2015. évben Madách-díjjal kitüntett

Dr. Limbacher Gábor néprajzkutató

laudációja

 

Laudált: Csábi István tanár, előadóművész, Pro Urbe díjas

 

 

Dr. Limbacher Gábor 1958-ban Budapesten született, az újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumban érettségizett, majd felvételt nyert a Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Kar nappali tagozatára, ahol 1983-ban gépészmérnökként végzett. Már az egyetemi évei alatt markánsan körvonalazódott a társadalomtudományok iránti érdeklődése, ezért jelentkezett az ELTE BTK Szociológia Szakára, ahol szociológusi diplomát szerezett.

 

Időközben felvételizett az ELTE néprajz szakára. Bölcsészkari tanulmányait 1988-ban fejezte be. 1996-ban az ELTE-n summa cum laude minősítéssel folklorisztikából egyetemi doktori címet szerezett. 2003 tavaszán a Debreceni Egyetemen néprajz és kulturális antropológiai tudományokban Ph.D. tudományos fokozatot szerzett, szintén summa cum laude minősítéssel.

 

Már 1986 szeptemberétől a balassagyarmati Palóc Múzeum munkatársa lett, etnográfus-muzeológusként, majd 1992-től főmuzeológus lett. 2000-2003 között megyei múzeumigazgató volt. Munkásságáért 2001-ben minisztériumi Nívó-díjat kapott. Kiemelt szakterületei a néprajzi jelenkutatás, a népművészet, a népi vallásosság, népi gyógyászat, a társadalom néprajzi-antropológiai megközelítésű folyamatai, ezen ökoszisztémák, kulturális modellek működésének sajátosságai. 1995-ben vezetésével valósult meg A népi vallásosság kutatása a Palócföldön című konferencia, valamint 2001-ben a Palócok a múltban és a jelenben c. tudományos konferencia és kulturális napok. 1997-ben jelent meg feleségével közösen alkotott könyvük, Népi vallásosság a Palócföldön címmel. 2002-ben készült el a Hazaszeretet, magyarságtudat a népéletben című könyve, amely a téma első összefoglalása.

 

2003-ban a Kereszténység, államiság Nógrád megye ezer éves történetében c. reprezentatív műve látott napvilágot. 2005-ben publikálta a Kegyelmekkel tündöklő Boldog Anya – Szent Anna tisztelete című monográfiát. Főrendezője volt a Kereszténység és államiság Nógrád megye ezer éves történelmében c. millenniumi kiállításnak, amelyért minisztériumi elismerésben részesült. Balatonakaliban, a család népi műemlék portáján létrehozta a Térségi Muzeális Gyűjteményt és állandó kiállítását. Feleségével és segítőikkel létrehozták a Boldogasszony fehér fátyolával – Öltöztetős ábrázolások és szakrális textilek Közép-Európában I. Palócföld című nagy kiállítást, amelyhez nemzetközi konferenciát szerveztek.

 

Ezt követően 2009. július 1-től 2014. június 30-ig a Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság állományába került, főmúzeológusként, egyúttal megbízásra került az intézmény igazgatói feladatainak ellátásával is, majd a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum igazgatójaként tevékenykedett.

 

(Elhangzott 2015. január 23-án, Balassagyarmaton a Nógrád Megyei Madách-ünnepségen)