Ez történt az iskolában

A Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola - hagyományaihoz hűen - idén is teret adott értékes nevelő munkájának és a keresztény szellemiséget sugárzó sokrétű karitatív tevékenységének.

Mint minden tanévben, ősszel együtt kirándult az intézmény nevelő testülete a legkiválóbb tanulókkal, illetve azokkal a diákokkal, akik sokat tesznek az iskola közösségéért. A mintegy ötven fős csapat jutalomkirándulásának úti célja ezúttal Kassa volt, mely jövőre Európa kulturális fővárosa lesz. A maradandó élményeket nyújtó, egész napos kirándulás útiköltségét és az idegenvezetést is az iskola fizette, erőt adva a tanévkezdéshez diáknak és pedagógusnak egyaránt. Az előző tanév kitűnő és jeles tanulói jutalomkiránduláson vehettek részt a Tisza-tavi Ökocentrumban. Az 52 diákot az igazgató és három tanár kísérte.

A hit ajándékáért zarándokoltak a katolikus közoktatási intézmények diákjai, pedagógusai és szülői nemzeti kegyhelyünkre, Mátraverebély-Szentkútra szeptember 15-én. A zarándoklaton 29 intézményből több mint 2500-an vettek részt. A zarándoklat a Szentatya által meghirdetett Hit évének előkészítéseként több helyszínről, a környező települések templomaiból csillagtúrával indult. A Szent Imre iskola az esemény egyik fő szervezője és koordinálója volt. Az oktatási palettáját folytonosan bővíteni kívánó, tanévről tanévre megújuló intézmény 2010-ben a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolával együttműködve indította be a nappali OKJ-s képzést érettségi bizonyítvánnyal rendelkező 22 év alatti fiataloknak idegen nyelvi titkár, hulladékgazdálkodási technológus és idegenforgalmi szakmenedzser szakon.

Az idei tanévben is sokan jelentkeztek a képzésre. A hallgatók részt vettek az első terepgyakorlatokon. 14 idegenforgalmis és idegennyelvi titkár utazott a felvidéki Lukanényére Baráth Ferenc tanár úr szervezésében. A híres bortermelő községben egy helyi pincében Híves Róbert borgazda tartott  nekik előadást. Melo Ferenc igazgató Ipolytarnócra vitte a hallgatókat, hogy jobban megismerjék Nógrád megye örökségeit, idegenforgalmi nevezetességeit, s az ismeretterjesztő kiránduláson új ismeretekkel gazdagodjanak egy idegenvezető segítségével. A hulladékgazdálkodási technológusok a nógrádmarcali hulladékkezelő központban végezték szakmai gyakorlatukat.

Idén egy újabb kezdeményezéssel állt elő az iskola tanári közössége. Támogass könyvadománnyal! mottóval a felvidéki magyar iskolák diákjainak gyűjtöttek magyar nyelvű tankönyveket és szépirodalmi műveket. Több száz kötet vár szétosztásra. Nagyon sok magánszemély, intézmény segített az országból, többek között Pécsről, Celldömölkről, Kiskunhalasról, az ország plébániáiról. Vallásos témájú könyvek felajánlása is szép számmal megtörtént. Az értékes könyvadományt 2013 januárjában dr. Hoffmann Rózsa államtitkár jelenlétében a fővárosban ajánlja fel az intézmény. Az iskola tantestülete és diákönkormányzata úgy határozott: a 2012-13. tanévtől Szent Imre-díjat alapít azokat jutalmazva, akik sokat tettek a keresztény iskoláért. A Szent Imre Napokat megnyitó szentmisén Melo Ferenc igazgató elsőként dr. Beer Miklós váci megyéspüspöknek nyújtotta át az ezüst emlékplakettet. A püspök atya igazi lelkipásztorként áll ki az intézmény mellett.

Szent Imre-díjban részesült Nagy Ervinné, az intézmény nyugalmazott tanára is. A magyar-történelem szakos tanárnő a humán munkaközösség vezetőjeként, valamint a Talentum iskolai újság főszerkesztőjeként feladatának tekintette, hogy a keresztény és nemzeti értékeket élményszerű, megérthető közelségbe hozza a fiatalokhoz.

Úgyszintén átvehette az elismerést Lázár Béláné, az iskola gazdasági vezetője, aki 1992-től végzi munkáját odaadóan, fáradtságot nem ismerve. Több mint harminc iskola 620 tanulóját mozgatta meg a regionálissá, a felvidékiekkel együtt pedig nemzetközivé terebélyesedett Szent Imre Napok november 8-án és 9-én. Szolnokról, Ceglédről, Vácról, Tiszajenőről, Gödöllőről, Pécelről, az egész egyházmegyéből éppúgy képviseltették magukat a diákok, mint szerte Nógrád megyéből vagy a felvidéki Ipolyságról.  Mindenki nyert, aki részt vett a hittan-, vers- és prózamondó, fordítási-, képzőművészeti-, ének-, sakk- és sportversenyeken, a tudományos diákkörök és szakemberek előadásain, valamint az egész intézményt megmozgató vidám rádiós vetélkedőn, illetve a hangyaavatón. A Magyarországi Gedeon Társaság az Újszövetség egy-egy példányával ajándékozta mag az intézmény pedagógusait és diákságát. Decemberben rendezte meg az iskola az immár hagyománnyá vált véradását, melyen a pedagógusok és felnőttek vettek részt. Az évi két véradás szervesen hozzátartozik az intézmény karitatív tevékenységéhez. Az iskola tanárainak és dolgozóinak kisgyermekei Mikulás-csomagot kaptak, adventi hangversenyen vett részt az intézmény kórusa Lévárdi Beáta tanárnő karvezetésével, a Szent Imrések az idősek otthonában, a város által rendezett karácsonyi forgatagban, illetve a nagytemplomi Jézuska-váráson is betlehemeztek, s a rászoruló, hátrányos helyzetű gyermekek idén is örülhettek az iskola által hozzájuk eljuttatott karácsonyi ajándékoknak.

2012. ősz/tél

Szabó Andrea