Nagyívű Szent Imre Napok államtitkári részvétellel

 

Balassagyarmat. A Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző iskola esetében nem csupán üres szó az: nevelő iskola. Ahogyan az október 23-i ünnepkörben az intézményben vendégeskedő Csáky Pál, Szlovákia volt miniszterelnök- helyettese fogalmazott: ennek az iskolának kitapintható a szellemisége, másként viszonyul az élethez, világhoz, tudatosan tágítja a tanulók világlátását.

Az idei Szent Imre nap programbeli felépítése szintén ívet alkotott. Mint ismeretes: az iskola kilencezer könyvet gyűjtött össze nyár elején a Felvidéknek, s az adományt Apátújfaluban ünnepélyesen adták át. Csáky Pál író, politikus, államférfi a napokban teltházas előadást tartott a "Szent Imréseknek" arról: milyen a Felvidéken magyarnak lenni. A Szent Imre Napok keretében Gránitz Miklós fotóművész "A házsongárdi temető képekben" című kiállítását nyitotta meg Melo Ferenc igazgató, nagyszerű betekintést adva a több százéves kolozsvári nemzeti panteon történetéről, ott eltemetett nagyjainkról. Ezt követően az intézmény valamennyi tanulója néma csöndben hallgatta végig a tornateremben Szabó András előadóművész műsorát Ötágú síp címmel. Illyés Gyula szóhasználatában ez a metafora a Trianon utáni magyar irodalmi életet jelöli. A síp fő ága a korábbi területének egyharmadára zsugorodott anyaországban, mellékágai Erdélyben, Délvidéken, Felvidéken, és Illyés értelmezésében, a nyugati emigrációban szólalnak meg. Amikor 1989-ben némi levegőhöz jutottak kárpátaljai testvéreink, Ungváron lapjuknak önérzetesen a Hatodik Síp nevet adták. Horvátország és Szlovénia önállósulásával még tovább nőtt a sípok száma, s ha a Nyugatra szakadt magyarság irodalmára gondolunk, már alig-alig lehet számba venni ennek a sípnak a mellékágait. Az irodalmi összeállítás a szomszédos országok magyar irodalmából adott válogatást.

A tudatosan összeállított programot követően a nagytemplomban dr. Beer Miklós váci megyéspüspök celebrálta a szentmisét. A püspök atya beszédében arra intette az ifjúságot, hogy őrizzék meg a fiatalság csodáját, lendületét, hitét, legyenek krisztusi emberek, s adjanak hálát alma materüknek is. Majd Melo Ferenc igazgató szólt az egybegyűltekhez.

- "Isten hozta hív nyájához a főpásztort és atyát" - a régi népének soraival köszöntöm Püspök atyánkat a Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola tantestülete, diáksága és a szülők közössége nevében. Meg vagyunk győződve arról, hogy az iskolai ünnepségen való jelenléte, személyes példamutatása, tanítása elmélyítik bennünk mindazokat az erényeket, jó tulajdonságokat, amelyekkel névadónk, Szent Imre ékeskedett. Hisszük, hogy ezáltal mi is hozzájárulhatunk hazánk várva-várt felemelkedéséhez - fogalmazott az igazgató, aki külön szeretettel köszöntötte dr. Hoffmann Rózsa államtitkárasszonyt, aki az iskola régi barátjaként és pártfogójaként mindig figyelemmel kísérte az ott folyó oktató-nevelő munkát, országos teendői közepette is mindig talált időt arra, hogy segítsen. - Azért jöttünk ide, hogy iskolánk névadójára, Szent Imrére emlékezzünk.

Számunkra Szent Imre elsősorban a romlatlan, tiszta ifjúság szentje, akinek erényeire, alakjának igaz emlékére különösen most - eszményeit vesztett korunkban - van igazán szükségünk - hangsúlyozta Melo Ferenc, aki arról is beszámolt: nemes versengésre gyűltek össze az iskolák tanulói, mintegy 620 versenyző 31 iskolából.- Büszkén mondhatom, hogy rendezvényünk regionálissá és felvidéki barátaink érkezésével nemzetközi versennyé vált.

