Önkormányzati választás - előlépnek a helyi politikai erők

 

 

 

 

2019. július közepére némi lendületbe jött Balassagyarmaton az önkormányzati kampány.

 

Július 18-án a Fidesz-KDNP Polgári Szövetség az egyéni képviselőjelöltjeit hozta nyilvánosságra, szintén ekkor vált ismertté, hogy az ellenzék, Szövetség a Balassagyarmatiakért Egyesület néven, civil összefogás keretében lép fel a 2019. októberi önkormányzati választáson.

A Fidesz helyi szervezete már hetekkel korábban közölte, hogy polgármesterjelöltje Csach Gábor lesz, most pedig közölték, hogy jobboldali győzelem esetén kik válhatnának a képviselőtestület tagjaivá:

Dr. Szabó Géza neurológus főorvos, a balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház és Rendelőintézet főigazgatója

Huszár Péter intézményi gondnok, reklámszakember, önkormányzati képviselő, a Városüzemeltetési Bizottság elnöke.

Reznicsek Ferencné könyvelő, egyéni körzeti önkormányzati képviselő, a Pénzügyi Bizottság tagja.

Fazekas János vállalkozó, önkormányzati képviselő, a Közbeszerzési Bizottság elnöke.

ifj. Münzberg Gusztáv távközlési vállalkozó, HR szakember, Nógrád és Heves megyei területi képviselő, a Városüzemeltetési Bizottság külső tagja.

Frankó Viktória rendszerinformatikus, vállalkozó, a Városi Könyvtár majd az Európai Uniós projekteket segítő Széchenyi Programiroda alkalmazottja, az önkormányzat Kulturális Bizottságának külsős tagja.

Velenczei Norbert irodavezető, edző, a Miniszterelnökség kistérségi megbízottja, majd a Magyar Országgyűlés képviselői titkára.

Bárányné dr. Balázs Mária jogtanácsos ügyvéd, az önkormányzat Közbeszerzési Bizottságának külsős tagja, 2015 óta a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége balassagyarmati szervezetének titkára.

E szerint nem marad a képviselőtestület tagja Medvácz Lajos polgármester, aki nyugdíjba vonul, továbbá Orosz Bernadett, Pulay László, Siket Béla és Zolnyánszky Zsolt.

A Fidesz-KDNP még nem hozta nyilvánosságra programját, de a három cikluson át tartó jobboldali városvezetés munkája alapján a választók már eddig is képet alkothattak - véli a pártszövetség - eredményeikről, várható célkitűzéseikről.

 

Ennél nagyobb kétség merült fel, milyen formában és kikkel kívánnak az ellenzéki erők fellépni az őszi választáson. Az interneten közzétett mostani felhívás már többet árult el céljaikról, de azt is megmutatta, bizony lenne még számos finomítani való, úgy a kampánystratégiában, mint magában a várospolitikai célokban.

 

Ha jól értelmeztük az iranytszab.hu (megnyitás: Jobb egér gomb + Megnyitás új ablakban) internetes oldalon a Szövetség a Balassagyarmatiakért Egyesület által közzétett információkat, az ellenzéki pártok - Demokratikus Koalíció, Jobbik Magyarországért Mozgalom, Magyar Szocialista Párt, Momentum Mozgalom, Lehet Más a Politika, Új Kezdet, Mindenki Magyarországa Mozgalom - közösen, a fenti egyesület neve alatt  állítanak jelölteket a választásra (több mint érdekes a pártok sorrendje a honlapjukon, amely ki tudja milyen logikát követ, de ABC sorrendet nem).

 

A bejelentés közzétételével bizonyára a pártok is érezték, hogy késésben vannak - ráadásul jelöltjeik neveit továbbra is homály fedi -, de ez sem magyarázza a felhívás hevenyészettségét, úgy tartalmi, mint nyelvhelyességi szempontból. Hely és mód sincs ezek részletes ismertetésére, de úgy tűnik, mintha egy személyre bízták volna az anyag végső megszövegezését, mert ha ez közös termék volt, rosszat sejtet együttműködésük és esetleges városvezetésük jövőbeni eredményességéről.

