A leváltás megtörtént, felejtse el...

Rendőrkapitányok jönnek és mennek.....Balassagyarmaton (is)

 

A balassagyarmati székhelyű IpolyTv honlapja tette először közzé, hogy 2015. március 10-i hatállyal leváltották Döme Zsolt alezredest, a balassagyarmati Rendőrkapitányság 2013 közepén kinevezett vezetőjét, akinek helyére Csík Csaba alezredes került.

A Gyarmati Hírek 2015. márciusi címlapján már az új főkapitányt láthattuk, belül pedig nagyinterjút Csík Csaba életútjáról, terveiről.

Azt, hogy a vezetőváltással kapcsolatos döntésnek már volt előszele a megyeszékhelyi főkapitányság felől, mutatja az is, hogy Balassagyarmat Város Önkormányzatának 2015. I. félévi üléstervében a 2015. február 26-i ülésre még szerepelt az a napirendi pont, amelyben a Városi Rendőrkapitányság tevékenységéről, a közbiztonság helyzetéről címmel hangzott volna el Döme Zsolt beszámolója, azonban a tárgynapi ülés meghívójából végül ez a pont kikerült.

 

Ismerve a városi honlapon a testületi ülések meghívóinak, jegyzőkönyveinek közzétételével kapcsolatos jelentős késéseket, pontatlanságokat, még az is megtörténhetett volna, hogy a beszámoló lezajlott, ráadásul Döme Zsolt részvételével, de azért ez mégsem így esett meg.

 

Az újabb fejleményről sem a városi honlapról értesülhettünk, hanem Hegedűs Henrik blogjából, aki a Városháza nagykapujára kitett hirdetményből tájékozódhatott arról, hogy a 2015. március 26-i testületi ülésen kerül sor az elmaradt beszámolóra.

 

Ezen Csík Csaba és Ferencsik Rajmund alezredes, megyei főkapitány-helyettes voltak jelen a szerv részéről, a testület pedig megismerkedhetett a mintegy húsz oldal terjedelmű, részletes statisztikákkal kiegészített írásos beszámolóval, amelynek egyik legfontosabb elemét a bűnügyi mutatók jelentették. - írta Hegedűs.

 

Ezek viszont a korábbi időszak eredményeit igazolták, azt, hogy 2014-ben 1000 alá csökkent éves szinten a kapitányság területén elkövetett, regisztrált bűncselekmények száma, és ezen a téren tíz éve nem volt ilyen kedvező a helyzet, ráadásul a nyomozások eredményessége is javult: 2014-ben az illetékességi területen mindössze egyetlen emberölés történt, és a testi sértéses ügyek között sem akadt halált okozó. A rablási esetek mindegyikében fülön csípték a tettest.

 

Sajnos a részletes beszámolót 2014-ről, ahogy a korábbi évekről sem sikerült a városi honlapon megtalálni.

 

De mi válthatta ki akkor a rendőrkapitány-váltást, ha az eredmények ilyen dicséretesek?

 

Ez az ipolyinfo.com szerkesztőségét is foglalkoztatta, és 2015. március 30-i hírükben megszellőztették, hogy a megyei főkapitány, Dr. Nagy László ezredes döntött Döme Zsolt eltávolításáról, mivel egyesek szerint a bűnügyi osztály tevékenységével voltak elégedetlenek szakmai körben, mások szerint a megyei főkapitány személyes motivációja is közrejátszott Döme Zsolt menesztésében, mert egy helyi rendezvényen nem olvasták fel a főkapitány nevét.

 

Dr. Nagy László 2013. szeptember 16-i hatállyal vette át a megyei kapitányság vezetését, de előtte, megbízott megyei főkapitányként már ugyanott dolgozott.

 

Az új megyei főkapitány rövid ideig a váci Rendőrkapitányság vezetői posztján szolgált mielőtt Salgótarjánba kinevezték. Ezen az állomáshelyén jelen sorok írójának is módja volt személyes meghallgatást kérve találkozni vele. Sorozatbetörések károsultjaként próbáltam 2013 elején némi stratégiaváltásra ösztökélni a felderítésben a kapitányt, semmitmondó válaszai nem leptek meg, az inkább, hogy nekem és a hasonszőrű károsultaknak, ha a kialakult helyzet nem tetszik felkiáltással, az ingatlanok eladásának megfontolását tanácsolta.

 

Utólag belátom, mindennek mégis csak volt praktikuma, de feletteseinek bizonyára ennél még használhatóbb javaslatokkal élhetett, hiszen ezt követően immár megyei kinevezéséről, majd az eredményes nógrádi adatokról olvashattam.

 

Hegedűs Henrik a blogjában arról is írt, hogy a városatyák az ülésen azt firtatták, a közvélemény számára „publikus-e” a felmentési indok?

Ferencsik Rajmund egyértelműen kijelentette: dr. Nagy László megyei főkapitány személyesen, saját hatáskörben döntött a cseréről, így erről csak ő adhat tájékoztatást.

 

Az 1994. évi rendőrségi törvény szerint  .... helyi rendőri szerv vezetőjének kinevezését megelőzően a kinevezési jogkör gyakorlója kikéri az illetékességi területen működő települési .....önkormányzatok képviselő-testületének....a véleményét. Ha a települési önkormányzatok többsége.... a kinevezéssel szemben foglal állást, és a kinevezési jogkör gyakorlója nem állít újabb jelöltet, döntése szakmai indokairól az érintett önkormányzatokat állásfoglalásban tájékoztatja.

 

Bár senki nem vonta kétségbe, de a megyei rendőrkapitány a törvény szerint járt el, a felmentés indokát csak akkor köteles közölni, ha a települések többsége a felmentést/kinevezést kifogásolja, ez pedig Balassagyarmaton biztosan nem történt meg, ahogyan bizonyára  az illetékességi terület más településein sem.

 

A Belügyminisztérium egyébként a rendőri kinevezések ügyében évek óta a rotáció elvét követi, a helyi, "mélyebb beágyazottság" elkerülésére időszakonként cseréli a vezetőket.

 

Az, hogy Döme Zsolt leváltása, Csík Csaba kinevezése ennek a stratégiának a részét képezte és kevésbé a személyes motiváció játszhatott szerepet, mint  az ipolyinfo.com-nak név nélkül nyilatkozók vélték, csak remélhetjük.

 

Remélhetőleg, hogy a döntéseket igazolva a 2015. évi bűnügyi felderítési adatok még tovább javulnak Csík Csaba ill. Dr. Nagy László vezette állomány sikeres munkája révén.

 

És ez valamennyiünk érdeke.

 

Döme Zsolt pedig új állomáshelyén bizonyíthatja, kiváló rendőr. Azt, hogy hol, még nem tudhatjuk. Talán éppen egy megyei kapitányság élén.

Hiszen rendőrkapitányok jönnek és mennek...

 

2015. március

Összeállította: Nagy László