Új Szabó Lőrinc emléktábla Balassagyarmaton

 

Formabontó helyen, a csonkán álló Madách híd pillérjénél avatták fel 2010. október 9-én Szabó Lőrinc emléktábláját, a költő halálának 110. évfordulóján.

 

SzabóLőrinc4.JPG

Gyenes Gábor képzőművész alkotásán, Szabó Lőrinc: A híd alatt c. versének egyik versrészletét is olvashatjuk:

Az Ipolyon át fahíd vezetett.
Nyáron a folyó megkeskenyedett,
s kétoldalt, lent, a parti homokon
 csibészek
leskelődtek
.

 

SzabóLőrinc 3.JPG

Az alábbiakban közzétesszük Szabó Andreának a www.nport.hu oldalon megjelent cikkét az ünnepségről.

Fotó: Nagy László

 

A Templom utca 10. mellett most már egy másik tábla is hirdeti: itt, az Ipoly árterületén gyerekeskedett a XX. századi magyar líra egyik szellemóriása, aki Balassagyarmatot, mint Tündérvárost vonultatta be a halhatatlanságba.

Budapesten lettem ember, Debrecenben voltam diák, Balassagyarmaton kezdtem az elemit. A három város közül nekem Balassagyarmat a legköltőibb és legkedvesebb. Balassagyarmat számomra tündérváros - idézte a költőt köszöntő beszédében Medvácz Lajos polgármester, aki megemlékezett arról: Szabó Lőrinc költészetének egyik ihletője az Ipoly, amely közel volt egykori házukhoz, s a magyar irodalom nagy alakja később is gyakran felkereste a világlátását megalapozó helyszíneket, amelyek lírája sarokköveit adták.

Mizser Attila, a Palócföld folyóirat főszerkesztője saját versével tisztelgett a költő emléke előtt, majd L. Simon László író, költő, a Magyar Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke idézte meg az átható erejű költő alakját. Az irodalmár Proust szavaival élve úgy fogalmazott: amire nem emlékszünk, az nem létezik.

- Nagy szükség van az emlékállításra. Legfontosabb feladatunk szellemi és kulturális téren van, e nélkül nem válhatunk erős és büszke nemzetté. Kulturális értelemben kell újra egyesülnünk, s talán megvalósul e szimbolikus helyen, e semmibe vezető hídnál a nemzet lelki újraegyesítése - fogalmazott a Madách-híd sehova nem vezető, megmaradt szakaszára utalva L. Simon László, külön is megköszönve a felvidékiek jelenlétét és támogatását.

A kassai Rovás Polgári Társulás-ROVART Galéria, a Palócföld irodalmi, művészeti, közéleti folyóirat, a miskolci Szabó Lőrinc Kutatóhely, a budapesti Szabó Lőrinc Alapítvány, illetve Balassagyarmat város önkormányzata által állított, Gyenes Gábor képzőművész tervezte táblát dr. Kabdebó Lóránt irodalomtörténész, a Szabó Lőrinc Kutatóhely vezetője és Ropolyi Lajos, a Szabó Lőrinc Alapítvány kuratóriumának elnöke leplezte le. Nagy Csilla irodalomtörténész a táblát egy új generáció mementójaként aposztrofálta, mely a város álmának újragondolása, s a létező hagyomány mellett alkalmat ad egy új hagyomány elindítására is. Szászi Zoltán író, költő, a Rovás Polgári Társulás alelnöke zárszavában hálásan megköszönte a határon túli magyaroknak az emléktábla felállításának anyagi és erkölcsi támogatását.

A Tücsökzene című versciklust a Szabó Lőrinc Általános Iskola tanulói idézték meg, majd a jelen lévő intézmények, civil szervezetek megkoszorúzták a város új irodalmi emlékhelyét.

Szabó Lőrinc2.JPG

(Szabó Andrea írása a www.nport.hu oldalról).