Félre tehát a közönnyel. Állítsunk egy helyi múzeumot!

125 éves a palócok múzeumának ügye

 

 

2016. március 18.

 

 

1890-ban Horpácson tette közzé múzeumalapítási terveit Nagy Iván (1824-1898) akadémikus történész, genealógus, majd 1891-ben ezt tettek követték, létrejött a Nógrádvármegyei Múzeum-Társulat, majd a XX. században megnyílhatott a ma Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeumának nevezett múzeumi épület.

Az eltelt 125 évre, a hányatott sorsú múzeumra és történetére köszöntőkkel, előadásokkal, kiállítással emlékezett a 2016. március 18-i emlékülés közönsége a múzeum dísztermében.

 

*

 

Dr. Lengyel Ágnes igazgató üdvözlő szavai után először a múzeum új "tulajdonosai" a Magyar Nemzeti Múzeum vezetői köszöntötték a résztvevőket.

Dr. Varga Benedeket, aki 2016 nyarán veszi át a főigazgatói posztot a távozó Csorba Lászlótól, már gyakorlati kérdések is foglalkoztatták, hogyan lehetne az ifjúságot az átalakuló világunkban a múzeumok ügyének megnyerni, oda bevonzani.

Dr. Császtvay Tünde a MNM főigazgató-helyettese a város, a múzeum és az MNM közötti jó kapcsolatokat ecsetelte, konkrétum nélkül utalva rá, a közeljövőben ennek eredménye lehet egy városi épület múzeumi célokra való felújítása, használata.

 

   

                          Dr. Lengyel Ágnes                                                        Dr. Varga Benedek

      

                      Dr. Császtvay Tünde                                                            Medvácz Lajos

 

Medvácz Lajos polgármester megköszönte az MNM-nak a Palóc Múzeum "befogadását", akkor, amikor kénytelenek voltak belátni, annak fenntartását nem tudnák ellátni. Elmondta, a Palóc Múzeum a város identitásának fontos része, amelynek célja éppúgy a múlt emlékeinek megőrzése, mint magának a városnak a saját múltjának ápolása.

 

Ő immár konkrétabban szólt a közeljövő tervéről, az Áninger-ház felújításáról, e szerint a közös szándék az MNM-PM és a város között már megvan, jelenleg a pályázatok kiírására várnak. (az épület kiállításra, a Madách-Mikszáth gyűjtemény bemutatására való hasznosítása már évek óta a városi tervek része, a jelenlegi szándék a korábbi, megvalósulatlan cél "újragondolása". Az emlékülés során több előadó utalt a múzeum egykori anyagainak más múzeumokhoz történt szétosztására, vagyis egyfajta einstandolására. Az egykor szebb napokat látott, ma áldatlan állapotban lévő Bajcsy úti Áninger-ház felújítása egyébként is kívánatos lenne, optimális helyzetet teremtene a "kettős haszon" - szerk. megj.)

 

A Palóc Múzeumbarátok Egyesülete részéről Dr. Fényes-Bók Szilvia távollétében tagjuk, Tóthné Kócsák Edit ismertette az Egyesület és a PM közötti együttműködést, azt, milyen programokkal segítik a múzeumi célokat.

          

                         Tóthné Kócsák Edit                                                              Dr. Cseri Miklós

 

Az előadások keretében először Dr. Cseri Miklós a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója a Palóc Múzeum a magyar múzeumi palettán címmel összegezte, mit jelentett PM a magyar múzeumügy számára.

Joggal nevezte hányatott sorsúnak a múzeumot, amely számos név,- és fenntartói váltáson esett át, anyagát hol a háborúk, hol a profiltisztítás tizedelték, de utalt rá, napjainkra az is meggondolandó, az állandó kiállításoknak nem kellene, nem lehetne-e megújulniuk.

 

Dr. Szende László a Magyar Nemzeti Múzeum történésze nagyívű előadásában a múzeumalapító Nagy Iván munkásságát, szerepét taglalta, aki olyan korszakban vált a múzeumügy harcosává, amikor a nemzeti hevület és a hazafiság ilyen jelentős eredmények elérését tette lehetővé.

 

Végül Dr. Paládi-Kovács Attila, az MTA néprajzkutatója szólt a palócok eredetéről, az eredet kutatásáról. Az eredetről, amelyre ma sincs végleges válasz, hiszen jeles tudósaink biztos források híján gyakran egymásnak ellentmondó válaszokat adhattak csak erre. Kezdve Szeder Fábiántól, aki Árpád népe részeként tekintette, Jerney Jánoson át, aki a kunokhoz sorolta, Auer Gyuláig, aki a palócok őseinek a kabarokat gondolta, de Reguly Antal, Ipolyi Arnold sem maradtak ki a teóriakészítők sorából. A palócok területi "elhelyezkedése" sem határolható be pontosan, de a déli, Temerinig terjedő "kirajzás" legalább tudható.

 

 

Dr. Szende László                                                      Dr. Paládi-Kovács Attila

 

A 125. évfordulóra alkalmi kiállítással emlékezett a Palóc Múzeum. A szomszédos kiállítói teremben a saját anyagon túl, számos, egykoron a múzeum tulajdonában álló tárgyat, festményt, népi emléket, dokumentumot láthattunk, amelyeket időlegesen a PM visszakapott. (a kiállítás még kb. két hónapig látogatható lesz).

Szinyei Merse Pál: Virágzó almafák (a festményt Mikszáth vásárolta meg Szinyeitől horpácsi kúriájába)

 

Dr. Limbacher Gábor a szécsényi Kubinyi Múzeum igazgatója a kiállítás megnyitójában Nagy Iván és felesége önzetlenségére is utalt, amikor három gyermekük elveszítése után, örökösük nem lévén, vagyonukat a múzeum alapítására fordították. Beszélt arról is, Nagy Iván demokrácia-szemlélete azt jelentette, ő nem a nemességet kívánta a köznép szintjére vinni, hanem őket éppen a nemesség színvonalára felemelni.

 

Dr. Limbacher Gábor

 

*

 

Az emléknap során közreműködött Vojnits Kincső népdalénekes, a Balassi Bálint Gimnázium két diákja, valamint a nap zárásaként a Balassagyarmati Kamaraegyüttes adott koncertet a vendégek tiszteletére.

 

 

2016. március

 

Összeállította, fotók: Nagy László