Nógrád a GDP szerinti bebetonozott utolsó?

 

 

 

Nógrád megye a múlt évezred utolsó éveiben vált gazdasági tekintetben a leggyengébb lába­kon álló hazai térséggé. A körzet a területi rangsorban "kiküzdött" utolsó helyezésén azóta sem volt képes változtatni. Sőt a távolság az utolsó előtti helyen tanyázó Szabolcs-Szatmár-Bereg és a "palóc megye" gazdasági poten­ciálja között szinte folyamatosan növekszik. Az ezredforduló idején Salgótarján és vidéke az egy főre jutó bruttó hazai termék országos átlagának még az 56,0 százalé­kát (1994-ben 62 százalékát) volt képes előállítani, 2015-ben viszont már csak a 42,3 százalékát.

 

Relatív értelemben mind­két sereghajtó megye rontott tehát a pozícióján, ám egymáshoz viszo­nyítva Nógrád hátránya az utóbbi másfél évtizedben 2,6 százalékról 11,8 százalékra ugrott az egykor Magyarország Szicíliájaként is emlegetett legkeletibb hazai öve­zethez képest - derül ki a KSH adataiból.

A 3,45 millió forintos országos átlaghoz viszonyítva az egy főre jutó 1,46 millió forintos nógrádi GDP tavalyelőtt számottevően elmaradt az 1,87 milliós szabol­csitól is.

Keleti szomszédja ugyancsak jóval nagyobb tempót diktál, mint Salgótarján és körzete: Heves megye negyed évszázada folyamatosan lépést tart az orszá­gos fejlődés ütemével.

 

Északon pedig a magyar "Palócia" a gaz­dasági tekintetben több mint egy évtizede "megtáltosodott" Szlová­kiával határos, igaz, a szomszédok sokszor látványos növekedése nem éppen a Nógrádhoz közvet­lenül kapcsolódó térségek gyors gyarapodásának köszönhető.

A valaha számos bányával és jelentős nehéziparral rendelkező megye, ahol sokáig komoly mun­káltatónak számított a néphad­sereg is, nem nevezhető manap­ság különösebben vállalkozó kedvű térségnek. A regisztrált cégek száma az egész ország­ban itt a legalacsonyabb, ezer főre összesen 120 jut, miközben az ugyancsak depressziós kör­zetnek számító Békésben például 188, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 203. Az okta­tási szektor pozíciója ugyancsak feltűnően gyenge. A gimnazisták száma például (ezer főre vetítve) Nógrádban a legalacsonyabb. A 19 megye közül pedig ez a tér­ség az egyetlen, ahol semmilyen felsőfokú tanintézmény nem működik.

 

A havi nettó 122 ezer forintos átlagkereset Nógrádban az évtized közepén 12 százalékkal maradt el a megyék átlagától, s mintegy 25 százalékkal az országostól.

 

A vidék folyamatos marginalizá­lódását jelzi, hogy e térségben épül a legkevesebb lakás egész Magyarországon: tavalyelőtt tíz­ezer főre összesen 1,5 új ingatlan jutott. E szám harmada az ugyan­csak nem különösebben pros­peráló Jász-Nagykun-Szolnok megye lakásépítési rátájának, s nem egészen a fele a Heves megyeinek.

 

 

Forrás: HVG 2017. április 20.VG 2017. április