Hírek az 1945 utáni Balassagyarmatról

Vasutasotthont avattak Balassagyarmaton. Az épületet a fűtőház személyzete emelte

Népszabadság

1946. augusztus 25.

Szöktetés a Markó utcából - amerikai rendszámú autón

A belügyminisztérium, sajtóosztálya közli:

Turánszky István balassagyarmati lakos 1947 augusztus 1-én délben Balassagyarmat főutcáján, több helybeli lakos jelenlétében gyalázta a demokratikus magyar köztársaságot. A hatósági közegek felszólítására, hogy igazolja magát, súlyosan becsületsértő kifejezéseket használt a köztársasági elnök személyével kapcsolatban. Turánszky kijelentéseit az egybegyűlt tömeg érthető felháborodással fogadta. Végül is Turánszky amerikai útlevelet mutatott fel igazolására.

A balassagyarmati kapitányság államvédelmi osztályán még aznap részletes tanúvallomási jegyzőkönyvet vettek fel mindazoktól, akik szem- és fültanúi voltak az utcajelenetnek. Ezek úján Turánszkyt előállították és Budapestre szállították, hogy átadják a népügyészségnek.

A népügyészségről Turánszkyt kihallgatás céljából át akarták kísérni az államvédelmi osztályra. Amikor Turánszky és az öt kísérő rendőrnyomozó kiléptek a népügyészség Markó utcai épületéből, két ismeretlen férfi és egy nő elragadták Turánszkyt és betuszkolták az épület előtt várakozó amerikai rendszámú gépkocsiba. A gépkocsi Turánszkyval, a két férfivel és a nővel egyetemben elhajtott. (MTI)

Szabad Nép

1947. augusztus 5.

Tildy Zoltán harangja a balassagyarmati református templomban

Tildy Zoltán köztársasági elnök, akinek édesatyja hosszabb ideig tanítóskodott Balassagyarmaton, most atyja emlékére harangot adományozott a balassagyarmati református egyháznak. A harangot, továbbá a megújított orgonát és a helyreállított gyülekezeti otthont vasárnap szentelték fel. A fellobogózott város lakossága meleg szeretettel fogadta a köztársasági elnököt, akit Szentgyörgyi Károly polgármester üdvözölt. A virágokkal feldíszített harangot Győry Elemér dunántúli püspök szentelte fel, a gyülekezeti otthont Péter János budapesti lelkész. A házavatás után a köztársasági elnök kiment a temetőbe édesanyja sírjához.

Friss Újság

1947. november 25.