Negyedszázados a Palóc Társaság pályázati kiírása a

Magyar Kultúra Napja tiszteletére

A Palóc Társaság a Magyar Kultúra Napja – január 22-e – tiszteletére immár 25. alkalommal hirdetett pályázatot, amelyre 73 pályamű érkezett. Ezeket a Kolczonay Katalin egyetemi oktató vezette bizottság értékelte.

A hagyományosan ünnepélyes budapesti eredményhirdetés a vírushelyzet miatt elmaradt, a díjak átadásáról később, a körülményektől függően gondoskodnak a szervezők.

A pályázatra jelentkezettek és az elismerésekben részesülők listáját a Palóc Társaság itt tette közzé.

A kiírás évfordulója kapcsán a Társaság elnöke, Z. Urbán Aladár a Kossuth Rádió gondolat-jel című, 2021. január 14-i adásában válaszolt Csűrös Csilla riporter kérdéseire.

Urbán Aladár elmondta, ugyanaz a négy cél lebegett a szemük előtt, mint az első kiíráskor: a szülőföld iránti hűség erősítése, a magyarságtudat elmélyítése, az anyanyelvi képességek fejlesztése, valamint a fiatal magyar tehetségek képességeinek kibontakoztatása.

A kiírók többek között a családfakutatásra, a mesterségek, a néprajzi hagyományok megörökítésére, a trianoni elszakítás témakörének feldolgozására ösztönözték a fiatalokat, ezek révén nagyon értékes pályamunkák születtek.

Az eltelt negyedszázad alatt negatív tapasztalat volt, hogy csak tíz pályázat érkezett a 2004-es, a határon túli nemzettestvéreink magyar állampolgárságáról szóló népszavazást követően, viszont a következő évben már 179-en jelentkeztek, azt követően a pályaművek száma tovább emelkedett.

Urbán Aladár kiemelte, hogy sokat köszönhetnek azoknak a pedagógusoknak, tanároknak, tanítóknak, akik szívügyüknek tartják diákjaik ez irányú nevelését, a magyar kultúra értékeinek átadását.

A Palóc Társaság az elmúlt években négy kötetet jelentetett meg a diákok dolgozataiból, és mint Urbán elnök jelezte, ezeket a köteteket olvasva nem lehet más következtetést levonni, mint azt, hogy van értelme küzdelmüknek, minden nehézség és akadály ellenére ki kell tartani céljaik mellett, a megmaradás érdekében.

2021. január

Összeállította: Nagy László