A most megrendezésre kerülő irodalmi-, hittan-, vers- és prózamondó, fordítási-, képzőművészeti-, ének-, sakk- és sportversenyeknek csak nyertesei lesznek. Nyertes a közönség is, amely meghallgatja a tudományos diákkörök, a meghívott tudományos munkatársak érdekes előadásait - emelte ki az igazgató, aki azt is elmondta: a Szent Imre iskola tantestülete és diákönkormányzata a 2012/13-as tanévtől Szent Imre díj néven egy kitüntetést alapított, amelyet minden évben a Szent Imre Napok alkalmából, az ünnepségsorozatot megnyitó szentmise keretében ad át az igazgató. A díjat az iskola tantestülete adományozza azoknak a személyeknek, akik tevékenységükkel, személyes példamutatásukkal, tekintélyükkel segítik az iskola nevelő-oktató munkáját, az iskola kapcsolatrendszerének gyarapodását, hozzájárulnak az iskola jó hírnevének öregbítéséhez.

A Szent Imre díj ezüstből készült kerek plakett, amely 40 milliméter átmérőjű, vastagsága 3 milliméter.A plakett középső részén Szent Imre arcképe, fölötte a Szent Imre díj, alatta a Balassagyarmat felirat található.

A 2013/2014-es tanévben, a tantestület döntése alapján négyen részesültek Szent Imre Díjban: dr. Hoffmann Rózsa, közoktatásért felelős államtitkár, Kovács Gábor iskolaalapító, nyugalmazott tanár, Jakab Mária igazgatóhelyettes, valamint Dudás Zoltán tanár, az idegen nyelvi munkaközösség vezetője.

Hoffmann Rózsa államtitkárasszony laudációjában elhangzott: munkájának eredményességét az általa meggyújtott "lámpák" jelzik. Az egyetem elvégzése után a Művelődési és Közoktatási Minisztériumban megtanulta, hogyan működik az oktatás irányítása, milyen területen kell és lehet rajta változtatni. Megszervezte az első nyolcosztályos gimnáziumot, példát mutatva, hogyan lehet magas színvonalon, a gyerekek érdekében feltámasztani egy régebbi, kiváló oktatási formát. Részt vett a Pedagógus Szakmai Etikai Kódex megalkotásában, hiszen lámpagyújtogatókra nemcsak a tanulóknak, hanem a tanároknak is szükségük van. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen a tanárképzés megreformálásával, a pedagógus szakvizsgára való felkészítés alapelveinek kidolgozásával rakta le az alapjait egy korszerű pedagógus képzésnek. A Katolikus Pedagógiai Intézet megbízásából kidolgozta a közoktatási intézmények komplex intézményellenőrzési- és értékelési programját.

- Iskolánkhoz különleges kapcsolat fűzi dr. Hoffmann Rózsát. A komplex intézményellenőrzési és értékelési program keretében 2001-ben vezetése alatt zajlott iskolánk ellenőrzése. Ittléte alatt megtapasztalhattuk, hogy milyen az, amikor a javítás, a jó szándék, a segítség elvei érvényesülnek egy vizsgálatnál és nem a rosszindulatú hibakeresés - fogalmazott a méltató, Melo Ferenc. A szentmisén méltatták Kovács Gábor töretlen küzdelmét az iskola megalapításáért, Jakab Mária és Dudás Zoltán pedagógiai elhivatottságát, az intézményhez való hűségét. Dr. Hoffmann Rózsa köszönő szavaiban arra intette a fiatalokat: legyenek fiatal magyar keresztények. - Ez az iskola szárnyalni tanít, Magyarország  pedig csak ilyen iskolákkal szárnyalhat- nyomatékosította az államtitkár.

Jámbor László, Apátújfalu polgármestere köszönetet mondott a kilencezer összegyűjtött könyvért, majd dr. Beer Miklós áldotta meg és szentelte fel az intézmény legújabb kincsét: Lencsés Zsolt festőművész nagyszabású, az épület templom felé néző falán látható, monumentális freskóját Szent Imréről.

 

Szabó Andrea