Igaz, észrevételeink többsége szubjektív jellegű, de azért érdemi kifogással sem maradhatunk adósak, így például azzal:

 

Alapelvek c. fejezet szerint: ...tiszteletben tartjuk a vallás szabadságát és oly módon cselekszünk, hogy a városban működő törvényes egyházi közösségek mindegyikével azonos minőségű, magas szintű kapcsolat maradjon fenn, vagy alakuljon ki! A választónak olyan érzete lehet, az egyházak eleve félnek egy ellenzéki városvezetéstől, ezért a jószándék megerősítendő, vagy a korábbi városvezetés követett e téren rossz gyakorlatot. (ami aligha valós) Másrészt, bizonyára történelmi egyházakat kívánt az anyag említeni, mert törvénytelen egyházakról a városban nem tudni.

 

Az Együttműködés a polgárokkal c. fejezet szerint: Bevezetjük az extranet felületet, ahol helyi regisztrációt követően belépési kódot igényelhet minden Balassagyarmati (Sic!) polgár, aki aktívabban szeretné követni a városvezetés munkáját. Ide kerülnek a város életével kapcsolatos fontos szerződések, jegyzőkönyvek, levelek.

Nos, ez ellentmond az információszabadságról szóló törvénynek, hiszen az megszabja milyen dokumentumokat kell hozzáférési korlátozás nélkül (márpedig a regisztráció mégis csak az) közzétenni.

 

A Helyi köztájékoztatás c. fejezet szerint Városi Média Tanács alakulna, ahol egyetlen pártnak, szervezetnek sem lehet többsége. (talányos, hogyan fog a két politikai oldal megegyezni a kiegyensúlyozott köztájékoztatásról)

 

Közlekedés...kapcsolataink külvilággal c. fejezet szerethetően ambiciózus, de naiv közlekedési terveket ismertet (villamosított vonal Aszódig, új vasúti pálya Vácig, M2 a városig), amely már vitatható alcímével is meglep: Balassagyarmat, Budapest elővárosa!

 

Turizmus c. fejezet helyi szálláskapacitások kiajánlásáról is szól, de arról nem, hogy ennek súlyos mennyiségi korlátai lennének.

 

Az anyag sietős elkészítését az is bizonyítja, hogy a honlap alján lévő adatvédelmi szabályzat és társaik angol nyelvűek, némi magyar szóösszetétellel keverve. A sietséget mutatja, bár pénzügyi támogatásokat a Szövetség elfogad, (amelynek se címe, se telefonos elérhetősége nem közzétett), de számlaszámot még nem sikerült nyitniuk.

Bizonyára nem kevés olvasóban kelt rossz érzést, hogy a felhívás képi anyaga budapesti és helyi politikai tüntetést, a Parlamentet ábrázolja, semmint balassagyarmati épületet, vagy éppen pártsemleges eseményt, a város ilyen értelmű degradálása aligha szerencsés. Igaz, a politikai cél érthető, ráadásul a felhívást egyébként is áthatják a megszokott nagypolitikai szlogenek.

A felhívást készítők a legnagyobb "dobásnak" bizonyára azt szánták, hogy programjuk finomítása a polgárok, városlakók segítségével, közreműködésével valósul majd meg, ehhez kérik már most a véleményeket, önkénteseket, támogatásokat.

 

De ennyi negatívum után (és akkor még nem említettük a riasztó nyelvi hibákat) megállapítható, hogy az anyag számos ötletet, hasznos és jószándékú elképzelést tartalmaz, amelyeknek, ha csak egy része is megvalósul(na), a város jelentősen profitálna belőle.

 

Ehhez "mindössze" a választók többségének szavazatára lenne szükség, hogy ez a kísérlet valóban megérdemli-e a bizalmat, vagy éppen negyedik ciklusára fordul a Polgári Szövetség, majd 2019. októberben fog eldőlni.

 

(Kiegészítés: Írásunk megjelenése után a Szövetség javította a honlapon előforduló nyelvtani hibákat. - szerk.)

 

2019. július 18.

Összeállította: Nagy László