A Szabadtéri Néprajzi Múzeumban első alkalommal találkoztak
a szellemi kulturális örökség megyei szakmai referensei

 

 

2011. január 26-án rendezték meg Szentendrén, a szellemi kulturális örökség szakmai referenseinek első találkozóját. A találkozón egy kivételével minden, összesen 18 megye képviselte magát. A főként néprajzosokból álló szakemberek a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban működő Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság munkáját fogják segíteni.

 

A Múzeum 2009 óta gazdája annak az ágazati feladatnak, melynek során a szellemi kulturális örökség megőrzéséért létrejött 2003-as UNESCO egyezmény végrehajtásából adódó állami feladatok között a szakmai megvalósítást koordinálja országos szinten. A magyarországi gyakorlat során a szellemi kulturális örökség számbavétele és a megőrzési stratégiák kidolgozása az örökségüket gyakorló és hordozó közösségek bevonásával valósul meg. E közösségekkel és az őket segítő helyi szakemberekkel való minél aktívabb és széleskörű kommunikáció (kapcsolatfelvétel és együttműködés) érdekében a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság a Megyei Múzeumok Igazgatóságának hálózatát vonja be a munkába.

 

E megyei múzeumi rendszerhez tartozó vidéki intézmények szakmai munkatársainak feladata lesz a szellemi kulturális örökség jelentőségének minél szélesebbkörű tudatosítása, az érintett közösségek megszólítása, ösztönzése a saját örökségük megőrzésére, számbavételére, továbbá a helyi szakemberek bevonása az önkéntes szakmai hálózatba, valamint megyei és regionális szakmai fórumok, kiállítások, workshopok rendezése, ahol az egyezmény célkitűzéseit és a hazai megvalósítás lépéseit mutathatják be az Igazgatóság munkatársaival közösen.

 

A szakmai referensek feladata lesz az érdeklődő közösségek és helyi szakemberek segítése olyan kérdésekben, mint a kulturális örökség helybeni megőrzésének lehetőségei, az ezzel kapcsolatos ismeretek bevonása a helyi oktatási, közművelődési programokba, vagy az adott örökség-elem nemzeti jegyzékre jelölésének módja és eljárásrendje.

 

A megyei szakmai referensek ezáltal hivatalos megbízás és felhatalmazás alapján állami feladatot hajtanak végre, melynek szakmai koordinálását a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága látja el.

 

A nagy sikerű, tartalmas szakmai kérdéseket is felvető, tájékoztató céllal megrendezett első találkozón Mihályfi László a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Kulturális Örökségvédelmi Főosztályának vezetője köszöntötte a résztvevőket, majd Dr. Cseri Miklós a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója és Dr. Csonka-Takács Eszter a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság igazgatója tartott szakmai bevezetést és ismertette a hosszútávú és a 2011-re szóló feladatokat.

 

A megyei szakmai referensi hálózat működéséről, a tagok elérhetőségéről a www.szellemiorokseg.hu honlapon kaphatnak tájékoztatást az érdeklődők.

 

 

 

Közreadta: Dr. Lengyel Ágnes igazgató, Palóc Múzeum