Szent Imrések a nógrádmarcali hulladékkezelő

 központban

2013. szeptember18-án iskolánk 10. osztálya tanulmányi kiránduláson vett részt. A kirándulás keretein belül betekintést nyerhettünk a nógrádmarcali hulladéktelep működésébe. Rögtön el is oszlattunk egy nagy tévhitet, miszerint a hulladék és a szemét ugyanazt jelenti. A két fogalom között azonban igenis van különbség, mivel a hulladék újrahasznosítható, a szemét viszont nem. Ebből adódik, hogy "Nincsen hulladék csak érték", mert a hulladékokban rengeteg érték van, ami újra felhasználható. Emellett a nap fő témája a komposztálás volt.

De mi is az a komposzt? Azt a földszerű sötétbarna színű anyagot nevezzük komposztnak, amely szerves hulladékokból, főképp növényi maradványokból mikroorganizmusok, gombák, és más talajlakó élőlények tevékenységének hatására jön létre.

 A komposztálásnál figyelni kell:

ˇ        az oxigénellátásra (a kevés oxigén anaerob folyamatot, azaz rothadást idéz elő),

ˇ        a nedvességtartalomra

ˇ        a szén-nitrogén arányra (ha a szén aránya kevesebb száraz faforgácsot, fakérget kell a komposzthoz adni, viszont ha a nitrogén aránya kevesebb, nedvdús növények nyesedékét kell a komposzthoz adagolni).

A komposztálás fő szakaszai:  

ˇ        bevezető szakasz: megkezdődik a lebomlás, a mikroorganizmusok felszaporodnak  (kb. 40 °C),

ˇ        lebontási szakasz: intenzív lebontás (65-70 °C),

ˇ        felépítési szakasz: a hőmérséklet csökken, szénhidrátok, fehérjék mellett a cellulóz bontása is megtörténik,

ˇ        érési szakasz: a hőmérséklet tovább csökken. A humuszképződés és a mineralizálódás is befejeződik.

A komposztálás előnyei:

ˇ        talajjavító szerepe van

ˇ        tápanyagban dús komposztot kapunk

ˇ        a tápanyagokat kötött formában tartalmazza

ˇ        a növények könnyen fel tudják venni belőle a tápanyagokat

ˇ        emellett a talaj vízháztartását is javítja

Komposztálni bárki tud otthon, aki családi házban lakik, melyhez kert is tartozik. A komposztáló telepet a kert egy sarkában kell kialakítani, félárnyékos helyen.

Komposztálható anyagok: gyümölcs, zöldség, krumpli, tojáshéj, kávézacc, vágott virág, elszáradt növények, gallyak, fűnyesedék, kerti gaz, karton stb.

Nem komposztálható anyagok: romlott hús, csont, állati ürülék, építési törmelék, szennyezett hulladékok, valamint dió,- és gesztenyefalevél stb.

A kirándulás során mindenki megismerhette a komposztálás, valamint az újrahasznosítás előnyeit. A komposztálás lényege: egészséges talaj → egészséges növény → egészséges állat → egészséges ember.

 

 

Kapás Gina

10. osztály