeréshez!

Aladár rendkívül sokat tett és tesz a felvidéki magyar kulturális befolyás megtartásáért, a magyarság identitásának megőrzéséért. E téren különleges szerepét jól mutatja a 2014-ben 25 éves Palóc Társaság ünnepi üléséről készített beszámoló. A Társaság működéséről szóló, általa szerkesztett honlap itt olvasható.

2017. március

Forrás: www.hirek.sk