Üzenet szülőfalumba!

 

 

 

Romhányban születtem, gyermekéveimet ott töltöttem, onnan kerültem a balassagyarmati Balassi Bálint Gimnáziumba.

 

Szerettem és szeretem a falut, mindig is romhányinak vallottam magam, bár az életsorsom úgy alakult, hogy korán 15 évesen elhagytam szülőfalumat. A kapcsolat azonban a mai napig tart. Amíg szüleim éltek, rendszeres hazajáró voltam. Ez is milyen különös, életem során bárhol is jártam, ha Romhányba készültem, ösztönösen használtam, hazamegyek.

 

Ma már ez a hazavezető út elsősorban a falusi temetőbe, szüleim sírjához vezet, majd még néhány romhányi rokon meglátogatása következik.

 

2010. január 22-én, a Rákóczi szabadságharc romhányi csatája 300. évfordulóján is megemlékeztek Romhányban az ország függetlenségéért harcba szálló nagy hazafiról és harci cselekményeiről. Dicséretes dolog. A romhányi csata volt az utolsó jelentősebb harci eseménye a szabadságharcnak.

 

Internetes honlapon találtam az alábbi hírt, amelynek viszont már nem tudtam felhőtlenül örülni.

 

Nógrád Megyei Civil Portál

2007.

Főhajtás a fejedelem előtt Romhányban

(részlet)

Január 22-én az esős, borús idő ellenére sokan gyűltek össze a romhányi Turul emlékműnél, hogy a Rákóczi-szabadságharc utolsó nagy hadműveletére, az 1710. január 22-én a Vérhegy nevű domb és a Lókos-patak közötti területen végbement romhányi csatára emlékezzenek.

Elsőként dr. Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter rótta le kegyeletét az 1932-ben állított emlékoszlopnál, majd Lombos István és Balla Mihály országgyűlési képviselők, ...Terman István polgármester arról szólt: Romhányban még sosem járt miniszter. - Azt szeretnénk, ha odafigyelnének ránk, s meg tudnánk mutatni, mi is létezünk, itt, Nyugat-Nógrádban - hangsúlyozta a község vezetője, aki Lamperth Mónikának díszpolgári címet adományozott.

 

A hír még több, más internetes közleményben is olvasható.

 

Lamperth Mónika tehát 2007-ben Romhány díszpolgára lett. Miért? Sem előtte, sem az óta valószínűleg semmi kapcsolata nem volt és nincs Romhánnyal. Mit szólhattak ehhez vajon a romhányiak? Sajnos az adományozó indoklását sehol sem tudom olvasni, pedig Romhány községnek van internetes honlapja. Szerencsés volna, ha olvashatnánk Romhány község kitüntetettjeinek névsorát, indoklással.

Azt azonban mindenki tudhatja - hírekből -, hogy Lamperth Mónikát nem olyan sokkal a romhányi kitüntetése után miniszteri tisztségéből az akkori miniszterelnök Gyurcsány Ferenc,

felmentette és más feladattal bízta meg, azóta maga Gyurcsány is bukott - lemondott vagy lemondatott - miniszterelnök lett. Mindenki ízlésére bízom, döntse el Lamperth Mónika felfelé vagy lefelé bukott?

 

Befejezésül egy másik, Rákóczi sorsában később osztozó, bujdosó verssorait ajánlom figyelmébe a romhányi független polgármesternek.

 

Üzenem az otthoni hegyeknek:

a csillagok járása változó.

És törvényei vannak a szeleknek,

esőnek, hónak, fellegeknek

és nincsen ború, örökkévaló.

A víz szalad, a kő marad,

a kő marad.

 

 

2010 januárjában

 

Írta: TERMAN BÉLA

 

 

P.S.: a romhányi polgármesterrel való névazonosságom csupán név azonosság, amelyről egyikünk sem tehet.