Elhunyt Dr. Szabó Péter

 

Nagy veszteség érte történelemtanításunkat. 56 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Dr. Szabó Péter, az ELTE BTK Történeti Intézete Középkori és Kora Újkori Magyar Történelem Tanszékének habilitált egyetemi docense, akit általános és középiskolai történelemtanárok és tanulók sokasága ismerhetett tankönyvei és tanári munkássága révén.

 

Szabó Péter 1957-2013

 

Bár szinte egész - sajnálatosan rövidre sikerült - életét a felsőoktatásban, zömmel a tanárképzésben töltötte, munkássága ezer szálon közvetlenül is kötődött a közoktatáshoz. Azon kevesek közé tartozott, aki általános és középiskolásoknak egyaránt sikeres, értékálló történelemtankönyveket tudott írni a rendszerváltozást követően. Rendszeresen publikált a Történelemtanítás elődjében, a Závodszky Géza által szerkesztett „Módszertani Lapok. Történelem”-ben. Tanártovábbképzések kedvelt előadója is volt. De nem csak kiváló előadó, hanem nagyszerűen író történész, művészettörténész is volt, aki nemcsak hallgatóságát, de olvasóközönségét egyaránt képes volt magával ragadni. Minden műfajban nagyszerűt alkotott. Szakcikkei és szakkönyvei mellett mestere volt az ismeretterjesztésnek, a szakmai konferenciák megmérettetései mellett a népszerű tudományos előadásoknak is. Erdély fejedelmeiről és történetéről szóló könyvei, művelődéstörténeti témájú írásai sokáig alapművek lesznek. Szívesen nyitott meg tárlatokat, kiállításokat, melyeken nagyszerűen tudta érvényesíteni történészi kvalitásai mellett magas szintű művészettörténészi képzettségét és szuggesztív egyéniségét is.

Pályája egyenes ívű és szinte töretlen volt. Történelemből Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny győztesként lett az ELTE BTK hallgatója, és jeles eredménnyel végzett 1982-ben. Előbb a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutató Csoportjának volt a tudományos ösztöndíjasa, majd - rövid pozsonyi és nagyszombati levéltári kutatást követően - a Színház és Filmművészeti Főiskolán tanított. 1984 és 1987 között a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Művészettudományi Intézetének adjunktusa volt. Történésszé az ELTE Tanárképző Főiskolai Karán érett, ahol 1988-tól annak 2003-as megszűnéséig volt az egyébként is népszerű Történelem Tanszék egyik - a hallgatók által legkedveltebb és legelismertebb - tanára. 2003 óta tanított az ELTE BTK-n, 2005-től a Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék oktatójaként.

Egyetemi doktor 1986-ban lett, 1997-ben PhD minősítést szerzett, 2011-ben habilitált. Számos közéleti tisztséget is betöltött. Volt az MTA Művészettörténeti Bizottságának titkára, minisztériumi történelem-tankönyvi referens, hosszú éveken keresztül az OKTV Történelem Szekciójának zsűritagja, sőt elnöke is. Évekig volt a Magyar Akkreditációs Bizottság Történelmi Szekciójának a referense. Kutatott Párizsban és Bécsben.

Szabó Péter élete azonban elsősorban a tanítás volt. Őt nemcsak a tananyag, hanem a befogadók személyisége is érdekelte. Ezt főiskolai és egyetemi hallgatók több generációja tudja igazolni, akikkel szoros szakmai, sőt többször baráti kapcsolatot tudott teremteni. Sok ilyen tudós-pedagógus személyiségre lenne szüksége felsőoktatásunknak.

Emlékét kegyelettel megőrizzük!

Tanári személyisége pedig hajdani tanítványaiban él tovább.

 

forrás: www.tortenelemtanitas.hu