Matúz Gábor

 

1963-ban született Balassagyarmaton. Középiskolai tanulmányait Salgótarjánban végezte. 1986-89 között a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémia hallgatója volt. Kommunikáció szakos diplomáját a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi karán szerezte.

Szülővárosától sosem szakadt el. Itt kezdte irodalmi és újságírói karrierjét is. Középiskolásként tagja lett a Komjáthy Jenő Irodalmi és Művészeti Társaságnak, egészen fiatalon írásai, novellái jelentek meg a Társaság antológiáiban, helyi és megyei kiadványokban, valamint a Nógrád Megyei Hírlapban is.

Az 1999-ben „Ötödik évszak” címmel megjelent, korai irodalmi alkotásait csokorba gyűjtő novelláskötete már arról árulkodott, hogy egy igen tehetséges, írói vénával megáldott fiatal egyéniség, aki előtt ígéretes alkotói pálya áll.

Alapító tagja volt a rendszerváltás idején meghatározó tevékenységet folytató Ipoly Hírügynökségnek, amely elindította a sok éven át változásaiban is figyelemre méltó első megyei független újságot, az Ipoly című hetilapot.

Az 1980-as évek közepétől rendszeresen publikál. Főállású munkatársa volt a Képes 7, a Pesti Hírlap és a Magyar Demokrata c. lapoknak, közben írásai megjelentek - többek között - az Élet és Irodalomban, a Magyar Nemzetben, a Nők Lapjában.

Televíziós pályafutását az MTV délelőtti műsorainál és az Ablak című közéleti szolgáltató magazin műsoraiban kezdte. Rövid ideig dolgozott az RTL Klub Fókusz című műsoránál, majd a Magyar Televízió szerkesztő-műsorvezetőjeként találkozhattunk nevével  A Hét, az Éjjeli menedék, a Gyorssegély - A szeretet negyedórája című műsorokban.

Ezt követően a Demokrata Videó Televízió főszerkesztője lett, emellett tovább vezette és szerkesztette az újjáéledő „Éjjeli menedék”-et. 2003-ban az akkor alakult KÖZszolga, a Közszolgálati Műsorkészítők Szakszervezete elnökévé választották, tisztségében négy évvel később megerősítették.

2001-ben Isten titkosszolgái címmel készített dokumentumfilm-sorozatot, majd egy évvel később forgatta Tűzhalál, 1969 című alkotását.

2006-ban Igazságot Magyarországnak! címmel rendezett dokumentumfilmet. 2008-ban pedig Hóhér, vigyázz! címmel rendezett dokumentumfilmet.

Jelenleg az Echo TV "Napi Aktuális" szerkesztő-műsorvezetője, valamint a Közép-európai Média Intézet ügyvezető igazgatója.

Az egyetemes magyarság érdekei és a szabadságjogok melletti kiállásán túl mindig is büszkén vallotta balassagyarmati származását. Írói és publicisztikai munkássága fontos része a város szellemi örökségének.

A médiában való ismertsége és elismertsége öregbíti megyénk hírnevét. Újságírói, filmművészeti tevékenysége közismert hazai és nemzetközi berkekben egyaránt.

Az önkormányzati támogatás többszörösét szerezte meg a "Legbátrabb város / Civitas Fortissima" című dokumentum-játékfilmnek az elkészítéséhez, amellyel valóban méltó emléket állított az 1919. január 29-ei Civitas Fortissima eseményeknek.

 

Komjáthy Jenő soraival szeretnék szívből gratulálni és további sok sikert kívánni élete pályája során:

 

"Rossz a világ? Légy jó tehát magad.
Üres a lét? Adj tartalmat neki!
Az ember szolga mind? Légy te szabad!
Hívd sorsodat bátor versenyre ki!”

Csábi István