Monte Grappa és helytörténet,

 

kettős könyvbemutató a Honismereti Kör közgyűlésén

 

2017. szeptember 7.

 

 

A balassagyarmati Honismereti Kör közgyűlésének résztvevői Pekár István révén először a Honismereti Híradó 2016. évi kötetéről tudhattak meg részleteket a Helytörténeti Gyűjteményben.

 

Az immár 38 éves Híradó rendszeresen összegzi a város kulturális, helytörténeti eseményeit, kisebb-nagyobb tanulmányok közzétételére is szolgál, ahogyan sok más mellett megtudhatjuk belőle a városfejlesztési aktualitásokat, a kitüntetettek vagy éppen az eltávozottak névsorát.

 

Pekár István az írások közül azokat emelte ki, amelyek a történések emberi oldalát hozzák közelebb az olvasóhoz, hiszen ezekből több megtudható, mint a száraz és tényszerű történelmi adatokból, számokból - mondta el a herencsényi születésű Pekár István újságíró, a Duna TV egykori elnöke.

 

 

Ezekből kiemelendő Daróczi Klára visszapillantása, amely édesapja, Dr. Daróczi Gusztáv ügyvéd, 1956-os elitélt és családjának megpróbáltatásairól szól, de ugyanez az írás röviden bemutatja a legendás Káros kereskedőcsaládot is, akiknek a hajdani Scitovszky utca végén volt üzletük.

 

Családtörténeti vonatkozású Vágvölgyi Károly: Életemről, mesterségemről szóló írás, Deák Ottó, baráti körünk alapítójának összefoglalója a balassagyarmatiak budapesti találkozóinak többévtizedes múltjáról pedig a tágabb "családi körről" szól.

Vas Ágnes tanulmányában érdekes részletek találhatók Ferenc József halálának és IV. Károly koronázásának balassagyarmati, nógrádi vonatkozásairól.

 

A 215 oldalas kötet számos további érdekességet is rejt, amely éppúgy megvásárolható a Városi Könyvtárban, a Helytörténeti Gyűjteményben, mint a szeptember 20-i, Kossuth Klub-béli találkozón is.

 

A következő beszélgetés a számos szállal Balassagyarmathoz kötődő Horthy család tagjairól, köztük Horthy Lászlóról szólt, akinek I. világháborús emlékiratait fia, Horthy Ákos jelentette meg, Monte Grappától a tengerig - olasz front, albániai fogolytábor című kötetben.

 

 

A Budapesten élő építészmérnök, de egyben olasz idegenvezető Horthy Ákosnak, az unokatestvérével, a balassagyarmati Horthy Istvánnal folytatott beszélgetéséből sok érdekes családi adalékot megtudhattunk.

 

     

                        Horthy Ákos                                                                   Horthy István

 

Azt joggal feltételezhettük, nem lehetett könnyű a néhai kormányzó családnevét viselni 1945 előtt, de még kevésbé utána, pedig a névazonosságon kívül sem paraszti származásuk, sem katolikus vallásuk nem egyezett a neves névrokonéval.

 

A Csongrád, majd Zenta településeken élt családból az egyik oldal-ág, a nagyapa, Horthy János számvevőszéki főtanácsos révén jutott Balassagyarmatra. A felvidéki Gillányi Katalinnal kötött házasságából 1899-ben született Horthy László a Monarchia hadseregébe sorozódott be és szenvedte meg - sokszázezer honfitársával együtt - az olasz, albán front és fogolytábor viszontagságait.

Az ő egykori, illetve későbbi visszaemlékezéseit tartalmazó írások kerültek bele a Frig kiadó kötetébe, amely révén érzékletes képet kaphatunk katonáink helytállásáról, de a szenvedéseiről is.

 

Horthy család 1928-ban, elől Horthy János, mögötte fia, Dr. Horthy László

 

A Nagy Háborúból visszatért Horthy László 1927-ben elvégezte a jogi egyetemet, de a II. világháborús megpróbáltatásokat sem kerülhette el, határvadászként szolgált. Nem meglepő, hogy a szocializmusban nem a jogi pálya, hanem a raktárosi és paradicsom-átvevői nyíltak meg előtte. 1972-ben zárult le földi életpályája, akinek helytállását a család leszármazottai hozták életközelbe a balassagyarmati könyvbemutatón.

 

 

2017. szeptember

Összeállította és fotók: Nagy László