Két nógrádi a Magyar Kultúra Lovagja díjazottjai között

 

 

fotó: kultura.hu

 

 

2020. január 18-án a XXIV. Magyar Kultúra Napján, Budapesten különböző elismeréseket adtak át, közöttük a Magyar Kultúra Lovagja díjakat.

 

A Kultúra Lovagja elismerést azok kapják, akik határon innen és túl, szűkebb vagy tágabb közösségükben önzetlenül, áldozatos munkával, magas színvonalon szolgálják a magyar kultúrát. A címre minden évben pályázat útján civil szervezetek és önkormányzatok állítanak jelölteket.

 

Az idei évben a nyolc országból érkezett harminchat kitüntetettből két nógrádi is az elismertek közé került, rövid laudációjuk az alábbi:

 

 

Ember István (Mohora) MÁV alkalmazott –

„A kortárs irodalom és az életminőség fejlesztéséért”

 

Lovagias tettek: Közművelődési események szervezésével és versírással foglalkozik. A Palóc Világtalálkozó egyik meghatározó szervezője. Az irodalom iránti elkötelezettként ötödik éve szervezi a mohorai kortárs költők találkozóját. Az esemény országos hírűvé nőtte ki magát, melyen rendszeresen az ország különböző részéből 50-70 költő vesz részt. A Balassagyarmati Tormay Cecile Irodalmi és Történelmi Társaság művészeti vezetője. Évente 50-60 fellépésük van itthon és a Felvidéken, elősegítve ezzel az identitás megőrzését. A versek mellett dalszerző és előadó, amellyel hozzájárul az egyesület sikereihez. Két önálló verseskötet, nyolc antológia és általános iskola tankönyvben való megjelenés mellett rendszeresen publikál internetes irodalmi folyóiratokban.

 

 

Hajdú Éva (Romhány) magyar-ének szakos tanár 

„A település közművelődési élete fejlesztéséért”

 

 

Lovagias tettek: Könyvtárosi munka után közel negyven éve a Romhányi II. Rákóczi Ferenc Általános iskola magyar-ének szakos tanára. A település ünnepeinek állandó szervezője, énekkarának vezetője. Homíliákat ír, pásztorjátékot tanít, nyáron hittantáborok szervezője, melynek keretében a gyermekek megismerik az ország különböző vidékeinek nevezetességeit. A tanulók felkészítője anyanyelvi és hittanos versenyekre. Adventi estek hagyományának megteremtője. Férjével szervezője a Balassagyarmati Rózsavölgyi Márk Zeneiskola romhányi tagozatának. A Rákóczi Szövetség és a Magyar Kolping Szövetség romhányi szervezete, valamint a Földmíves Dalárda utódja a Romhányi Dalárda alapítója, karvezetője és kárpát-medencei programjainak szervezője. A Rákóczi és kuruc kultusz, valamint Mikszáth Kálmán emlékének ápolója.

 

*

(2010-ben Prof. Dr. Majdán János barátunk szintén a Magyar Kultúra Lovagja címet vehette át.)

 

 

2020. január

 

Forrás: alkotohazak.shp.hu