Tiltakozás az EU döntése ellen – egy napra a Felvidéken
sok helyen levonták a közösség lobogóját

 

2021. január 24.

 

 

Le az európai uniós zászlóval! | Felvidék.ma

 

 

 

Mint köztudomású, az Európai Bizottság 2021. január 14-én döntött arról, hogy nem kezdeményez jogalkotást az őshonos kisebbségek jogaival kapcsolatos Minority SafePack (nemzeti kisebbségvédelmi csomag) nevű európai polgári kezdeményezésről.

 

A nemzeti és nyelvi kisebbségek védelmét célzó aláírásgyűjtés során a szervezők megszerezték a szükséges támogatói nyilatkozatokat, de végül az EB, az Európai Parlament állásfoglalása ellenére, nem támogatta az eljárást.

 

A negatív döntés a legnagyobb visszhangot a Felvidék magyarlakta településein okozta. Aláírásba kezdett a felvidéki magyar értelmiség néhány tagja, Hrubík Béla, Méry János és Papp Sándor által jegyzett nyílt levélhez tartozó nyilatkozatot eddig közel ötszázan írták alá. A kezdeményezők elsősorban a felvidéki magyar települések polgármestereit, önkormányzatait szólították meg, arra kérve őket, január 22-én, a Magyar Kultúra Napján vonják be az önkormányzati épületekre kihelyezett uniós zászlókat.

 

– Száz éve megaláztak bennünket Nyugaton és most újra! Ha erre nem adunk egy közös választ, megérdemeljük a sorsunkat. Mi, a kezdeményezők, viszont reméljük, hogy van még bennünk annyi kurázsi, hogy képesek vagyunk hallatni a hangunkat. – áll a nyílt levélben, amely egy ismert, Kossuth Lajostól származó idézettel zárul: „Az eltiport nemzet újjászületik, de öngyilkos nemzetnek nincs feltámadás”.

 

– Ha mi nem állunk ki magunkért, úgy egyéni, mint közösségi szinten, más nem fog! Itt kell elkezdeni! – reagált Méry János, a somorjai önkormányzat képviselője,

 

Hrubík Béla, a kezdeményezés egyik főszervezője elmondta, a tiltakozás szimbolikus, de mégis kézzelfogható formáját keresték:

 

– Nekünk, magyaroknak, nemzeti jelképeink különösen fontosak, az elszakított területeken élőkre ez hatványozottan igaz. Jelzést küldünk az uniónak azzal, hogy egy napra bevonjuk a zászlókat.

 

Már a levél megjelenése előtt mintegy harminc településvezető csatlakozott a szerveződéshez, ráadásul a Magyar Közösség Pártja országos elnökségének összes polgármestere támogatta az akciót. Hrubík elmondta, folyamatosan kapja a zászlóbevonásról készült felvételeket az önkormányzatoktól. A teljesség igénye nélkül Somorján, Bősön, Martoson, Ipolyságon, Ipolybalogon, Muzslán, Kisgéresen, Kaposkelecsényben is levették az uniós zászlót, sőt, anyaországi települések, például a Nógrád megyei Kozárd önkormányzata is hasonlóképpen járt el.

 

*

 

Azonban jelenleg is zajlik a székelyek által indított másik európai polgári kezdeményezés, amely segítheti az unió kisebbségben élő nemzeteit. Ennek célja, hogy az EU kohéziós alapja kiemeltebben támogassa azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő térségektől, hiszen eddig az EU támogatások elosztásánál ők jobbára hátrányba kerültek.

A kezdeményezés megtárgyalásához feltétel 1 millió EU polgár aláírása, amelyeket min. hét tagállamban kell összegyűjteni. A február eleji határidőig ez Horvátországban, Litvániában, Magyarországon, Romániában, Svédországban és Szlovákiában már sikerrel megtörtént, jelenleg Spanyolországban zajlik a támogatók aláírásainak gyűjtése.

 

Ha a technikai siker ellenére az EU ezt a kezdeményezést sem támogatná, az bizonyára nagypolitikai következményekkel járna majd.

 

Az esetleges újabb sikertelen eljárás már alaposabb okot adhatna a magyar településeknek a tiltakozásra, még ha azok jelképes szinten maradnának is. Ebben az esetben időlegesen Balassagyarmaton is lábhoz kerülne az EU zászlaja – legalább is ezt érzékeltette érdeklődésünkre Csach Gábor, a város polgármestere.

 

 

2021. január

forrás: Magyar Nemzet

Összeállította: Nagy László