SZENT ADORJÁN

ZENÉS JÁTÉK A VÉRTANÚ ÉLETÉRŐL

2019. május 19.

 

 

Szent Adorján a büntetés-végrehajtás védőszentje. A büntetés-végrehajtás Szent Adorján millenniumi éve 2019. A zalavári Szent Adorján bazilika újraszentelése 1000. évfordulójának ünneplése jó alkalom a vértanú életének, legendájának bemutatására.

 

Országosan húszezer fogvatartott van, a több mint 40 000 gyerek rendkívül megszenvedi a családfő hiányát. Anyagi problémákat okoz a családfenntartó távolléte. Érzelmi válságot hozhat, hogy a férj és apa hiányzik a családból. A Balassagyarmati Fegyház és Börtön törekszik arra, hogy segítse a fogvatartottak és családjaik kapcsolattartását programokkal, gyerekbarát látogatóhelyiséggel, családi beszélőkkel.

 

Idén nyáron a Balassagyarmati Fegyház és Börtön és Böjte Csaba ferences rendi szerzetes testvér zenei tábort szervez elítéltek gyermekei és erdélyi gyermekek részére Nyírjesben. Ehhez a nemes célhoz járult hozzá a Balassagyarmati Fegyház és Börtön fogvatartottjainak színjátszó köre a Szent Adorján című, a vértanú életének legendáját felidéző zenés játék ősbemutatójával. Előzetesen már hírt adtunk az eseményről.

 

A Vármegyeházán tartott jótékonysági előadást Deák Ferenc r. k. börtönlelkész ajánlotta a közönség figyelmébe. Köszöntőjében felvázolta Szent Adorján alakját és az ókeresztény vértanúk tanúságtételét.

 

Ha engem üldöznek, titeket is üldözni fognak - mondta Jézus. A hívők közel három évszázadon át megtapasztalták mindennek kemény valóságát a Római Birodalomban. Az üldözés nem volt állandó, közben hosszabb békés korszakok is váltották egymást. Nem terjedt ki az egész Birodalomra, hol ebben, hol abban a provinciában lángolt fel. A keresztények elleni vád mindössze annyi volt, hogy nem alkalmazkodtak az állami törvényekhez, nem áldoztak az isteneknek, főként a császár szobrainak. Tertullianus szerint: Az üldözések egyetlen oka a nomen christianum, 'a keresztény név'. A kínzások válogatottak voltak, ahogy a kivégzési módok is: tűzhalál, lefejezés, elevenen megsütés, cirkuszban vadállatok elé vetés. Ők azonban hősiesen kitartottak, úgyhogy haláluk nem vereségnek, hanem győzelemnek számított - sokszor a pogány nézők előtt is. A vértanúk azok, akik Krisztusért haltak meg. Noha az üldözés igazságtalan, szögezte le az ókori szerző, mégsem árthat a keresztényeknek, sőt, kiontott vérük az új keresztények magvetésévé válik. Nézzétek, úgy küldelek titeket, mint bárányokat a farkasok közé. Legyetek tehát okosak, mint a kígyók, és szelídek, mint a galambok. Az emberekkel szemben legyetek óvatosak, mert bíróság elé állítanak, zsinagógáikban megostoroznak benneteket. Miattam királyok és helytartók elé hurcolnak, hogy tegyetek előttük tanúságot - írta Szent Máté evangélista.

 

 

 

P. Böjte Csaba OFM és Várnagy Andrea zongoraművész

 

 

A Balassagyarmati Fegyház és Börtön színjátszó köre Szent Adorján című zenés játékában közreműködött Várnagy Andrea zongoraművész és Szűts István zeneszerző, a Kormorán együttes tagja. A verseket Tóth Sándor írta.

 

Szent Adorján kisázsiai születésű katonatiszt, a keresztényellenes Maximianus császár főhivatalnoka volt Nikomédiában. A császári palotából való kilátást zavarta a keresztények impozáns bazilikája. A karhatalom néhány óra alatt megszállta a templomot, kifosztotta, majd romhalmazzá tette. A liturgikus textíliákat és a szent könyveket elégették. Nikomédia és környéke sok vértanút adott.

Adorján, aki korábban maga is üldözte a keresztényeket, megtért, de keresztény hite miatt 304 körül őt is börtönbe vetették. Natália, a felesége, a keresztényüldözés miatt nem fedte fel, hogy már ő korábban megtért. Adorjánt kivégezték, lábszárát üllőn összetörték, karjait bárddal levágták. Földi maradványait Konstantinápolyba, majd onnan a 7. században Rómába szállították.

Szent Adorjánt Magyarországon a legkorábbi hazai templomvédőszentek között tisztelik. Jelképei: üllő, kard, bárd, lobogó, levágott kéz, illetve az oroszlán, mint a keresztény hitnek bátor védelmezője.

https://jelesnapok.oszk.hu/prod/SZERKEZET/09szeptember/sz_unnepek/sz8_sztadorjan/Szent_Adorjan.jpg

 

Illusztráció a Pannonhalmán őrzött Legenda Aurea Sanctorum című ősnyomtatványból (1482)

Mit tanít számunkra az első századok vértanúja? Amikor a keresztények valóban kovásszá, fénnyé és a föld sójává tudnak válni, akkor úgy, mint Jézus, ők is üldözés tárgyává válnak, ők is az "ellentmondás jele" lesznek. A testvéri együttélés, a szeretet, a hit, a kicsik és szegények szolgálata melletti döntés, amelyek a keresztény közösségek létét fémjelzik, olykor erőszakos ellenszenvet váltanak ki. Milyen hasznos tehát azok tanúságtételére tekinteni, akik előttünk már a hősies hűség jelét adták!

 

Képek a fogvatartottak fergeteges sikerű előadásából:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Budai István dandártábornok, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön parancsnoka értékelte és elismerte a fogvatartottak több hónapi munkával színpadra állított sikeres előadását.

 

 

 

 

Böjte Csaba testvér meghatottan köszönte meg a remek előadást. Együttérzését fejezte ki, hiszen a politika őt is elválasztotta gyermekkorában hét évre édesapjától. Kiemelte, hogy csoda, de mindenki jónak születik. Ez a hite most ismét megerősödött az előadás láttán. Javasolta, hogy minőségi felvétel készüljön a műsorról, amit karácsonyi ajándékként a családok megkaphatnának. Jónak látná, ha az előadást a többi b v. intézetben is bemutatnák.

A nézőközönség soraiban nagyrészt a fogvatartottak családjai ültek. Az előadás után Budai István parancsnok rendkívüli beszélőt engedélyezett a családok számára.

 

További képek az előadásról itt tekinthetők meg.

 

Megindító képek és tanúságtétel címmel részletes beszámolót közölt az eseményről a Magyar Kurír.

 

 

 

Összeállította és fotók: Nagy Angela

2019. május 20.