TTG Hírlevél

6. évfolyam, 40. szám

2012. október 4.,csütörtök

2012 díjnyertes ökoturisztikai létesítményei

Idén harmadik alkalommal adták át „Az év ökoturisztikai létesítménye” címet. A díjátadó ünnepségre ebben az évben is szeptember 27-én, a Turizmus Világnapja alkalmából került sor természetközeli helyszínen, a Fővárosi Állat- és Növénykertnél a közelmúltban nyílt Gundel Cukrászdában. A cím elnyerésére ökoturisztikai létesítmények üzemeltetői (nemzetipark-igazgatóságok, erdőgazdaságok, önkormányzatok, társadalmi szervezetek, társas- és magánvállalkozások stb.) pályázhattak ökoturisztikai látogatóközpont és tanösvény kategóriában. A pályázatra az ország különböző tájairól összesen 19 pályamunka érkezett. Az előzetes értékelés során a bírálóbizottság vizsgálta, hogy a létesítmények mennyire felelnek meg az ökoturizmus alapelveinek. Pontozták többek között a természeti-kulturális erőforrások fenntartható használatát, a résztvevők számára nyújtott autentikus élményeket, a terület értékeinek alapos és élményszerű megismertetését, illetve a létesítmény tudatosan oktató és szemléletformáló szerepét is. A második fordulóba jutott pályázatoknál a látogató- és családbarát jelleget vették figyelembe anonim helyszínbejárás során.

 

Látogatóközpont kategóriában két első helyezettet díjaztak. Megosztva első helyezést ért el a 2012 májusában felavatott bakonybéli Pannon Csillagda, Közép-Európa legmodernebb csillagászati élménycentruma. A szintén első helyezett Katalinpusztai Kirándulóközpont és Erdei Iskola „Egy tölgyfa élete” állandó kiállítása interaktív módon mutatja be az erdei életközösségek életét. A fák belső működését hatalmas, szabadtéri famodell segít értelmezni, melyben a kirándulóközpont jelképállatai- Hangya Dani és barátja, Mézi - nyújtanak segítséget. E kategóriában második helyezettet nem jutalmaztak. Harmadik helyezést ért el a budapesti Sas-hegyi Látogatóközpont, amely Buda ősi flórájának és faunájának valóságos, élő múzeuma. A látogatóközpontban interaktív játékok, természetfilmek segítik természeti értékek mélyebb megismerését.

Tanösvény kategóriában első helyezett a Balassagyarmaton található Nyírjesi Fűvészkert és Vadaspark tanösvénye lett, mely az ismeretterjesztést, oktatást és nevelést az ott élő állatok és növények szakszerű bemutatásával biztosítja. A látogatók megismerhetik az Ipoly menti tájra jellemző fafajokat, az ott élő madarakat, rovarokat, nagyvadakat. Ez hazánk első olyan arborétuma, ahol a telepített növények önfenntartó erdőtársulásokká válnak. Tematikusan három kontinens (Európa, Ázsia , Amerika) természeti értékeire épít, ezeket mutatja be.

Második helyezést ért el a kőszegi Tájvédelmi KörzetÉlő erdő” tanösvénye, mely a tájra jellemző növény- és állatvilágot, az élőlények egymással fennálló viszonyát mutatja be a látogatónak. A bemutatást interaktív elemek teszik élményszerűvé, befogadhatóbbá. A kategóriában harmadik helyezettet nem díjaztak.