Párkányi Raab Péter készítette a Zeneakadémia előtt álló Solti György szobrot

2013. október 22.

 

 

 

A felújított Zeneakadémia átadása előtti órákban felavatták a világhírű karmesternek, Solti Györgynek, Sir Georg Soltinak emléket állító szobrot, térkompozíciót, amelyet Párkányi Raab Péter szobrászművész készített.

A műalkotást a karmester özvegye Lady Valerie Solti és Martonyi János külügyminiszter leplezték le.

Az 550 kg-os, bronzból készült, 305 centiméter magas alkotás kőlapon áll a Liszt Ferenc téren, a Zeneakadémia épülete előtt.

fotó: MTI Beliczay László

Rendkívül meglepő volt a felkérés, és megtisztelő a kiválasztás módja. Lady Valerie Soltinak bemutatták több szobrász munkásságát, miután ezeket áttekintette, ő döntött mellettem - mondta el az MTI-nek Párkányi Raab Péter.

Elkezdtem egy sorozatot, az úgynevezett keretes szobrokat. A térben elhelyezett keretbe komponálom bele az arc- és kézrészleteket. Ide is ilyet szántam, annyival nagyobb léptékben, hogy nem csupán Solti György portréja és két keze jelenik meg benne. A műleírásomban is megfogalmaztam: fontosnak tartom, hogy a mű reflektáljon az épületre és a zenére, valamint hogy a szobor magáért beszéljen. Azt is tájékoztassa, hogy ki volt Solti György, aki mit sem tud róla. Ebben a keretben a zene örvénylik, hullámzik a központi személyiség körül. Hangszerek, egy énekes, sőt egy hallgatót imitáló arctöredék is megjelenik a kompozícióban - árult el részleteket a kompozícióról a művész.

 

 

Párkányi Raab Péter 1967-ben Balassagyarmaton született, a Balassi Bálint Gimnáziumban érettségizett, 1995-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán. Jellemzően tradicionális kisplasztikákat, kiállítótermi közegbe helyezett kompozíciókat és monumentális alkotásokat készít, kőből, fából, illetve bronzból. Alkotásai bravúros formakezeléssel komponáltak, a nagy technikai tudással rendelkező művész legfontosabb jellemzője a figuraközpontúság. A művész számos köztéri szobra látható hazánkban, mint például a Nemzeti Színház parkjában található színészeket ábrázoló szobrok közül a Gobbi Hildáról, Soós Imréről, Tímár Józsefről, Bessenyei Ferencről készült alkotások, de az ország sok városában és külföldön is megtalálhatók Párkányi alkotásai.

Balassagyarmaton is több köztári alkotása áll, köztük a Civitas Fortissima emlékszobor és a hajdani gimnáziumának udvarában felállított Balassi szobor.

 

2013. október

Összeállította: Nagy László

forrás: MTI

Jelöletlen fotók: Nagy László