Szellemi hidak épülnek

Több ezer könyv a Felvidéknek

 

2012. őszén - sokrétű karitatív tevékenységét gazdagítva - új kezdeményezéssel állt elő a Szent Imre Keresztény Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola tanári közössége. Támogass könyvadománnyal! mottóval a felvidéki magyar iskolák diákjai számára magyar nyelvű tankönyvek, szépirodalmi művek, szakkönyvek gyűjtésébe kezdtek. Balassagyarmaton, a környék településein is elhelyezték felhívásukat, melyet az ország több részére elküldtek, főleg tankönyv kiadással foglalkozó cégeknek, középiskoláknak, plébániáknak és önkormányzatoknak. Nem várt siker koronázta a kérést: helybeliek szatyrokkal hozták be az iskolába a könyveket, nagyon sok magánszemély, intézmény segített az országból, Pécsről, Celldömölkről, Kiskunhalasról, plébániákról. Az akció során nem kevesebb, mint kilencezer könyv gyűlt össze a Polgárok Balassagyarmatért Alapítvány és a Rákóczi Szövetség támogatásával.

 

A képen balról jobbra: Balla Mihály,  Meloné Varsi Ágnes, Melo Ferenc, Lencsés Zsolt, dr. Budai István, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön igazgatója, dr. Czimbalmos István, dr. Stella Leontin, a kép jobb szélén Csáky Pál

A szép és nemes célokat szolgáló adományt ünnepélyes keretek között adta át az iskola vezetősége a felvidéki Apátújfaluban 2013. május 26-án. A község templomában dr. Stella Leontin balassagyarmati kanonok-plébános tartott rövid igeliturgiát, melynek során megáldotta a könyveket.

- A Biblia a könyvek könyve, a szegény ember drága kincse. Minden könyv a Biblia gyermeke, Isten üzenete - fejtette ki a kanonok, aki Szent Jeromost és Goethét idézve elmondta: a könyv az életünkre vonatkozó használati utasítás, kincsesláda, mely a szépet, az igazat, a jót hirdeti, s a könyvben rejlő szépség Isten vigaszt adó ujjlenyomata.

-– Szakrális jellege van a könyvnek, hidakat lehet építeni általa, közösséget teremtve, a múlt bajait feledve, a jövőt építve - hangsúlyozta dr. Stella Leontin, köszönetet mondva Melo Ferencnek, az iskola igazgatójának a szép kezdeményezésért.

- Kívánom, hogy a könyvek olvasói erősödjenek kereszténységben és magyarságban - tette hozzá a plébános. A település kultúrházában Jámbor László, Apátújfalu polgármestere köszöntötte a szépszámú vendégsereget, köztük magas rangú politikusokat és környékbeli polgármestereket.

- A felvidéki magyar iskoláknak esze ágába se jutott volna, hogy plafonig érő, kilencezer kötetnyi könyvet kapnak az anyaországtól. E csodálatos csomagot a Csemadok területi választmánya és a Magyar Közösség Pártja járási vezetése segítségével juttatjuk el a kelet-szlovákiai iskolákba. E munkanélküliségtől szenvedő, szegény területen különösen nagy kincs a könyv - mondta a polgármester.

Balla Mihály országgyűlési képviselő a határ két oldalán megszülető együttműködés, barátság szimbólumának nevezte az akciót.

- A könyv mindenki számára boldogságot és örömet ad, de a legfontosabb a szeretet, az együvé tartozás érzése - nyomatékosította a képviselő.

Csáky Pál, az MKP országos elnökségének tagja, Szlovákia egykori miniszterelnök-helyettese úgy fogalmazott: az éli túl az évezredeket, aki becsüli a könyvet, a könyvesházat és az iskolát.

- Mi, magyarok, akkor voltunk erősek, amikor megbecsültük önmagunkat, kultúránkat, tudásunkat. Azt üzenjük innen, Apátújfaluból, hogy ez a nemzet élni akar, s e gyűjtés által a szellemi újraegyesítés egy fontos lépcsője valósult meg - szögezte le a politikus, aki saját könyveivel gyarapította a gyűjteményt, s az ötletgazdának, Melo Ferenc igazgatónak is átnyújtotta Csend és lélek című művét.

Lencsés Zsolt festőművész, a Polgárok Balassagyarmatért Alapítvány alelnöke arról a kulturális hídról beszélt, mely az anyaország és a Felvidék közt erősödni látszik, akár közös pályázatokon keresztül is. Mint az ARTTÉKA Művészet Határok Nélkül Egyesület elnöke, Lencsés Zsolt elmondta:

A harangok nem ismernek határokat elnevezésű pályázat keretében, melynek konzorciumi partnerei az egyesületen kívül Terény és Apátújfalu községek önkormányzatai, illetve a Balassagyarmati Fegyház és Börtön, Apátújfaluban új faluközpont, harangláb és sétány épül meg.

Melo  Ferenc, a Szent Imre iskola igazgatója Vörösmartyt idézte:

Ment-e a könyvek által előbbre a világ?

- Mi igennel válaszolunk, haladásunk, fejlődésünk záloga a könyv, a benne megfogalmazott tudással, a példával, a nevelés, a jövő nemzedéke formálásának lehetőségével. Mivel igen fontosnak tartjuk a könyvet, azt akarjuk, hogy mindenki hozzájusson - lehetőleg anyanyelvén - a lélek eme orvosságához - mondta az iskola vezetője, hozzátéve: az Ipoly két oldalán élő palócok közös történelmű, közös kultúrájú, közös nyelven beszélő magyarok.

- A mai napon ezt az egymásra találást is ünnepeljük, s ünnepeljük azokat is, akik hozták, küldték a könyveket, hogy megerősítsék a felvidéki magyarok az anyanemzethez való kötődését. Az intézmény vezetője a jövőbeli feladatokra utalva a folyamatos és egyre bővülő együttműködésről, a magyarországi és szlovákiai diákok közös vetélkedéséről, együtt olvasásáról, együtt szórakozásáról is szólt.

Az ünnepség végén Melo Ferenc és dr. Czimbalmos István, a Polgárok Balassagyarmatért Alapítvány elnöke együtt adták át Balogh Gábornak, a Csemadok területi választmányi elnökének és Palik Lászlónak, az MKP járási elnökének a könyvadományt, majd a Szent Imre iskola diákjai köszöntötték műsorukkal a felvidékieket.

 

Írta: Szabó Andrea

2013. május